Dijital Pazarlama

 Pazarlama – Hedef Pazarlama veya Kitle Pazarlama?

Kitle pazarlama ile hedef pazarlamaya karşı hangisini kullanacaksınız? İkisini de entegre etmeyi öneririm. Basitçe açıklanan hedef pazarlama, pazarlama mesajlarınıza daha açık olma olasılığı yüksek bir kitleye pazarlamadır. Mallarınız veya hizmetleriniz için önemli bir pazarı anlamak ve değerlendirmek ve bir reklam kampanyasını başarıyla başlatmak, çeşitli kaynaklar aracılığıyla veri elde etmenizi ve bu kaynakları hedef pazarınız haline getirebilecek rafine verilere ayırmayı gerektirir.

Birçok işe başlayan işletme, mümkün olduğunca çok sayıda müşteriyi yakalamak için bekleyen kitlesel reklamcılık stratejilerine odaklanıyor, ancak bu şekilde çalışmak, müşteri memnuniyetini arttırmak veya işinizi büyütmek için harcayabilecek daha fazla harcama yapabilecek bütçenize ve aşırı atıklara zarar verebilir. Kitlesel reklamcılıkta yanlış bir şey yok, reklamın kitlesini anlamadan kitlelere reklam vermek yanlıştır. Bir marka kampanyası olup olmadığına aldırmam, büyük bir markalaşma kampanyasında bile bir odaklanma ve disiplin olmalı.

Reklam vermeniz için ideal bir pazar yaratmak, pazarlamanın bazı önemli unsurlarının anlaşılmasını gerektirecektir. En önemli unsurlardan biri demografidir. Demografik veriler, cinsiyet, yaş, gelir, din, ırk, vb. Gibi bir coğrafi bölgedeki belirli bilgileri bulmak için çok önemlidir. Bu verilerin toplanması sayesinde, ne tür pazarlama mesajlarının ne tür bir işe yarayacağını veya ne işe yaradığını daha iyi anlayabilirsiniz. Satıyorsun.

Tüketici, belirli reklamları farklı şekilde algılayabilir ve bazı reklamlar bile onları içeri alabilir. Belirli kitleler belirli bir mesajla kapatılabilir, gelecekte müşteri olarak kimi isteyebileceğinizden emin olmadığınızdan emin olun.

BZ City'de kitlesel bir ilanla reklam yapıyor olsaydınız, ürününüzün önce orada yaşayan insanların çoğuna nasıl yansıyabileceğini ve ne tür reklam mesajlarının daha iyi alınacağını görmek için demografik bilgileri kullanırdınız. Belirli bir pazarın mallarınız veya hizmetlerinizde gerçekte ne kadar değer bulabileceği, neredeyse tamamen demografik araştırmalarla belirlenebilir.

1.) İlk olarak yapmak istediğiniz, kampanyanız için bölgesel demografik verileri araştırmaktır.

2.) En büyük yüzdeleri her bir demografik özelliğin en üst iki bölümüne ayırın.

3.) Bundan sonra, ürününüzün her bir gruba nasıl olumlu bir şekilde fayda sağlayacağı ve mallarınız veya hizmetleriniz üzerindeki algılarının neler olabileceğini düşünmeye başlayın.

4.) Şimdi hangi tür reklamların ve hangi mesajların bu grupların kıdemlerine en çok itiraz edeceği konusunda beyin fırtınası yapmaya başlayın.

NOT: Bu, davranışların daha iyi değerlendirilmesi için demografik verilere eklenecek psikografik veriler gerektirebilir.

5) Neler olabileceğine dair bir fikir edinmek için demografik pazarınızın pazarlanması için örnek olay incelemeleri.

6.) Şimdi tüm bu verileri bir araya getirin ve ürününüz için en iyi iki demografik gruba bir mesajda nasıl çekici ve ilham verici bir reklam oluşturabileceğinizi görün. Mümkün mü? Fikir bir süre güdülsün, şaşırabilirsin.

İPUCU: Bu aynı demografik bilgiler artık, hangi medya medyasının kampanyanız için hangi medya nişlerinin çalışacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Yaratıcılık ve yaratıcılık her zaman temel olacak, sadece bazı zor gerçek verilerle desteklendiğinden emin olun. İyi şanslar.

© TopSavings.Net