Dijital Pazarlama

Pazarlama Hizmetleri – Dört Servisim

Bir işletme kurma sürecinde bireyler veya bir grup birey, ne sunmak istediğine, bir ürüne, hizmete ya da her ikisine karar vermek zorundadır. Hizmet odaklı bir işletme olarak faaliyet göstermeye karar veren işletmeler, ürün tabanlı bir şirketten farklı olarak faaliyet göstermelidir. Bu dört şirket, hizmet tabanlı şirketlerin uğraştığı zorluklardan bazılarını anlatacak;

Maddi Olmayanlık: Bir ürün ile hizmet arasındaki fark çoğu zaman bazılarının farkı anlaması için bazen zorludur. Bazı durumlarda ürünlere dokunabilir, tutulabilir ve kokabilir. Hizmetler tam tersidir; Bir hizmete dokunamaz veya göremezsiniz. Hizmetler genellikle performansa dayalı olduğundan değerlendirmek daha zordur. Pazarlamacıların yapmaya çalıştıkları şeylerden biri, hizmeti kullanmanın "fayda" olduğunu, tüketicinin hizmetin kullanımından ne tür bir fayda elde edeceğini "görmesi" gerektiğini göstermektedir.

Tutarsızlık: Hizmetler genellikle İnsanlar ve insanlar, doğaları gereği günlerdir açık ve kapalıdırlar. Maddi mallar iyi ya da kötü olabilir, bu tutarlı olurdu, ancak ürünlerden biri iyi ise, o zaman genel olarak bu tam ürün hattı da iyi olacaktır. Diğer yandan hizmetler, hizmetin ne kadar iyi yapıldığına bağlı olarak artar ve düşer, ki bu da kişinin hizmeti ne kadar iyi hissettiğini belirler. Bu nedenle basketbolcuların günlerce açık ve kapalı olmaları, bildiğimiz oyuncunun (ürün) iyi ama performansları (servis) bazen yukarı ve aşağıdır.

Ölçülebilirlik: Hizmete dayalı bir şirket için kendisini ayırmak zor. Gerçekleştirilen hizmetler. Ürün bazlı şirketler mutlaka bu zorluğa sahip değildir. Bir süre önce ve ünlü soda markası, ürünlerinin tadını değiştirmeye ve pazarlamaya karar verdi. Tüketiciler yeni ürünü beğenmedi ve şirket milyonları kaybetti. O günden beri bu ürünü fişten çektiler, orijinal markasına geri yüklediler ve satış roketi fırladı. Şirket hayal kırıklığına uğramadığını düşünürken, dışarıda insanlara markayı boykot etmelerini söyleyen seçmenler yoktu; neredeyse hiç olmamış gibi. Bununla birlikte, hizmet şirketleri iş modellerini "hizmet" almalı ve eğer hizmet iyi değilse şirket adı iyi değildir.

Envanter: Hizmet tabanlı şirketler genellikle ürün tabanlı olarak aynı envanter zorluklarına sahip değildir. şirketler var. Hizmete dayalı şirketler için, hizmet verenler bir anlamda mucitleridir ve hizmetlerini gerçekleştiren kişinin ne kadar iyi eğitildiğine ilişkin "envanterini" ne kadar iyi satarlar.