Dijital Pazarlama

Pazarlama ve Reklamcılık Arasındaki Gerçek Fark

Kulağa benzer geliyorlar, ancak gerçekte değiller.

Çoğu insan Pazarlama ve Reklamcılık'ın aynı şey olduğuna inanıyor. Gerçek, onlar değil. Reklam olarak bilinen, pazarlamanın oyunun sadece bir kısmıdır. Pazarlama, araştırmadan başlayıp tasarım, reklam, satış vb. İşlemlerine devam eden bir markanın geliştirilmesini içerir. Reklam, bir ürünü tanıtmak için birkaç aracı kullanarak mesajı gönderen tüm pazarlama sürecinin bir parçası olarak kabul edilir.

Reklam, en önemli bileşenlerden biridir

Reklam, kesinlikle, pazarlama stratejisinin en önemli bileşeni, aynı zamanda en pahalısıdır. Reklam, bir şirket, hizmet veya ürün ile ilgili bir mesajı halka göndermekle ilgilidir. Aynı zamanda, reklamcılık, hedef kitlenin dikkatini çekmek için çeşitli stratejilerin ve yöntemlerin geliştirilmesini içeren sahne arkasında çalışma sürecini temsil eder. Bu stratejiler, aşağıdakiler gibi birkaç eylemin planlanmasını içerir: reklamları satın alma, reklam alanını nereden alacağınıza karar verme, zamanı kullanılacak medya, sıklık ve diğer birçok faktör. Reklamı koymak için kullanılan ortamlar şunlardır: posta, gazete, televizyon, internet, e-posta, dergi el ilanları, reklam panoları, vb. İnternet en popüler olanı olmasına rağmen, televizyon en popüler reklam olarak kabul edilir.

bütün pasta olarak pazarlama

Pazarlama ve reklamcılık arasında fark yaratmaya yönelik mükemmel bir yaklaşım, pazarlamayı tüm pasta olarak görmek ve reklamı bir pasta parçası olarak görmek. Pastanın diğer bazı parçaları: ürün tasarımı, ürün fiyatlandırması, müşteri memnuniyeti, pazar araştırması, satış vb. Pastanın bu parçalarının bağımsız çalışması, ancak bir bütün olarak aynı anda daha büyük bir hedefe ulaşmak için çalışması bekleniyor. . Bunu göstermek için, belirli bir işlemin satılma sürecini düşünebilir ve aynı zamanda belirli bir pazarda yer alan şirketin itibarını oluşturabiliriz. Bu, pazarlamanın birkaç saat, hatta araştırma günleri süren birkaç görevi içeren bir maraton süreci olarak görülebilir. Bu araştırma, daha fazla zaman gerektiren pazarlama sürecidir. Bunun nedeni, insanların belirli bir ürüne yönelik davranış şeklinin derinlemesine anlaşılmasını gerektirmesi ile ilgilidir. Çok fazla zaman gerektiren diğer iki unsur şunlardır: ürün tasarımı ve reklam stratejisi geliştirme. Çok daha az zaman gerektiren bileşenler: reklam ve satış yapmak. Benzer şekilde, pazarlama, ürün tüketicileri ve şirket arasında bir araç olarak görülebilir.

Şirketler çoğu zaman, reklamları pazarlama ile karıştırmak gibi bir hata yaparlar.

Çoğu zaman, şirketler, özellikle yeni olanlar, kafa karıştırıcı olarak hata yaparlar. her ikisi de. Yaptıkları, reklamcılıkta iyi bilinen büyük şirketlerle rekabet etmek, geride kalanları görmezden gelmek. Bunu göstermek için bir logo düşünebiliriz. Birkaç işletme sahibi için logo, reklamlarında şirketin en önemli faktörünü temsil eder. Daha iyi bir logonun daha fazla satış getireceğine inanıyorlar. Gerçek şu ki, logo iyidir, ancak bir şirketin arkasındaki itibar iyi ise, başka bir deyişle, bir şirketin itibarı logo yapar. Kütüğün şirketin değerlerini yansıtması zorunludur. Ortada kalmak önemlidir, bu büyük şirketlerin reklamlara çok fazla sermaye yatırımı yapıyorlar, yeni şirketler de aynı şeyi göze alamaz. Buna dayanarak, en önemli şey tüketicilerle iletişim kurmak için para ve zaman harcamaktır. Mesaj tüketicilere, şirketin ihtiyaçlarını anladığını söylemelidir. Tüketicileri eğitmekle ilgili, onlara şirketin ne yaptığını bildiği ve bunun en iyisini yaptığını bildiği bir anlayış vermekle ilgili.

Akıllı pazarlamacılar pasif olmaktan ziyade yaklaşımda agresif.

Ürünün varlığını anlatmak yerine, belirli eylemleri gerçekleştirmelerini önererek okuyucunun aklını tetikler. Ayrıca, şirketin hizmetlerini kullanmak isteyen şirkete, kişilere (isimler, adresler ve telefon numaraları dahil) nasıl getirileceğini de biliyorlar. Bunu, agresif pazarlama olarak bilinen şeyi kullanarak yaparlar. İşte iyi bir pazarlama kampanyasının anahtarı, kesinlikle belirli bir şirket ve sunduğu hizmetler ve ürünler hakkında çok şey anlatıyor, daha sonra reklam, pazarlama uzmanlarının yaptığı çok zorlu çalışmaya özel bir dokunuş sağlayan şey.