SEO

Создание поиска дружественной панели, чтобы открыть замок из лучших возможностей

Bu hafta arama niyetinden çok bahsediyoruz ve takip ediyorsanız, sağlam bir SEO stratejisi için “arama amacının” ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Ancak, anahtar kelimeleri konuya ve arama amacına göre sınıflandırmak için saatlerce çalıştınız, yalnızca ne yapacağınızı gerçekten bilmediğiniz bir ton veriyle bitirmek için bu yazı tam size göre.

Kategorize ettiğiniz tüm bu tatlı anahtar kelime verilerini nasıl alacağınızı, bir Power BI panosuna nasıl koyacağımı ve ton görüşlerini ortaya çıkarmak için dilimlemeye ve dicing yapmaya başlayacağım – daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde.

Создание списка ключевых слов

Her harika arama analizi anahtar kelime araştırmasıyla başlar ve bu farklı değildir. Anahtar kelime listenizi nasıl oluşturacağınız konusunda çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Bununla birlikte, çoğunuzun zaten kullandığınızdan emin olduğum sık kullandığım araçlardan birkaçından bahsedeceğim:

 • Отчет по поисковым запросам – Zaten sitenize gelen tıklamalar ve (umarım) dönüşümler sağlayan arama terimlerinden önce bakmak için daha iyi bir yer.
 • Общественный Ответить – Önerilen terimleri ton çekmek için harika , tek bir arama terimiyle ilgili sorular ve deyimler
 • InfiniteSuggest – Benzeri Cevap Kamuya açık, ancak daha hızlı ve sürekli bir anahtar kelime listesine dayanarak oluşturmanıza olanak sağlar.
 • MergeWords – Hızlıca genişletin Anahtar kelimelerinizi değiştiricilerin üzerine değiştiriciler ekleyerek.
 • Grep слова – Arama hacmini ve daha fazlasını genişletmek, çekmek için kullanılan bir anahtar kelime araçları paketi.

Lütfen, bu araçların anahtar kelime koleksiyonunuzu ölçeklendirmenin harika bir yolu olduğunu unutmayın. Tüm anahtar kelimelerin işinizle ve hedef kitlenizle en azından bir şekilde alakalı olmasını sağlamak için verilerinizi tarama ve temizleme gereksinimi ile gelecektir.

Bir ilk anahtar kelime listeme girdiğimde, onu STAT'a yükleyeceğim ve ilk verilerin alınabilmesi için birkaç gün çalışmasına izin vereceğim. Bu, anahtar kelime listemi daha da geliştirmek için STAT’deki ‘Kişiler ayrıca Soruyor’ ve ‘İlgili Aramalar’ raporlarını da çekmemi sağlıyor. Sonuçta, en az 5.000 anahtar kelimeye ulaşmayı hedefliyorum, ama daha çok neşeli.

Bu blog yazısı için, pencere uygulamaları alanındaki bir müşteri için topladığım yaklaşık 19.000 anahtar kelimem var.

классификация на основе ваших ключевых слов темы

Anahtar kelimeleri kategorilere ayırmak, çoğu dijital pazarlamacı için asırlık bir zorluktur, ancak verilerinizin dağıtımını anlamada kritik bir adımdır. Anahtar kelimelerinizi segmentlere ayırmanın en iyi yollarından biri paylaşılan kelimelerdir. AI ve makine öğrenme yetenekleri konusunda yetersizseniz, güvenilir bir Ngram analizöründen başkasına bakmayın. Bu Ngram Aracını guidetodatamining.com adresinden kullanmayı seviyorum. Bakılması gereken çok şey yok, ama hızlı ve güvenilir.

19.000 anahtar kelimelerimi araca bıraktıktan ve unigram (veya 1 kelimelik kelime öbekleri) kullanarak analiz ettikten sonra, müşterimin işletmesine ve kitlesine uygun kategorileri el ile seçiyorum. Ayrıca, unigram'ın iyi miktarda anahtar kelime oluşturduğundan emin oluyorum (örneğin, yalnızca 2 anahtar kelimeye sahip bir unigram seçmem).

Bu verileri kullanarak, daha sonra bir Kategori Eşleştirme tablosu oluşturdum ve bir unigram veya "tetik kelimesini", aşağıdaki gibi bir Kategoriye eşledim:

“Perde” ve “perdeler” için her ikisini de Perde kategorisine eşlediğimi fark edeceksiniz. Müvekkilimin işleri için, bunları aynı ürün olarak görürler ve bunu yapmak, anahtar kelimelerdeki farklılıkları hesaba katmamı sağlar, ancak nihayetinde bu analiz için nasıl istediğimi gruplandırmamı sağlar.

Bu yöntemi kullanarak, tüm veri kümeme dayalı Tetikleyici Kelime Kategorisi eşlemesi oluşturuyorum. Her anahtar kelimenin bir kategoriye girmemesi olasıdır ve sorun değil – bu anahtar kelimenin hesaba katılacak kadar alakalı veya önemli olmadığı anlamına gelir.

Создание целевой карты ключевых слов

Anahtar kelimelerinizi gruplamanın ortak konularını belirlemeye benzer şekilde, benzer bir işlemi izleyeceğim, ancak anahtar kelimeleri niyet değiştiriciye göre gruplandırma hedefiyle.

Arama amacı, bir arama motorunu kullanan bir kişinin hedefi. Dijital pazarlamacılar, bu terimleri ve değiştiricileri, bir tüketicinin ne tür sonuçlara veya eylemlere yönelik olduğunu anlamak için kullanabilirler.

Örneğin, bir kişi “benim yanımda beyaz perdeler” ararsa, o kişinin kendisini satan fiziksel bir yer ararken beyaz perdeler satın almak istediğini söylemek güvenlidir. Bu durumda “yanımda” bir “İşlemsel” değiştirici olarak sınıflandırırdım. Bununla birlikte, eğer kişi “oturma odası fikirleri kör ediyor” kelimesini aradıysa, niyetim olduğunu düşündüm ki, oturma odası körlüğü konusu üzerine görüntüler görmek ya da blog yazıları okumak. Bu arama terimini, bir kişinin hangi ürünle ilgilenebileceğine karar vermekte olduğu ve dolayısıyla henüz satın almaya hazır olmadığına karar verdiği “İlham” aşamasında olduğunu söyleyebilirim.

Aramada genel kabul görmüş niyet değiştiricileri hakkında çok fazla araştırma var ve tekerleği yeniden icat etmeye niyetim yok. Bu kullanışlı kılavuz (başlangıçta STAT'ta yayınlanmıştır), başlayabileceğiniz niyet değiştiricileri hakkında iyi bir inceleme sunar.

Niyet haritalandırmamı oluşturmak için kategoriler oluşturmakla aynı süreci takip ettim ve sonuç niyet tetikleyicileri ve bunlara karşılık gelen Niyet aşaması tablosu oldu.

Мощность BI Вход

Biri kendi kurucusundan Will Reynold’un Dijital Pazarlama için Power BI kullanmaya yönelik video serisi olan Power BI ücretsiz aracıyla nasıl başlayacağınız konusunda bir sürü kaynak var. Bu, araçta ve onun yeteneklerinde yeniyseniz başlamak için harika bir yer.

Not: mutlaka araçla ilgili değil (Power BI süper güçlü bir araç olmasına rağmen). Tüm bu verilere tek bir yerden bakabilmek ve Excel'in size vermeyeceği hızlarda içgörüleri elde etmek hakkında daha fazla şey. Bu yazının sonunda Power BI gibi yeni bir aracı denemekten şüpheleniyorsanız, Microsoft'tan ücretsiz indirmeye başlamanızı ve denemenizi tavsiye ediyorum.

Питание для установки данных в BI

Мощность BI мощность ortak “anahtarlara” bağlı olarak birden fazla veri kümesini birbirine bağlamaktan gelir. Microsoft Access günlerinizi yeniden düşünün ve bunların hepsi tanıdık gelmeye başlamalıdır.

1. Adım: Veri kaynaklarınızı yükleyin

İlk önce, Power BI uygulamasını açın ve üst şeritte “Veri Al” adlı bir düğme göreceksiniz. Buna tıklayın ve ardından yüklemek istediğiniz veri formatını seçin. Bu analiz için verilerimin tümü CSV biçiminde olduğundan, tüm veri kaynaklarım için Metin / CSV seçeneğini seçeceğim. Her для источника данных için bu adımları izlemelisiniz. Her veri kaynağı için “Yükle” ye tıklayın.

Adım 2: Verilerinizi temizleyin

Power BI şeridi menüsünde, "Sorguları Düzenle" adlı düğmeyi tıklayın. Bu, tüm veri dönüştürmelerimizi yapacağımız Sorgu Düzenleyicisini açacaktır.

Основные вещи
Sorgu Düzenleyicisi'nde yapmak istediğinizler şunlardır:

 • Tüm veri biçimlerinin anlamlı olduğundan emin olun (örneğin, anahtar kelimeler metin biçiminde, sayılar ondalık sayı veya tam biçim olarak biçimlendirilir).
 • Sütunları gerektiği gibi yeniden adlandırın.
 • İlk 20 raporunuzda bir etki alanı sütunu oluşturun. URL sütunu.

Закрыть и Применить
yukarıda görüldüğü gibi "Sorguları Düzenle" düğmesine basarak değişir.

Adım 3: Veri kaynakları arasında ilişkiler oluşturma

Power BI'nın sol tarafında, farklı görünümler için simgeleri olan dikey bir çubuk var. İlişkiler görünümünüzü görmek için üçüncü olanı tıklayın.

Bu görünümde, her bir tablodaki "Anahtar Kelime" alanından bir satırı tıklayıp sürükleyerek "Veri Köprüsü" tablomuza tüm veri kaynaklarını bağlayacağız 'Anahtar Kelimeler Köprü' tablosunda (PPC Verileri için, burada kullandığımız gibi, bir anahtar kelimenin PPC eşdeğeri olduğundan 'Arama Terimi'ni bağladığımı unutmayın).

İlişkilerimiz için yapmamız gereken en son şey, kontrol panelimizin düzgün çalışabilmesi için her biri için aşağıdaki seçeneklerin seçildiğinden emin olmak için her satıra çift tıklayın:

 • Kardinalite 1 ila Çok
 • Отношения «активный»
 • Направление Кросс-фильтр «и» был установлен

Şimdi hazırız Intent Dashboard'umuzu oluşturmaya ve verilerimizi analiz etmeye başlamak için.

Поиск цель создания приборной панели

Bu bölümde Arama Amaçlı Gösterge Tablosundaki (aşağıda görüldüğü gibi) her görselde size yol göstereceğim:

Лучшие районы по количеству ключевых слов

Görsel tür: Stacked Bar Chart

Eksen: Etki Alanının altına URL yerleştirdim, böylece belirli bir Etki Alanının URL’sine göre bu aynı dökümü görmek için detayı bulabilirim

Değer: Количество конкретных ключевых слов

Efsane: Типы результата

Filtre: Etki alanlarıdaki anahtar kelimelerin sayısına göre en iyi 10 filtre.

ключевые слова классифицируются по типу результатов

Görsel tür: Кольцевая диаграмма

Efsane: Типы результата

Değer: Genel toplamın yüzdesi olarak gösterilen, farklı anahtar kelime sayısı

Метрика карты

Различные MSV Всего

İlk 20 rapor, her bir anahtar kelimeyi 20 kez gösterdiğinden, benzersiz anahtar kelimeler listesi için yalnızca MSV’yi toplamak üzere Power BI’da hesaplanmış bir ölçü oluşturmamız gerekiyor. Hesaplanan ölçü için bu formülü kullanın:

 Toplam Belirgin MSV = SUMX (DISTINCT ('Tablo' [Keywords]), FIRSTNONBLANK ('Tablo' [MSV]0))

переключатель

Bu, yalnızca belirgin bir anahtar kelime sayısıdır

Dilimleyici: PPC Dönüşümleri

Görsel tür: нарезка

PPC Dönüşüm alanınızı bir dilimleyiciye bırakın ve bu şık kaydırıcıyı görselleştirmek için formatı “Arasında” yapın.

заявления

Görsel tür: Tablo veya Matris (bir matris Excel'deki bir pivot tabloya benzer şekilde delme işlemine izin veriyor)

Değerler: Burada Kategori veya Amaç Aşaması ve sonra da farklı anahtar kelime sayısına sahibim.

получить представление из поиска коробчатых панелей мониторинга

Bu gösterge panosu artık kalbinizin içeriğini kesmenize ve kesmenize olanak sağlayan bir İsviçre Ordusu veri bıçağı. Aşağıda bu panoyu müşterilerim için fırsatları ve öngörüleri ortaya çıkarmak için nasıl kullandığımı gösteren birkaç örnek verilmiştir.

Rakipler nerede kazanıyor?

Bu verilerle, en iyi rakip alanların kim olduğunu hızlı bir şekilde görebiliriz, ancak daha değerli olan, rakiplerin belirli bir amaç aşaması ve kategorisi için kim olduğunu görmekten daha değerli olanıdır.

Veri setimizdeki en anahtar kelimeleri temsil ettiği için "Bilgilendirme" aşamasına filtre uygulayarak başladım. Ayrıca “Kör” olan bu niyet aşaması için en üst kategoriye filtre uygularım. Anahtar Kelime Sayısı kartıma baktığımda, artık 641 anahtar kelime alt kümesine baktığımı görebiliyorum.

Not: Power BI'da birden fazla görsel filtrelemek için, daha önce tıklattığınız tüm filtreleri korumak için her yeni görsel tıkladığınızda "Ctrl" düğmesini basılı tutmanız gerekir.

Buradaki en iyi rekabet eden alt alan adı, 250’den fazla anahtar kelime için en iyi 20’de görünürlükte olan videos.blinds.com’dur. Anahtar kelimeler tablosunu yalnızca video.blinds.com sitesinin video sonucuyla ilk 20'de sıralandığı anahtar kelimeler olarak güncellemek için videos.blinds.com sitesinin Video sonuçları bölümüne ctrl + tıklayın.

Artık tüm bunlardan diyebilirim videos.blinds.com, “Blinds” kategorisine ve “Bilgilendirici” amaç aşamasına giren anahtar kelimelerin yaklaşık yüzde 30'unda ilk 20 sıralamaya giriyor. Ayrıca, anahtar kelimelerin çoğunun "bilgi" ile başladığını görüyorum, bu da bilgi verme aşamasında kör arama yapan insanların büyük olasılıkla talimatlar aradığını ve bu videonun istenen bir içerik formatı olabileceğini söylüyor.

Vaktimi nereye odaklamalıyım?

İster kurum içinde, ister bir ajansta olun, zaman her zaman çok etkilidir. İlk önce öncelikli olmanız gereken fırsatları hızlı bir şekilde belirlemek için bu gösterge panosunu kullanabilirsiniz – sonuçta en iyi sonuçları vermenizi garanti edecek fırsatlar.

Bu alt satırdaki sonuçları bulmak için, verilerimizi PPC dönüşüm dilimleyicisini kullanarak filtreleyeceğiz, böylece verilerimiz yalnızca PPC kampanyalarımızda en az bir kez dönüştürülmüş anahtar kelimeler içerecek şekilde.

Bunu yaptıktan sonra, niyet aşamalarına yerleştirilmiş oldukça sınırlı bir anahtar kelime kümesiyle çalıştığımı görebiliyorum, ancak “İşlemsel” amaç aşamasına girerek devam edebilirim çünkü sorguları hedeflemek istiyorum. olası bir satın alımla bağlantılıdır.

Not: Belirlediğimiz ölçütleri karşılamıyorsa, her bir anahtar kelime niyet aşamasına girmeyecek. Bu anahtar kelimeler verilerde görünmeye devam eder, ancak bu, anahtar kelime sayınızın toplamının, amaç aşamalarında veya kategori tablolarındaki toplam anahtar kelime sayılarıyla her zaman eşleşmemesinin nedeni budur.

Oradan, benim için PPC'ye dönüştürdükleri için iyi görünürlüküm olduğundan emin olmak için cevap kutularını tetikleyen “İşlemsel” anahtar kelimelere odaklanmak istiyorum. Bunu yapmak için, sadece cevap kutularını tetikleyen anahtar kelimeleri göstereceğim. Bu filtrelere dayanarak, anahtar kelime masama bakabilir ve anahtar kelimelerin çoğunun (tümü değilse) "yükleme" anahtar kelimeleri olduğunu görebilir ve müşterimin alanını rakiplerin en üst listesinde göremiyorum. Bu şimdi organik dönüşümleri sürdürebilmem için odaklanılan bir alan.

проволока

Sadece yüzeyi çizdim – bu verilerle Power BI gibi bir araç içinde yapılabilecek tonlar var. Bir müşteri için tekrar tekrar ziyaret edebileceğim ve stratejimizin yakıtı artırmaya yardımcı olmak için sürekli olarak fırsatlardan faydalanabileceğim sağlam bir anahtar kelime ve görsel veri kümesine sahip olmak benim için paha biçilmezdir. Bir fikre ihtiyacım olduğunda anahtar kelime araçlarına geri dönmek zorunda kalmadan verimli çalışabilirim. Umarım bunu, amaç odaklı bir strateji oluşturmayı işiniz veya müşterileriniz için daha verimli ve sağlam hale getirdiğinizi görürsünüz.