Matbaa - Tasarım

Baskılı Devre Kartlarına Kısa Bir Kılavuz

Paul Eisle ilk PCB'yi 1936'da icat etti. Ancak, 1950'lerde ABD ordusunun bomba patlatıcılarında teknolojiyi kullanmaya başladığı zaman popüler oldu. Bugün, PCB Devre Kartları, arabalar, cep telefonları, bilgisayarlar ve daha fazlası gibi neredeyse tüm ekipmanların ayrılmaz bir parçasıdır.

Baskılı Devre Kartı Nasıl Üretiliyor?

Özel bir PCB yapmak için, önce elektronik Gerekli devre Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) yazılımı kullanılarak hazırlanır. Bundan sonra, PCB prototipi, Bilgisayar Destekli Üretim Yazılımı teknolojisi kullanılarak geliştirilmiştir.

PCB üretimi için kullanılan yaygın malzemeler şunlardır: FR4, FR4 Yüksek Sıcaklık, Poliimid, GeTek, Rogers, Arlon, Nelco, Alümina, Seramik, Bakalit, FR1, CEM1 ve CEM5. Kartın boyutu ve kalınlığı, devrenin gereksinimlerine bağlıdır. Alt tabaka bir bakır tabakası ile kaplanır. Ardından, ışığa duyarlı kaplama kullanarak devre şeması tahtaya basılır. İstenmeyen bakır, izler adı verilen bakır "izler" oluşturmak için tahtadan çıkarılır. Bu işlem Photoengraving olarak bilinir. Bağlantı izlerini geliştirmek için kullanılan iki yaygın yöntem vardır. PCB frezeleme, istenmeyen bakırın CNC makineleriyle çıkarıldığı mekanik bir sistemdir. Başka bir süreç, ipek izleri olan özel bir mürekkebin bakır izlerinin yapıldığı alanları kaplamak için kullanıldığı Seri-Seri baskıdır.

Levha bakır izlerle hazır hale geldiğinde, tahtaya delikler delinir. Kurşunlu elektrik ve elektronik bileşenleri monte edin. Delme için özel Tungsten Karbür matkap uçları veya lazer kullanılır. Delikler oyuk perçinlerle doldurulur veya bir elektro kaplama işlemi kullanılarak kaplanır, böylece çeşitli katmanlar arasında bir elektrik bağlantısı oluşturulur. Bir sonraki adım, maskeleme materyali ile delikler ve pedler hariç tüm tahtanın kaplanmasıdır. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan malzemeler şunlardır: kurşun lehim, kurşunsuz lehim, OSP (Entek), derin / sert altın (elektrolitik nikel altın), daldırma altın (akımsız nikel altın – ENIG), tel geçirgen altın (% 99.99 saf altın), Daldırma gümüş, flaş altın, daldırma teneke (beyaz teneke), karbon mürekkep ve SN 100CL, bir kalay, bakır ve nikel alaşımı. Son adım, издание ve baskıların PCB üzerinde basıldığı ekran baskısıdır.

PCB'nin Test Edilmesi

Bileşenlerin montajından veya Baskılı Devre Kartlarının teslimatından önce, pano mümkün olan her şeyi bulabilmek için test edilmelidir. işlevsiz bir panele neden olabilecek "ve" açılır ". Bir "kısa", istenmeyen bir bağlantının varlığını belirtir ve bir "açık", bağlanması gereken iki noktanın bağlantısının kesildiğini belirtir. Tüm bu hatalar PCB montajından önce düzeltilmelidir. Tüm PCB İmalatı mağazalarının nakliye öncesi levhaları test etmediğini, bazen ek bir maliyet olarak kabul edildiğini, ancak bileşenleri eklemeden önce tam fonksiyonlu bir kart sağlamasının önemli olduğunu belirtmek gerekir.

PCB Meclisi

Hazır, bileşenler monte edilir ve devre şemasına göre yüzeye eklenir. Kullanılan genel montaj tekniklerinin bazıları yüzeye montaj ve delikten inşaatlardır. Bazen, bu iki teknikten oluşan bir kombinasyon da montaj için kullanılır.

Baskılı Devre Kartlarının Türleri

Tek Taraflı Pano

Bu, Baskılı Devre Kartlarının en az karmaşıklığıdır, çünkü sadece tek bir katman vardır. alt-tabaka. Tüm elektrikli parçalar ve parçalar bir tarafa sabitlenir ve bakır izler diğer tarafta bulunur.

Çift Taraflı Pano

Bu, parçaların ve bileşenlerin alt tabakanın her iki tarafına tutturulduğu en yaygın tahta türüdür. Bu gibi durumlarda, her iki tarafta da bağlantı izleri bulunan çift taraflı PCB'ler kullanılır. Çift Taraflı Baskılı Devre Kartları genellikle bileşenlerin montajı için delikten delikli yapı kullanırlar.

Çok Katlı Levha

Çok katmanlı PCB, yalıtımla ayrılan çeşitli alt tabaka katmanlarından oluşur. En yaygın çok katmanlı tahtalar: dört katman, altı katman, sekiz katman ve 10 katman. Bununla birlikte, üretilebilen toplam tabaka sayısı 42 kattan fazla olabilir. Bu tip panolar son derece karmaşık elektronik devrelerde kullanılır.


Source by Katharine Gillespie