SEO

Bir Gazete Makale Yazmak – Neler Dahil

Hiç yerel gazeteniz için yazmak istediniz mi? Bir makaledeki satır veya isminizi görmek, kesinlikle gurur duyulacak bir şeydir. Birçok kişi bir gazete makalesi yazmaktan korkuyor olsa da, bazı genel kuralları yazılı olarak izlediğiniz sürece aslında oldukça basittir.

Bir gazete makalesinde yer alan şeyler nelerdir? Makaleyi iyi yazabilmek için bir yazarın bilmesi gereken belirli şeyler vardır; okuyuculara etkili bir şekilde ulaşıyor. Bir gazete makalesinin eğlenceli olması gerektiğini ve aynı zamanda okuyucuları eğitebilmesinin gerektiğini de unutmayın.

Makalenin ilk kısmı okuyucuları hemen ele geçirmelidir. Hikâyenin ana ayrıntılarını, beş W'nin de dahil olduğu şekilde sunabilmelisiniz: kim, ne, ne zaman, nerede, nasıl ve neden. Bu, tüm makalenin ne hakkında olacağını okuyuculara derhal bildirmelidir. Bu bölüm "kurşun" olarak adlandırılır.

Okuyucularınıza yeterli arka plan bilgisi verebilmeniz gerekir; Kitlenizin kim olacağını ve sunduğunuz haberler hakkında bildiklerini öğrenmeye çalışın. Bir yazar asla izleyicinin, ne hakkında konuşacağına dair bazı bilgilere sahip olduğunu varsaymamalıdır. Konunun kısa bir özeti genellikle yeterli olacaktır.

Gazete makaleleri gerçekleri sunduğundan, önyargılardan uzak, basit bir şekilde yapılmalıdır. Bir yazar her zaman nesnel bir göz kadar kritik de olmalıdır. Bir yazarın gerçekler için kaynakları, makalede açıkça belirtilmiş ve doğru bir şekilde belgelenmelidir.

Yazınız, aynı zamanda, fırfırlar olmadan ve çiçekli kelimelerden kaçınmadan da doğrudan doğruya olmalıdır. Makale, kuru bir şekilde olmasa da, açıkça ve doğrudan bir şey sunabilmelidir. Makale ile ilgili ana bilgileri sunduktan sonra, yazarın en önemlilerinden en önemlisine kadar bilginin sunulduğu piramit biçimini takip etmesi gerekir, böylece okurlar haberlerin en önemli bölümünü hemen alırlar. Bu, daha sonra, okuyucuyu makalenin geri kalanını okumaya çekmelidir.

Bazen, doğrudan alıntılar kullanarak yazarın mesajını izleyiciye daha iyi iletmesine yardımcı olabilir. İnsanlarla röportaj yaparken, bir yazar makalesine bir veya iki çizgi eklemek isteyebilir. Bu, yazara büyük bir yardım olabilir, çünkü bu hikâye daha derinlik ve his verir. Bazen, bir görüşmecinin söylediği şey, haber öğesinin ana özünü de içine alır, bu yüzden ona alıntı yapmak, yazıya büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, alıntıların çok sık kullanılması karşıt etkiye sahip olacaktır – yazar, araştırmamış veya iyice düşünmemiş gibi görünen bir yazıyla sonuçlanacaktır; sadece başkalarının düşüncelerini ve fikirlerini ortaya koyar. Onları nasıl kullanacağınızı öğrenin, ancak bunları özgürce kullanmayın.

Bir gazete makalesi yazdıktan sonra, bazı hatalar için kontrol etmelisiniz. Her şeyin dilbilgisi açısından doğru olduğundan ve yanlış yazılan kelimeler olmadığından emin olun. Kimse hatalarla dolu, teknik ya da olgusal olan bir makaleyi okumak istemez. Bu yüzden, işinizi göndermeden veya yayınlamadan önce her zaman düzenlediğinizden emin olun.