База данных

BT'de Nasıl İş Alabilirim?

BT Desteği, birçok bakıcı için en yaygın başlangıç ​​noktalarından biridir; mayın dahil, ama aynı zamanda BT kariyerinizi oluşturmak için mükemmel bir alandır. Büyük bir müşteri desteğini yöneten bir Direktör Servis Masası ortamı, altı rakam toplamı kazanabilir. Front Line Destek'e başladım ve iyi bir Servis Masasının nasıl çalışması gerektiğine dair kendi fikirlerimi formüle etmeme yardımcı olan değerli dersleri öğrendim. Bir genç servis masası analisti veya ön hat destek teknisyeni işe aldığımda (birçok farklı iş unvanı bulacaksınız, ancak asıl önemli olan, bir müşteri tabanı için ön hat IT desteği sağlamaktır) Ben hevesli, istekli birisi arıyorum Öğrenmek, iyi okul notları ve tabii ki BT için bir ilgi ya da başka bir şekilde yetenekli biri ile gösterilecek öğrenme için bir yeteneğe sahiptir. Son olarak, insanlarla çalışmak için bir yeteneği olan birini arıyorum. Unutmayın, müşterilerle etkileşim, iş gününüzün büyük oranı olacak.

Daha kıdemli roller için iletişim kurabilecek birini arıyorum. İletişim, BT'nin kötü yürüttüğüne inandığım tek bir temel BT alanıdır. İyi iletişim, stratejik BT kararlarımın temel taşıdır. Benim için bir sonraki büyük bilet kalemi, adayın ITIL v2 veya v3'te çalışan bir bilgi ve yeterliliğe sahip olması gerektiğidir. Üçüncü alan liderliktir. Kıdemli Servis Masası rolleri, hem düşük deneyimli hem de daha kıdemli teknik elemanlarını yönetmeyi içerecektir. İyi bir lider, küçük üyeler yetiştirip geliştirebilmeli ve aynı zamanda takımın daha kıdemli üyelerine meydan okumalı ve takdir etmelidir.

Maaş beklentileri

Gençlerin rolleri – organizasyona bağlı olarak 15.000 £ ila 25.000 £ arasında. Parayı takdir etsem de karar verme sürecinde büyük bir faktördür. Ayrıca rol içindeki gelişme fırsatlarını da göz önünde bulundurun. Bu rolün bir sonraki rolünüzü şekillendireceğini unutmayın. Daha geniş çaplı bir yardımın avantajlarını küçük şirketlerde genişlemek için daha fazla özgürlükle tartmanız gerekecek, ancak daha büyük şirketler ile BT eğitimi ve kişisel gelişim inisiyatifleri için daha fazla fırsata sahip olacaksınız.

Orta veya Teknik roller – £ 20,000 – £ 40,000

Böyle bir deneyim için kesin olmak zor çünkü teknik uzmanlığınızın seviyesi maaşınızı belirlemeye yardımcı olacak. Eğer Citrix deneyiminiz varsa, Citrix becerilerinin sonradan ele alındığı bir şirkette daha büyük bir maaşı yöneteceksiniz. Bu kariyer merdiveni üzerinde hangi yöne gitmek istediğinizi düşünmeniz gereken zamandır.

Hizmet Masasında görev almam mı gerekiyor? Müşteri hizmetleri ve desteği için bir yeteneğim var mı? İyi olduğunuzu belirttiğim gibi, daha sonra 50k £ 'dan başlayan ödülleri bulabilirsin. Eğer çok iyiysen, 100 bin sterlin ödülü bir olasılıktır.

Daha teknik bir role mi geçtim? Teknik gurusu olan bir meslektaşım var. Onu yaklaşık 15 yıldır tanıyorum ve 17 yaşındayken çıraklık konusunda benimle başladım. Veri merkezlerinden ağ oluşturmaya kadar BT'nin çok geniş derinliği ve genişliği hakkındaki bilgisi şaşırtıcı. 50 bin sterlin aşan bir maaşı emrediyor ve potansiyeli sınırsız. Gelecekteki rolleri BT Mimarisi, BT Ar-Ge'de olabilir veya serbest çalışmaya gidebilir ve bir danışmanlık kapasitesinde çalışabilir. Yine 100 kilogramın üzerindeki bir maaşı komuta etmek. Benim düşüncem şudur:

Becerilerimi diğer bilişim alanlarında geliştirdim mi? Hangi alanlarda iyi ve zevk alıyorum? Bu daha sonra diğer BT işlev alanlarını araştırmaya yönelik teğetimiz haline gelir. Geliştirme, Proje Yönetimi, Ağlar, Operasyonlar (DataCentres gibi) veya İş Sistemleri (SAP, Oracle) için bir tutkunuz ve yeteneğiniz var mı? Bu bölgeleri önümüzdeki aylarda daha ayrıntılı olarak keşfedeceğim. Bu rollerin hepsinde potansiyel heyecan verici. Hepsi doğru yetenek ve deneyimle 50 bin sterlin üzerinde komuta edebilir.

Son olarak, yönetim için bir yeteneğim var mı? Bankacılıkta geçirdiğim süre içinde kısa sürede fark ettim ve daha sonra BT yönetiminin benim tutkum ve yeteneğim olduğu küçük bir başlangıçta. Çeşitliliği, insanları yönetmenin zorluğunu, bir projeyi sunmanın ve IT stratejisini geliştirmenin ödülünü seviyorum. Buradaki maaşlar, şirketin büyüklüğüne ve havale sayısına bağlı olarak 40.000 £ 'luk harcamalar arasında değişmektedir. Bir kez daha iyi BT Liderleri, 100 kiloluk bir miktarı aşan kadar iyi olabilir, bu yüzden buradaki potansiyel çok yoğun. Gelecek yayınlarda BT Yönetimini ele alacağım.

İlk veya bir sonraki Servis Masası fonksiyonundaki ilk hareketlerim için

1. ITIL Kalifiye Olun

Sanırım bunun benim 1 numaram olacağını biliyordunuz. ITIL v3 temelini CV'nize götürebilirseniz, Servis Masasında fonksiyonunuzu ilk veya bir sonraki aşamaya getirme şansınız büyük ölçüde artacaktır.

2. Okumaya Başlayın

Destek ortamını anlamayı geliştirmek ve güncel kalmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki kitapları önerebilirim. Windows 8 Desteği'nden sorumlusanız, Windows 8 ortamlarını yönetme hakkında bir kitap edinin. Exchange, SharePoint, iPhone, Blackberry, Windows Server, Ubuntu, Citrix gibi …

3. Deneyim olsun

Yukarıda belirttiğim gibi, CV'nin deneyim eksikliğini hissediyorsanız o zaman dışarı çıkın ve hizmetlerinizi (belki de ücretsiz) bir yardım kuruluşuna sunun. Arkadaş ve ailelere

sorun, BT destek çalışanlarını işe almaya çalışan birini tanıyorsa. Buradaki nokta, sadece durumunuzu suçlamak değil, düzeltmek için bir şeyler yapmak.

4. Bölgenizde herhangi bir çıraklık programı var mı?

Bu rotayı çok başarılı bir şekilde kullanan biriyle tanışmış ve çalışmış bir çıraklık programına girmenizi tavsiye ederim.

5. Evde Uygulama

Bu tam da IT'ye olan tutkumu nasıl başlattım. Windows 95 çalıştıran ucuz bir masaüstü bilgisayar satın almayı hatırlıyorum. Kapağın altında ne olduğunu görmek için bütün kutuyu ayırdım. Hafızanın nerede olduğu, fanların, işlemci gibi bir sabit disk nasıl görünüyordu? Sonra Windows 95 ile uğraştı, nasıl çalıştığını ve meydana gelen sorunları nasıl çözdüğünü öğrenmek. Windows 95'i kaç kez yüklediğimi hatırlayamıyorum … iş ortamında destekleyeceğiniz sistemleri öğrenmenin müthiş bir yolu.