цифровой маркетинг

DigitalOcean İnceleme – Bir Geliştiricinin Perspektifi

DigitalOcean, tamamen "bulut" VPS sunucuları fikrine kendini adamış ilk "hosting" sağlayıcı olmakla ünlüdür.

Amazon'un AWS'sinin (özellikle EC2) bu konuda ilk olduğunu iddia edebilirsiniz. DigitalOcean'ın pazara giren ilk bağımsız / özel çözüm olduğunu inkâr ediyor. Bu, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca yazılım geliştiricisine ev sahipliği yapmayı başardı.

Burada gerçekleştirilecek en önemli şey, DigitalOcean'ın temel teklifinin, geliştiricilerin ve küçük işletmelerin "kendinden yönetilen" barındırma ile başlamasına yardımcı olmak olduğu; Bu, alıcıya sunucunun sağlanmasından sorumlu olduğunun yanı sıra, üzerine kurulu olan çeşitli yazılım parçalarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktan sorumludur.

Bir yazılım geliştiricisi olarak, bir DigitalOcean sunucusunun hazırlanması yaptığımız en iyi şeylerden biridir. Göreceli olarak basit bir kurulum süreci ve gerektiğinde yeni bir kütüphane seti yaratma yeteneği ile.

Açıkçası, sunucunun çalıştırılmasının göreceli olarak hassas bir süreç olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. çaba, ama yine de kullanıcılara uygulamalarınıza erişme olanağı sağlamak için etkili bir yoldur.

Bu eğitimde, DigitalOcean'ın kullanım kolaylığı ve aynı zamanda düzgün çalışmasını sağlamak için gereken süreç incelenecektir.

Kurulum Kolaylığı

DigitalOcean ile takdir edilmesi gereken en önemli şey – çok sayıda başka sağlayıcıyla olduğu gibi – içine alınması son derece basit bir hizmet olmasıdır.

karmaşık kayıt prosedürleri yığınları üzerinden gitmek için gerekli – DigitalOcean sistemi temel olarak hangi işletim sistemini istediğinizi, sunucunuzu hangi konum (veri merkezi) istediğinizi belirlemenizi ve daha sonra saniyeler içinde sağlamanızı sağlar.

Gönderilen bir root şifresi alırsınız. Hesabınızın e-postasına ve daha sonra servise SSH'ing aracılığıyla erişebilirsiniz. Her zaman erişilebilir olmasından dolayı, günün herhangi bir saatinde, yılın herhangi bir saatinde bunu yapabilirsiniz.

Tabii ki, hizmet, kullanmak için küçük bir miktar paraya mal olur. Bununla birlikte, sunucular 5 $ / ay'dan başlayarak, çok rekabetçidir.

Kullanım Kolaylığı

Hizmeti “kullanmak” için temel olarak çeşitli VPS sunucularını kendi başınıza sağlamanız gerekir. Bu, SSH'ye giriş yapmak ve sistemdeki çeşitli yazılım parçalarını çalıştırmak için gereken güncellemeleri / kütüphaneleri kurmak ya da çeşitli izinlerin düzgün çalışmasını sağlamak anlamına geliyor.

Belirtildiği gibi, bunun etkinliği size kalmış. DigitalOcean herhangi bir yönetim hizmeti sağlamaz, dolayısıyla herhangi bir kurulumun doğru şekilde çalışmasını sağlamak için geliştiricinin görevi vardır.

Buradaki anahtar, bir web sunucusunun gerçekte nasıl çalıştığını anlamaktır. Standart bir CPanel tipi arayüz elde etmek yerine, temel olarak tüm ayarları / seçenekleri manuel olarak (SSH üzerinden) tanımlayabilirsiniz.

Hizmet Seviyeleri

Son olarak, sistemin servis seviyeleri Son derece yüksek.

Ev sahibi olmanın ön koşullarından biri,% 100'e yakın çalışma süresine sahip olması ve bunun asla aşağı inmeyeceği anlamına geliyor. Şimdi, paylaşımlı hosting ile – sunucuların sadece Apache gibi CPanel ile çalıştığı durumlarda – sadece şirketin çevrimiçi olarak kalmasını sağlayacağına dair söz veriyorsunuz.

DigitalOcean ve diğerleri ile benzer bir söz elde edersiniz. Sunucunuzu çevrimiçi olarak zamanın% 99'unda tutacaklar … ancak bu, uygulamalarınızı o süre boyunca çevrimiçi tutabileceğiniz anlamına gelmez. Bu anlamda, size kalmış (hatırlayın, yönetilmeyen bir hizmettir).

Bu amaçla, herhangi bir temel yönetim arayüzü olmadan, gerçekten de Sunucularınızın / uygulamalarınızın her zaman çalışma zamanı vardır. Bu bir manüel işlemdir.

Sunucularının gerçekte çevrimiçi kalma konusunda gerçekten çok iyi olduğunu öğrendik – veri merkezlerinde planlı bir bakım yaptıklarında sadece sınırlı bir kesinti yaşadık. Bunun dışında,% 100 iyi çalışıyor.

Genel olarak, DigitalOcean ile ya da uygulama içeriğinizi çevrim içi olarak tutabilmeniz için uygulama dağıtım boru hatlarınızı sağlayabilecek şekilde hiçbir şekilde sorun yaşıyorum.

Diğer "bulut" VPS sağlayıcıları – Vultr ve Linode gibi, DigitalOcean da geliştiriciler arasında en büyük ve en popüler olanıdır.