Matbaa - Tasarım

Dijital Basımın Kısa Tarihi

Genel olarak basıma kıyasla, dijital tarih nispeten daha kısa. Alman işadamı Johannes Gutenberg, kitapların seri üretimini başlatan bir matbaa yarattığında 1439'da geri döndü. Ancak, 1990'ların başında, ilk tam renkli tam renkli matbaalar piyasaya çıktı. 1993 yılında dijital издание ilk kez tanıtıldı ve baskı endüstrisinin tarihi bir daha asla aynı olmayacak. Dijital yazıcı, uygun maliyetli kısa süreli baskı üretecek ilk ana yazıcı oldu.

1993 yılında ilk dijital renkli baskı makinesi açıldı. Indigo seçildi. Hiçbir zaman, basım ve basım dünyasında büyük bir dönüşüm getirdi. Kullanıcılar masaüstünden özelleştirilmiş yüksek kaliteli baskıları seçebiliyorlardı. ya da yazıcınız bir ağa bağlıysa, dünyanın her yerinde daha da şaşırtıcı bir şekilde.

Bu isim Indigo, 1977 yılında dünyanın en hızlı fotokopi makinesini geliştirmek amacıyla Benny Landa tarafından kurulan bir şirketten türemiştir. Daha sonra, Benny Landa, aynı zamanda ElectroInk olarak da bilinen fotokopi makinesinde kullanılan mürekkebin yazıcılarda da kullanılabileceğini keşfetmiştir. ElectroInk, Isopar olarak bilinen ya da çekilebilen ya da itilebilen görüntüleme yağının içine yerleştirilmiş mini renk parçacıklarını kullanır. Bir kağıt yüzeyinde, bu mürekkep ince ve pürüzsüz bir plastik kaplama oluşturur.

Indigo'nun piyasaya sürülmesinden sonra, baskı piyasası istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti ve 2010 yılı pazarında dijital baskı için 85.2 $ değerinde değer görüldü bn. 2000 yılında HP, Indigo'da 14,8 milyon Indigo'nun ortak hisselerini satın alarak 100 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. 6 Eylül 2001'de HP, Indigo'nun geri kalan hisselerini satın alacağını duyurdu.

Geleneksel baskı yöntemleri ve litografi gibi dijital baskı yöntemleri arasındaki temel fark, dijital baskıda geleneksel baskı plakalarının kullanılmamasıdır. Sonuç olarak, baskı işlemi daha hızlı, daha temiz ve çok daha ucuz hale gelir. Mevcut dijital baskı yöntemlerinden en çok kullanılanlar lazer baskı ve inkjet baskıdır.

Dijital baskı ile çalışmak için öncelikle dijital görüntüyü bir bilgisayara yerleştirmek gerekir. Görüntü, kağıt stoğu, vinil vb. Gibi farklı yüzeylere aktarılabilir olmalıdır. Dijital baskı, termal yazıcılar gibi kuru mürekkepli yazıcılardan yararlanır.


Source by David J Barclay