SEO

E-A-T ve Kalite Derecelendirme Rehberi – Beyaz Tahta Cuma

EAT – Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik olarak da bilinir – Google'ın algoritmaları söz konusu olduğunda çok önemlidir. Ama bu kısaltma tam olarak ne anlama geliyor ve neden günlük işleriniz için önemli? MozCon 2019 sunumunun ısırık büyüklüğündeki bu versiyonunda Marie Haynes, tam olarak EAT'nin ne anlama geldiğini ve sitenizde nasıl bir "mola" etkisi yapabileceğini anlatıyor.

En üstte bulunan beyaz tahta resmine tıklayın. çözünürlükte yeni bir sekmede sürümü!

Video Transkripsiyonu

Hey, Moz hayranları. Adım Marie Haynes Consulting'den Marie Haynes ve bugün sizinle EAT ve Kalite Noter Rehberi hakkında konuşacağım. Şimdiye dek muhtemelen EAT'ı duymuşsunuzdur. SEO’da bir sözcük kelimesidir. Neden EAT’in Google’ın algoritmalarının büyük bir parçası olduğunu, bu haberlerden nasıl yararlanabileceğimizi ve neden hepimiz için gerçekten, gerçekten önemli olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Kalite Raters 'Kılavuz İlkeleri

Kalite Raters' Kılavuz İlkeleri hakkında konuşalım. Bu kurallar, Google’ın tüm bu kalite uzmanları ordusuna sağladığı bir belgedir. Görünüşe göre 16.000 kalite değerlendiricisi var ve yaptıkları şey, web sitelerinin yüksek kalitede olup olmadığını belirlemek için bu belgeyi, Kalite Derecelendirme Kılavuzunu kullanmaları.

Artık kaliteli değerlendiricilerin web sitenize ceza koyma yetkisi yok. Aslında rütbeleri doğrudan etkilemiyorlar. Fakat bunun yerine, ne olduğu bilgileri Google mühendislerine geri veriyorlar ve Google mühendisleri bu bilgiyi alabilir ve algoritmalarının kendi istediklerini yapıp yapmadıklarını belirleyebilirler. Google’ın Arama Başkan Yardımcısı Ben Gomes’in yakın zamanda CNBC’yle yaptığı röportajda bir teklifi vardı ve oradaki bilgilerin Google’ın algoritmasını ne yapmak istediğini temelde paylaştığını söyledi.

"Bize algoritmanın ne yapması gerektiğini temel olarak gösteriyorlar."
– Ben Gomes, Başkan Yardımcısı, Google

Bu nedenle, Kalite Derecelendirme Notları Rehberinde bir şey varsa Google’ın bu algoritmayı zaten ölçtüğünü düşünüyoruz. , ya da ölçmek istiyorlar ve bu yüzden oradaki her şeye çok dikkat etmeliyiz.

Google’ın dezenformasyonla nasıl mücadele ettiği

Google’ın 2019’da Şubat ayında daha önce ürettiği bir rehber vardı ve dezenformasyonla nasıl mücadele ettikleri, sahte haberlerle nasıl mücadele ettikleri, nasıl böyle yaptıkları konusunda tam bir rehberdi. arama sonuçlarında yüksek kaliteli sonuçlar görünüyor.

Burada gerçekten ilginç olan birkaç şey vardı.

1. Kalite puanlayıcılardan gelen bilgiler, algoritmalar inşa etmelerine izin verir

Kılavuz, 'nin, kalite puanlayıcılarından bilgi almaları ve algoritmalar oluşturmalarına izin verdikleri gerçeğinden bahsetti. Bu nedenle, kalite puanlayıcıların değerlendirmekte olduğu şeylerin muhtemelen dikkat etmemiz gereken şeyler olması gerçekten önemli olduğunu biliyoruz.

2. Sıralama sistemleri, yüksek uzmanlık, otorite ve güvenilirliğe sahip siteleri tespit etmek için tasarlanmıştır

Benim için en önemli olan veya en ilginç olan şey, en azından, sıralama sistemlerimizin tanımlamak için tasarlandığı bu çizgidir . EAT göstergesi yüksek, uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik içeren siteler.

Öyleyse, EAT'ın bir sıralama faktörü olup olmadığını tartışmak isteyip istemediğimizi düşünüyorum, bunun anlambilim olduğunu düşünüyorum. "Sıralama faktörü" kelimesinin anlamı, gerçekten bilmemiz gereken, EAT’in Google’ın algoritmalarında gerçekten önemli olduğu. İnsanlarla gerçekten önemli olan herhangi bir terim için rütbe almaya çalışıyorsanız, “paranız ya da hayatınız” gerçekten de, insanların hayatlarında karar vermelerine yardımcı olan ya da insanların parayla ayrılmalarına yardım eden bir sayfa mı demek oluyor? EAT’a dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü Google, EAT’lerden yoksunlarsa önemli sorgular için web sitelerini sıralamak istemiyor.

E-A-T’nın üç bölümü

Bu nedenle, EAT’ın üç bölümü olduğunu ve birçok insanın sadece uzmanlığa bağlı kaldığını bilmek önemlidir. Bir çok insanın bana geldiğini ve "Ama ben bir doktorum ve iyi bir rütbe alamıyorum" derim. EAT'ın uzmanlıktan daha çok kısmı var ve bu konuda konuşacağız.

1. Uzmanlık

Ancak uzmanlık çok önemlidir. Her biriniz, henüz okumadıysanız, gerçekten bu belgeyi okumalısınız.

Biraz uzun, ama çok iyi bilgilerle dolu. Kullanıcılara web sitelerinden örnekler verilmiştir ve “Bu yüksek kaliteli bir web sitesidir. Bu nedenle düşük kaliteli bir web sitesidir” denmektedir. Yazılardan biri için söyledikleri şeylerden biri, bu sayfanın düşük kalitede sayılmasıdır çünkü yazarın uzmanlığı açıkça iletilmez.

Yazarların bioslarını ekle

Bu yüzden bundan toplayabileceğimiz ilk ipucu, tüm yazarlarımız için bir yazar biyoya sahip olmamız gerektiğidir . Belki ulusal olarak tanınan bir markaysanız, o zaman yazarların bios'larına ihtiyacınız olmayabilir. Ama geri kalanımız için, bu yazıyı kimin yazdığını belirten bir yazar biyografisi koymamız gerekiyor ve işte bu yüzden bunu yapmaya hak kazanıyorlar.

Kalite Puanları Rehberinde bahsettiği diğer bir örnek, grip hakkında bir yazıydı. Kalite puanlayıcıların anlattıkları, bu yazarın tıbbi uzmanlığa sahip olduğuna dair kanıt bulunmadığı yönündedir. Bu bize bunu söylüyor ve finansal uzmanlık kanıtı bulunmadığı başka örnekler var ve hukuki uzmanlık başka bir şey. Bunu düşün.

Tıbbi bir rahatsızlık tanısı konduysa, iyi araştırma yapan bir içerik yazarı tarafından yazılmış bir makale okumak ister miydiniz? Çok iyi yazılmış olabilir. Yoksa bu alanda onlarca yıldır pratik yapan ve ilaçlardan ve benzeri şeylerden yapabileceğiniz her türlü yan etkiyi gören biri tarafından yazılmış bir yazı mı görmeyi tercih edersiniz?

İçeriğinizi kontrol etmek için uzmanlar işe alın

Açıkçası, okumak istediğiniz kişi doktor. Şimdi hepimizin gidip tüm içeriğimizi yazmak için doktorları işe almasını beklemiyorum, çünkü bunu yapacak vakti olan çok az doktor ve diğer herhangi bir YMYL mesleğinde diğer uzmanlar var. Fakat yapabileceğiniz şey, bu insanları görevlerinizi kontrol etmek için işe almak. İçerik yazarlarının yayınları çok iyi araştırılmış ve başvurulan bir şekilde yazmasından gerçekten hoş sonuçlar çıkaran bazı müşterilerimiz oldu ve sonra bu yazının tıbbi olarak kontrol edildiğini söylemek için doktorları kiraladılar. yani. Bu nedenle, bu YMYL sorgusu için rütbe almak isteyen her tür site için gerçekten çok önemlidir.

Fark etmeye başladığımız şeylerden biri, 2017 yılının Şubat ayında, bize trafik düşüşleriyle gelen bir çok sitemiz vardı . Çoğunlukla yaptığımız şey bu. Google algoritması güncellemelerinin çarptığı sitelerle ilgileniyoruz. Fark ettiğimiz şey, garip bir şey olmasıydı.

Bundan önce, vurulmuş siteler, her türlü teknik sorunla karşı karşıya kalıyorlardı ve “Evet, bu sitenin iyi sıralanmamasının gerçekten güçlü bir nedeni var” diyebiliriz. Bu siteler teknik olarak çoğu zaman sağlam olanlardır. Ancak fark ettiğimiz şudur ki, her durumda, eskiden sahip oldukları sıralamayı çalmış olan yayınların, gerçek hayattaki uzmanlığa sahip kişilerce yazılmış olanlardır.

Bu, görmezden gelmek istediğin bir şey değil.

2. Otoriterlik

Otoriterliğe geçeceğiz. Otoriterlik gerçekten çok, çok önemli ve bence bu EAT'ın en önemli kısmı. Otoriterlik, Kalite Puanlarının Yönergesinde iyi bir yazı hakkında başka bir referans var ve "Bu blog yazısının yazıcısı ebeveynlik konularında uzman olarak biliniyor" diyor.

Yani aslında bir uzman olmak bir şey. Çevrimiçi olarak bir uzman olarak tanınması gereken bir başka şey, ve bu, üzerinde çalıştığımız şey olmalı, diğer kişilerin çevrimiçi olarak bizi ya da müşterilerimizi konularında uzman olarak tanımalarını sağlamalı. Bu bağlantı kurma gibi geliyor, değil mi? Yetkili sitelerden link almak istiyoruz.

Bu bilgilere kılavuzluk aslında PageRank ve EAT'in birbiriyle yakından bağlantılı olduğunu söylüyor. Yani bu çok, çok önemli. Ben şahsen inanıyorum – bunu henüz kanıtlayamıyorum – ama Google’ın PageRank’i EAT’i olmayan sitelerden, en azından YMYL sorguları için geçmek istemediğine inanıyorum. Bu, Google’ın negatif SEO saldırılarından gelen spam bağlantılarını görmezden gelebilmelerinin neden gerçekten rahat olduklarını açıklayabilir, çünkü bu bağlantılar EAT’a sahip olmayan sitelerden gelecektir.

Uzmanlardan öneriler alın

Peki bunu nasıl yapıyoruz? Her şey uzmanlardan tavsiyeler almakla ilgili. Kalite Derecelendirme Notları, bazı yerlerde diğer uzmanlara bu web sitesi hakkında, bu yazar hakkında, bu marka hakkında neler söylediklerini belirleme konusunda talimat verdiklerini söylemektedir. Uzmanlardan tavsiye alabilmemiz çok, çok önemlidir. Şu anda web siteniz için edindiğiniz son birkaç bağlantıya bakmak ve bunlara bakmak için size meydan okumak istiyorum ve "Bunlar gerçekten sektördeki diğer insanlardan çalıştığım tavsiyeler mi? Yoksa bunlar mı? yaptığımız?

Geçmişte, yapabileceğimiz her bir bağlantı, sıralamalarımızı yükseltmeye yardımcı olma potansiyeline sahipti. Şimdi, Google’ın saymak istediği bağlantılar, içeriğinizi, işinizi, yazarınızı gerçekten öneren kişilerdir. Bu yüzden birkaç yıl önce Cuma günü, Google’ın değer vermek isteyebileceği bağlantı türlerinden bahseden bir Beyaz Tahta yaptım ve bu önerileri uzmanlardan nasıl bulabileceğimizi bulmak için iyi bir referans.

Google’ın gözünde otoriterliğimizi artıracak bir şekilde bağlantı kurmayı nasıl yapabiliriz?

3. Güvenilirlik

Birçok insanın görmezden geldiği son kısım, güvenilirliktir. İnsanlar "Peki, Google bir web sitesinin güvenilir olup olmadığını nasıl ölçebilir?" Bence kesinlikle mümkün. Google’ın patenti var. Şimdi bir patent olup olmadığını, mutlaka bunu yapmadıklarını biliyoruz.

İncelemeler, blog yazıları ve diğer çevrimiçi içeriklerle itibar

но bir marka hakkında, bir web sitesi hakkında, bir marka hakkında, bir web sitesi hakkında nasıl bilgi toplayabilecekleri konusunda konuşan bir patentleri var. incelemesi, blog yazısı ve çevrimiçi olan diğer şeyler Bu patentin bahsettiği şey, bu blog yazılarının duyarlılığına bakmak. Şimdi bazı insanlar belki de duyarlılığın Google’ın algoritmalarının bir parçası olmadığını savunuyorlardı.

Bunun güvenilirliği nasıl belirlediğinin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Yani burada aradığımız şey, bir şirketin gerçekten kötü bir üne sahip olması, çevrimiçi insanların "Bak, bu şirket tarafından dolandırıldım" dediği bir ününüz varsa. Veya "Para iadesi alamadım." Veya, "Müşteri hizmetleri açısından gerçekten kötü muamele gördü." Çevrimiçi olarak bu konuda genel bir düşünce varsa, bu iyi bir şekilde sıralama kabiliyetinizi etkileyebilir ve bu çok önemlidir. Bu yüzden tüm bunlar güvenilirlik açısından önemlidir

Web sitesinde güvenilir, açık iletişim bilgileri

Web sitenizde gerçekten çok güvenilir ve açık iletişim bilgilerine sahip olmalısınız. Bu, Kalite Derecelendirme Kılavuzunda belirtilenlerdir.

İade politikaları hakkında endekslenebilir, bulması kolay bilgi

Ürünleri sattığınızı varsayarak, geri ödeme politikanız hakkında bilgi sahibi olmanız ve ürünleri bulmanız kolay olmalı. Tüm bu bilgilerin Google’ın dizininde görünür olması gerektiğine inanıyorum.

Bu yayınları endekslememeliyiz. İnce veya alakasız veya belki de yinelenen içerik olabileceği konusunda endişelenmeyin. Google bunu görmek istiyor ve bu yüzden onların algoritmalarında olmasını istiyoruz.

Bilimsel referanslar ve bilimsel fikir birliği

Başka şeyler de, tıbbi bir siteniz veya bilimsel referanslarla desteklenebilecek herhangi bir siteniz varsa, bunu yapmanız çok önemlidir.

Son güncellemelerle gördüğümüz şeylerden biri, gerçekten bilimsel fikir birliğine uymadıklarında, pek çok tıbbi sitenin düşmesi. Bu büyük bir tane. Doğal tıpla ilgili bir site işletiyorsanız, bu sizin için zor bir zamandır, çünkü Google, birçok doğal tıp tedavisi hakkında konuşulan siteleri indirgemeye başladı ve bunun nedeni, bence, çünkü. bunların çoğu genel bilimsel fikir birliğine uygun değil.

Şimdi, birçok insanın “Esansiyel yağların yararlı olup olmadığını belirlemek için Google kimdir, çünkü bu doğal tedavilerin çoğunun insanlara gerçekten yardım edeceğine inanıyorum?” Diyeceğini biliyorum. Sorun şu ki, insanları dolandırıcılık yapan birçok web sitesi var. Bu yüzden Google, "Bakın, bu web sitesinin kullanıcıların güvenliğini potansiyel olarak etkileyebileceğini düşünüyoruz" derken dikkatli olunabilir.

İyi bir sıralamada sorun yaşayabilirsiniz. Eğer doğal tıp hakkında, genel kabul görmüş bilimsel fikir birliğinin dışında kalan herhangi bir şey üzerine yazılarınız varsa, yapabileceğiniz tek şey, hikayenin her iki tarafını da göstermeye çalışmak, geleneksel doktorların bunu nasıl tedavi edeceği hakkında konuşmaya çalışmak. şart, koşul.

Bu zor olabilir.

Reklam deneyimi

Güvenle konuşabilecek diğer şey, реклама deneyiminizdir. Bunun henüz algoritmalarda olmayan bir şey olduğunu düşünüyorum. Sanırım gelecek. Belki de öyle. Ancak, Kalite Derecelendirme Kuralları, dikkat dağıtıcı, rahatsız edici, okuyucuların içerik görmesini engelleyen reklamlar varsa, o zaman bu düşük güvenilirliğin bir işareti olabilir.

"Uzmanlık, Yetkinlik veya Güvenilirlik konusunda herhangi bir eksiklik varsa, 'düşük' derecesini kullanın."

Sizleri yine Kalite Derecelendirme Notu Kılavuzundan bu son alıntıyla bırakmak istiyorum ve bu önemli. Değerlendiriciler, herhangi bir uzmanlık, otoriterlik veya güvenilirlikten birinin eksik olması durumunda, bir web sitesini düşük kaliteli olarak değerlendirmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilir. Yine, bu web sitesini cezalandırmayacak. Ancak Google mühendislerine şöyle diyecek: "Bir saniye bekleyin. Bu terimler için sıralanan düşük kaliteli web sitelerimiz var. Bu gerçekleşmemesi için algoritmayı nasıl ayarlayabiliriz?"

Fakat buradaki önemli şey, eğer bu üç şeyden herhangi biri, E, A veya T'nin eksik olması durumunda, bu rütbe seviyenizi etkileyebiliyor. Yani umarım bu yardımcı olmuştur. Umarım bu, web sitelerinin kalitesini arttırmana yardımcı olur. Aşağıda bir yorum veya bir soru bırakmanızı tavsiye ederim. Yorumlar bölümünde takılacağım ve tüm sorularınızı cevaplayacağım.

mariehaynes.com/eat adresinde bu konular hakkında daha fazla bilgim var ve ayrıca bu güven konuları ile ilgileniyorsanız / trust. Bu yüzden sana teşekkür etmek istiyorum. Size sıralamalarınızda başarılar diliyorum ve lütfen aşağıda bir soru soracağım.

Speechpad.com tarafından yapılan video transkripsiyonu


EAT ve Kalite Puanlayıcıları hakkında daha iyi bir anlayışa ihtiyacınız olduğunu hissediyorum 'Rehber? Yeni çıkan video paketimizde Marie'nin tam MozCon 2019 konuşmasından daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Neyin üstesinden geldiğine dair daha derinlemesine ilerleyin, ayrıca birinci sınıf konuşmacılarımızdan gelecek 26 ek odaklı SEO konusuna daha erişin:

Şimdi oturumları kapın!

Bir patlamış mısır torbasına yatırım yapın ve tüm ekibinize katılın öğrenmek için tahta!