SEO

Google Cache neden size ve ne yapmalı?

Google Web Yöneticisi Forumu, Reddit ve Twitter'daki SEO topluluklarına düzenli olarak göz atıyorum ve “Google Cache boş!” Ve “Google Cache'de 404 hata sayfası” gibi başlıkları tekrar tekrar görüyorum.

Pek çok kişi, Google'ın sayfalarını doğru bir şekilde oluşturmadığından açıkça korkuyordu. Okuyucuların, Google Cache’i kontrol etmenin Google’ın sayfayı nasıl gördüğünü analiz etmenin güvenilir bir yöntemi olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için önbelleği yazacağımı düşündüm.

Ayrıca, Google Cache’in ne zaman yararlı olacağını ve Google’ın sayfayı nasıl oluşturduğunu kontrol etmek için hangi araçları kullanmanız gerektiğiyle ilgili bilgi sağlar.

Google Cache nedir?

Çoğu durumda, sayfanız için Google Cache’e giderseniz, Google'ın en son tarandığında sayfanızın sürümünü göreceksiniz. Ama tam olarak ne görüyorsun? Google Cache, Googlebot’un sunucunuzdan aldığı ham HTML’nin anlık görüntüsünü içerir. Ardından, Google tarafından yakalanan HTML, tarayıcınız tarafından oluşturulmuştur.

Google'ın önbelleğe alınmış sayfaları depolamanın ardındaki fikir basittir: Kullanıcıların, sayfa bittiğinde veya geçici zaman aşımı durumunda bir sayfaya göz atmasını sağlar

Google Cache’i kontrol etmenizi sağlayacak birkaç yöntem var. Seçim sizin:

Arama sonuçlarında, arama sonuçlarındaki URL’nin yanındaki oku tıklayın ve Google Cache’i seçin. Google daha da iyi talimatlar sunar:

также adresini doğrudan tarayıcınıza yazabilirsiniz . Önbellek kullanın: URL ve http://webcache.googleusercontent.com tarafından barındırılan önbelleğe yönlendirileceksiniz. Ayrıca, Google Cache Checker gibi birden çok URL'yi tek seferde kontrol etmenize olanak tanıyan araçlardan birini de kullanabilirsiniz.

Tarayıcı eklentileri de bir seçenektir . Örneğin, Web Önbellek Görüntüleyicisi'ni kullanabilirsiniz.

Şimdi kontrol etmek istediğiniz sayfaya gidin. Sayfada herhangi bir yeri tıklayın ve Web Önbellek Görüntüleyici> Google Önbellek Arşivi'ni seçin

Şimdi, Google Cache’i dilimleyip diliyoruz. Önbellek görünümünde birkaç öğe gösterilmektedir:

  • 3 tür görünüm – Tam sürüm, Salt metin sürümü ve Kaynağı görüntüle.

] Tam sürüm sayfanın işlenmiş bir görünümünü gösterir. Oluşturulan görünümde gördüğünüz sayfanın, Google tarafından değil tarayıcınız tarafından oluşturulduğunu unutmayın.

Bu görüntünün, bilgisayarımda yüklü olan tarayıcı tarafından oluşturulduğunu nasıl anlarım? Google tarafından kullanılan Web Rendering Hizmeti (WRS)? İşte küçük bir deney. Google Cache’te gördüğüm şey Google’ın WRS’si tarafından işlenirse, aynı içeriği, sayfayı yeniden dizine eklerken Google’ın çektiği tam sürümde görürdüm.

Проверьте эту страницу для кэша Google - Интернет-Секундомер и дату последней переиндексации и сравнить время и дату, когда появляется в кэше

Как вы можете видеть, дата повторной индексации сайта и часы отличаются от тех, которые отображаются каждый час. Время, когда флаг кэша указывает на то, что содержимое дисплея в режиме реального времени.

Если страница была создана WRS, дата и время будут заморожены, и это показывает в то же время вы видите серый прямоугольник.

просмотр текста CSS kapalı ve görüntülerin gösterilmediği bir sürümdür. Burada sadece metin ve köprüler göreceksiniz. Metin görünümü, JavaScript ile yüklenen içeriği göstermeyecektir, bu nedenle, Çevrimiçi Kronometrenin salt metin sürümünü kontrol ederseniz, saat geçmiştir.

Kaynak kodu sunucunuz tarafından gönderilen ham HTML'den başka bir şey değildir. Googlebot’a Kaynak kodu görünümünde gördüğünüzün DOM (Belge Nesne Modeli) olmadığı, dolayısıyla JavaScript'in çalıştırılmadığını unutmayın.

неправильная интерпретация информации, представленной в Google Cache очень легко. Там посмотрим, что мы должны сохранить здоровую дистанцию ​​между тем, как мы используем Google Cache.

Почему вы не должны полагаться на Google Cache

Теперь пришло время, чтобы объяснить, почему появляются Google Cache. Как Google свой сайт, чтобы «видеть».

Yukarıda gösterildiği gibi, önbellekteki görüntüleme kaynağı, Googlebot’a sunulan işlenmemiş HTML’yi gösterir. Aynı zamanda, tam sürüm, tarayıcınız tarafından işlendiği gibi oluşturulan sayfayı gösterir. Bu iki bilgi parçası, Google Cache’te gördüklerimizi nasıl yorumlamamız gerektiğini önemli ölçüde etkiler.

Tahmin edeyim. Muhtemelen tarayıcının güncel versiyonunu az çok kullanıyorsunuzdur. Bu sayfayı ziyaret ederek kontrol edebilirsiniz. Tarayıcım, Chrome sürüm 69'dur.

Google, görüntüleme amacıyla Chrome 41'i temel alarak Web Render Hizmeti'ni kullanır. Chrome 41 üç yıllık bir tarayıcıdır ve düzgün bir şekilde oluşturulması için gereken tüm modern özellikleri desteklemez. Bu sürümler arasındaki boşluk, caniuse'daki desteklenen ve desteklenmeyen özellikleri karşılaştırarak görebileceğiniz çok büyüktür.

Böylece, Chrome 41 ile ve daha güncel bir tarayıcıyla karşılaştırmak eşsizdir. Sayfanın doğru şekilde oluşturulmuş sürümünü Google Cache’te görseniz bile, bunun Chrome 41’de de çalıştığından emin olamazsınız. Ve tam tersi.

Google Cache’e güvenmemenizin nedenlerinden olan ikinci neden Web sitesinin denetlenmesi içerik tazeliğidir. Google, sayfayı yeniden dizine eklerken her zaman yeni bir anlık görüntü oluşturmaz. İçerik o zamandan beri iki kez değişmiş olsa bile, daha eski bir sürümünü kullanıyor olabilirler. Sonuç olarak, önbellekteki içerik eski olabilir.

Google, Google Cache’in nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi vermez, ancak Google Cache’de keşfedilen sorunları nasıl yorumlamamız gerektiğiyle ilgili ipuçları verir. Aşağıda ortak sorunların ve bunların nedenlerinin bir gözden geçirmesini bulacaksınız.

Google Cache’de sık karşılaşılan sorunlar

Önemli not: önbellekte gözlenen bazı anomaliler oldukça zararsızdır; onları görmezden gelmelisin. Bir şey beklenen şekilde çalışmıyorsa, hala biraz dikkat çekmeli ve daha derin bir araştırma yapmalısınız.

1. Bir sayfa düzgün bir şekilde oluşturulamıyor

Olası nedeni: CSS veya .js gibi bir kaynak değişti.

Sayfanın önbelleğe alınmış bir sürümünü ziyaret ettiğinizde bunun düştüğünü görebilirsiniz. Bazı öğeler düzgün şekilde oluşturulmamış olabilir; bazı görüntüler eksik olabilir; Yazı tipleri, web sitenizde gördüğünüzden farklı olabilir.

Причина этого явления основана на кэш версии страницы для визуализации в следующий раз. Это больше не может применяться к несуществующему источнику. Например, некоторые источники - ваша таблица стилей или некоторые из кода JavaScript - Если Googlebot визиты изменились с момента последнего может не отображаться, как вы хотите визуалы доступны.

Тенденции веб-мастеров Google, анализируются Джон Мюллер говорит: иногда, но не о чем беспокоиться.

Ancak, Google'ın büyük bir partiden sonra karmaşaya benzeyen bir sayfa görmediğinden emin olmak için Google Search Console'a gitmeyi ve “getirme ve render” işlevini yerine getirmeyi tercih ediyorum. [19659035] 2. Google Cache’de 404 hata sayfası

Nedeni: Bir web sitesi mobil cihazlar için ilk endekslemeye geçmiştir.

Google, mobil cihazların ilk endekslenmesini başlattığında pek çok panik meydana geldi ve birçok web sitesinin görüntülendiği ortaya çıktı Önbellekteki 404 hata sayfası.


Bu sorunun neden oluştuğunu açıklamak zor, çünkü Google ayrıntılar vermiyor, ancak Google Web Yöneticileri Twitter счета четко сказано. Это не может повлиять на ваш рейтинг в связи с отсутствующей кэш.

Примечание: Некоторые из них заметили, что вы можете использовать обходной путь, чтобы увидеть точные результаты. 404 страниц в адресной строке, а затем нажмите на название сайта, такие как «x.xyz» Как и все остальное, изменения и ввода.

3. отображает кэш-память различного суб-страниц

почему : Внутренняя репликация

Одна из самых сложных ситуаций, и ваш взгляд, когда вы открываете кэш, чтобы увидеть другую страницу, чем ожидалось.

Bir “site” oluşturuyorsunuz. önbelleğe alınmış sürümü kontrol etmek için sorgulama ve arama sonuçlarında görebileceğiniz ilk garip belirti, farklı bir alt sayfaya ait meta başlık ve meta açıklamadır.

İki sayfa, dizinde ayrı tutmak için çok benzer olduğunda, Google İki sayfayı birlikte katlamaya karar verebilir. İki sayfa arasında önemli farklılıklar görmüyorlarsa ve birbirinden ne farklılaştıklarını anlayamazlarsa, yalnızca bir sürümü tutabilirler. Bu, Google'ın yinelenen sayfalarla başa çıkma yöntemlerinden biri gibi görünüyor.

Bu iki sayfanın ayrı ayrı dizine eklenmesini istiyorsanız, içeriği incelemeniz ve şu soruyu yanıtlamanız gerekir: neden çift olarak işaretlenir? Bir sonraki adımda, bu sayfalarda yayınlanan içeriğin benzersiz olduğunu ve kullanıcıların niyetine cevap verdiğinden emin olun.

4. Google Cache tamamen farklı bir alan gösterir

Gerekçeler: harici çoğaltma, yanlış kanonikleştirme.

Google Cache’e bakarken, bazen farklı bir alana ait bir sayfa görebilirsiniz. Bu gerçekten kafa karıştırıcı olabilir.

Google, bir siteyi bir diğeriyle birleştiriyor.
Google Hangout'lardan biri olan John Mueller, bu durum söz konusu olduğunda belirli bir durumdan bahsetti. Bazen Google, içerik benzersizliğini yalnızca URL'lerdeki kalıplara (ve muhtemelen başka bazı sinyallere bakılarak, ancak belirli bir sayfayı ziyaret etmiyor) bakmaya çalışır. Örneğin, iki e-ticaret sitesi hemen hemen aynı URL yapısına sahipse ve aynı ürün kimliklerini paylaşıyorsa, Google bunları bir araya getirebilir.

Google'ın John Mueller bir Web yöneticisi hangout'ta konuşur.

Неправильный отн = канонический тег.
Aynı sonuçlara yol açan başka bir senaryo, bir kişinin bir rel = canonical etiketi yanlış uyguladığı zamandır. Örneğin, bir geliştirici yanlışlıkla bir sayfada farklı bir alana işaret eden bir kurallı etiket eklerse, büyük olasılıkla Google Cache görünümünde farklı bir sayfanın görüntülenmesine neden olur. Bu durumda, Google'a bu iki sayfanın aynı olduğunu ve onları bir araya getirmeleri gerektiğini bildirdiniz.

Benzer bir sorunu teşhis ettiğimde kişisel kabusum oldu. Görünüşe göre, web sitesinde çalışmaya başlamadan önce, bazı sayfalarda harici bir kanonik etiket vardı – yalnızca bir süredir, ancak Google tarafından keşfedilecek kadar uzun. Bundan sonra, kanonik kayboldu ve onların varlığının bir işareti yoktu, ancak Önbellek hala bir kez kanonik olarak gösterilen sayfayı gösteriyordu.

Bu Gizemli sorun çözme, bir URL İnceleme özelliği GSC'ye eklendikten sonra mümkün oldu (Teşekkürler, Google!). Bu, Google'ın kanonik sürüm olarak harici bir URL seçtiğini ve kullanıcının bildirdiği URL ile aynı olduğunu belirledi. Bu kullanıcı, site için bir geliştiricinin başı dertte.

международные сайты с одинаковым содержанием.
Bu sorunun en son örneği, farklı etki alanlarında aynı içeriği kullanan uluslararası sitelerde görünebilir (TLD'ler) ). Örneğin, aynı içeriği sitenizin hem Almanca hem de Avusturya sürümlerinde yayınlamaya karar verirseniz, Google, aralarındaki ilişkinin ne olduğunu anlamakta sorun yaşayabilir. Hreflang işaretlemesi bile yardımcı olmayabilir ve Google bu URL'leri bir araya getirecektir.

Bu örnekte, aşağıdaki animasyonlu GIF'de gösterilen arama sonuçlarına göz atın. URL google.fr'ye aittir, ancak önbellek görünümüne giderseniz, google.ca'yı istenen URL olarak görürsünüz

5. 404 страница ошибки на веб-сайте Google Cache, но не пошел на мобильный телефон

Nedeni: кэшированные страницы.

Вы можете увидеть страницу 404 ошибки для страницы Google Cache также. Первое требование еще не индексируются сайты на мобильных устройствах. Причина этого, Google'ın tüm sayfalar için önbelleğe alınmış bir görünüm saklamamasıdır . Google'ın elinde çok büyük miktarda kaynak var, ancak sınırsız değiller, bu yüzden her şeyi saklamaktan vazgeçebilirler.

Bu yüzden bir sayfa dizine eklendiğinden, bu durum fotoğrafın çekildiği anlamına gelmez. Ancak, Google Cache’te bir anlık görüntü varsa, bu kesinlikle sayfanın dizine eklendiği anlamına gelir.

6. Önbellek boş

Sebep: web sitesi JavaScript ile güçlendirilmiştir.

JS tabanlı bir web siteniz varsa ve içeriği Google'a sunulan sürümü sunacak şekilde oluşturmazsanız (ör. Önceden bir önbellek göreceksiniz.

Bunun nedeni, bir JavaScript uygulamasının HTML'sinin birkaç satırlık kod içermesi ve geri kalanının da JavaScript'in çalıştırılmasından sonra yüklenmesidir. Dolayısıyla, Google Cache ham HTML görüntülerse, görüntülenecek hiçbir şey olmaz.

Даже если вы очистить кэш-память, однако, это не означает, что это содержание будет индексироваться. Две индексации волны с соответствующими правилами (см ниже), независимо от того, что вы хотите установить JS, возможно, индексируется, но отложили.

İlk dalgada, Google, JavaScript'i çalıştırmadan sayfayı endeksler. İkinci dalgada, Google, içeriği doğru bir şekilde dizine ekleyebilmek için çalıştırılır.

Teknik açıdan bakıldığında, JS tarafından desteklenen web sitelerinin HTML'sinin, JavaScript'i çalıştırmadan önce görüntülenecek çok fazla unsuru olmaması mükemmel bir şekilde iyidir.

Однако, принимая во внимание все проблемы с индексированием JS, JavaScript индексировать мой сайт, потому что я не доверяю задержки, созданные Google. Индексирование Содержание перенесено на несколько дней или даже месяцев!

7. Там нет кэша

Nedeni: noarchive мета-тег используется.

Noarchive meta etiketi kullanmak Google'ın Google Cache’te görüntülenebilecek anlık fotoğraflar oluşturmasını engelliyor. Çoğu durumda, bu kasıtlı bir adımdır. Sayfaların anlık fotoğraflarını saklamaması gereken araçları veya uygulamaları bildirir.

На этой странице предложения могут быть полезны, если конфиденциальные данные, которые не должны быть доступны. Если вы решили использовать noarchive мета-тег не будет эффективным не только для того, чтобы сделать снимок.

является проверка стоит на Google Cache

Google Cache çok fazla bilgi gösterir. Ama harekete geçebilirler mi? Her zaman değil. Evet, web sitelerini analiz ederken Google Cache'i kontrol ediyorum, ancak Google Cache ile ilgili sorunları çözmeye odaklanmıyorum. Başka sorunların belirtileri olarak orada buldukları sorunları ele alıyorum.

Вот некоторая информация, которая всегда ценна для меня:

  • JavaScript ile çalışan web sitelerinde, önbelleğin boş olduğunu gördüğümde, biliyorum Bu web sitesinin içeriği önceden oluşturulmuş veya SSR (Server-Side Rendering) ile arama motorlarına sunmadığı. Benzer şekilde, JS destekli bir web sitesinin önbellek görünümü olduğunu gördüğümde, içeriklerin bir şekilde Google'a sunulduğunu biliyorum.
  • Я видел другую страницу, чем я ожидал, я знал, что это может быть повторяющимися проблемами этой страницы. содержание. Анализируя качество контента является очень важным ключом.
  • Son olarak, önbelleği kontrol ederken Google'ın standart etiketlerinize uyup uymadığını doğrulayabilirsiniz. Eğer evetse, bu harika. Aksi takdirde, endekslemeye ilişkin olarak Google'a gönderdiğiniz sinyallere daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.

Sağlıklı bir mesafe bırakın

Web sitelerini denetlerken Google Cache’i kontrol etmekten vazgeçirmek istemiyorum. Orada gözlenen anormallikleri görmezden gelemeyiz, çünkü Google Cache’in arkasındaki mekanizmaları bilmiyoruz. Ama sakin olmalıyız.

Panik yapmaktan ziyade, daha işlem yapılabilir veriler sağlayabilecek bu araçlardan birini kullanmanızı öneriyorum:

. Google Cache'in kullanıcılar için bir özellik olduğunu ve anlık görüntüler oluşturma ve görüntüleme yeteneğinin рейтинги Пожалуйста, обратите внимание, что не существует никакого влияния на. Тем не менее, несогласованность, которую вы видите в Google Cache, может быть симптомом других проблем, которые могут повлиять на процесс отбора. Поэтому стоит проверить дважды.


Мнения, выраженные в этой статье, принадлежат автору и гостя на поисковой системе не. Черный. Авторы перечислены здесь.


Об авторе

Maria Cieslak, Avrupa'nın "En İyi Küçük SEO Ajansı" olan Elephate'da Kıdemli Teknik SEO Danışmanıdır. Her gün, büyük uluslararası yapılar için SEO stratejileri oluşturmayı ve yürütmeyi ve JavaScript çerçeveleriyle oluşturulmuş modern web sitelerine olan ilgisini sürdürmeyi içerir. Maria, SEO'nun Avrupa'daki SEO konferanslarında konuşmacı olarak yer aldı ve 2018'in SMX Londra'sı da dahil olmak üzere, teknik SEO ve JavaScript de dahil olmak üzere çok çeşitli konularda konuştu. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Elephate'ın "SEO SEO için En İyi Kılavuzu" nu kontrol etmelisiniz.