SEO

'Googlespeak' ayrıştırırken bir dikkat dağıtıcı

16 yılı aşkın bir süredir arama araştırması, özellikle de Google çalışanlarının SEO ve sıralama konularında söylediklerini, çelişkili ifadelerdeki payımı gördüm. Google’ın sıralama algoritmaları karmaşıktır ve bir Google çalışanının bir şeyi açıklama şekli, başka bir Google çalışanının bu konuda konuşma biçimiyle çelişkili görünebilir. Gerçekte, genellikle farklı şeyler veya nüanslardan bahsediyorlar.

Bazıları anlambilimsel, bazıları ise bir kişinin başka bir şeyi mecazi olarak konuştuğu sırada bir şeyi nasıl açıklayabileceği konusunda gerçek oluyor. Bazıları, genel pratisyen hekimlerin ve hatta arama yapmayan pazarlamacıların anlayabileceği bir şeyi mahvetmeye çalışırken karşı teknik olarak doğru. Bunlardan bazıları algoritmanın yıllar içinde değişebileceğidir, o zaman doğru olan şey gelişti.

Bir şeyin sıralama faktörü olup olmaması önemli mi? Sarılması kolay olabilir mi? dikkatin dağılmasıyla sonuçlanan detaylarda. Sonuç olarak, SEO'lar, web yöneticileri, site sahipleri, yayıncılar ve web sayfaları üretenlerin konuyla ilgili mümkün olan en iyi web sitesini ve web sayfasını sağlama konusunda daha fazla özen göstermeleri gerekir. Sıralama faktörü olan veya olmayan algoritmaların ve yarışların peşinde koşmak istemezsiniz. Google’ın belirttiği amaç, kullanıcıları mutlu etmek ve arama motoruna geri dönmek için en alakalı sonuçları sıralamak. Google bunu zaman içinde nasıl değiştirir? Temel güncellemeleri, daha küçük algoritma güncellemelerini, dizin güncellemelerini ve daha fazlasını yayınlar.

SEO’larda amaç, sayfalarınızın verilen sorgu için en uygun ve alakalı içeriği sunduğundan ve arama tarayıcılarının erişebildiğinden emin olmaktır.

Sınıflandırma faktörü olduğunda ve olmadığında. Bu hafta kendileriyle çelişen görünen bir Google çalışanları örneği ortaya çıktı.

Google’dan Gary Illyes Perşembe günü Pubcon’da, içerik doğruluğunun bir sıralama faktörü olduğunu söyledi. Bu kaşları büyüttü çünkü geçmişte Google içerik doğruluğunun bir sıralama faktörü olmadığını söylemişti. Geçen ay Google’ın Danny Sullivan’ı “Makineler içeriğin‘ doğruluğunu tell söyleyemiyor ”dedi. Sistemlerimiz bunun yerine, konunun ve otoritenin alaka düzeyi ile aynı hizada bulduğumuz sinyallere dayanıyor. ”Google, içeriğin doğruluğunu söyleyemezse, doğruluğu bir sıralama olarak kullanamayacağı anlamına gelebilir. faktörü.

Bu hafta Illyes yorumlarının bağlamına daha yakından bakıldığında, Sullivan'ın “konunun ve otoritenin uygunluğunu” anlamak için sinyalleri kullanma hakkındaki yorumunun ikinci bölümünde yer aldığı açıktır. SEO Marie Haynes, Illyes bağlamının daha fazlasını ele geçirdi. yorum Yap.

Illyes, YMYL (paran, senin hayatın) içeriği hakkında konuşuyordu. Google’ın “saygın ve güvenilir kaynakları yüzeye çıkarmak için büyük çaba harcadığını” ekledi.

Google’ın sistemlerinin bir içeriğin gerçekten doğru olup olmadığını söyleyebildiğini açıkça söylemedi. Google'ın, doğruluğu ortaya çıkarmanın bir yolu olarak itibarları ve güvenilirliği belirleyen sinyaller gibi birden fazla sinyal kullandığını ima etti.

İçerik doğruluğu bir sıralama faktörü mü? Evet ve hayır. Teknik, edebi, mecazi veya açıklayıcı olmanıza bağlıdır. Kişisel sitemdeki içerik doğruluğunun etrafındaki farklı mesajlaşmaları anlattığımda, Sullivan farkı işaret etti, Twitter'da içeriğin 'nin doğru olup olmadığını bilmiyoruz” dedi. bununla aynı hizada olduğuna inandığımız sinyalleri araştırın. ”

Aynı ile aynı EAT puanı olup olmadığını . Illyes, E-A-T puanı olmadığını söyledi. Teknik olarak doğru. Ancak Google, E-A-T’yi genel bir tema olarak bulmak için kullandığı çeşitli algoritmalara ve sıralama sinyallerine sahiptir. Sullivan Twitter'da dedi “E-A-T bir sıralama faktörü mü? Tabii ki, doğrudan ölçebileceğimiz hız gibi bazı teknik şeyler varsa. içeriğinin insanların değerlendireceği gibi, E-A-T ile eşleşip eşleşmediğini söylemek için vekil olarak çeşitli sinyaller kullanıyoruz. Bu bakımdan, evet, bir sıralama faktörüdür. ”

Sullivan’ın burada yaptığı çift noktayı görebilirsiniz.

Minutiae. Yaklaşık 16 yıl boyunca, Google’ın ürettiği her kelimeyi, tweet’i, blog gönderisini veya videoyu analiz eden ve inceleyen benim gibi insanlarınız olduğunda, Google temsilcisinin her noktada tam olarak net mesajı iletmesi zor olabilir. . Bazen geri adım atmak, büyük resme bakmak ve kendinize sormak önemlidir, Neden bu Googler bunu söylüyor ya da söylemiyor?

Neden umursayalım. Uzun vadeli hedeflere bakmak önemlidir ve yukarıda belirttiğim gibi algoritmayı veya belirli sıralama faktörlerini takip etmek yerine işinizin nihai hedeflerine odaklanmak önemlidir (para). Belirli bir sorgu için Google’ın sonuçlarının en üst sıralarında yer almasından gurur duyacağı içerik ve web sayfaları oluşturun. Ve hepsinden öte, kullanıcılar için mümkün olan en iyi siteyi yapmak için elinizden geleni yapın – rakiplerinizin ürettikleri ürünün dışında.


Об авторе

Barry Schwartz, Arama Motoru Arazi Haber Editörü ve NY merkezli bir web danışmanlık firması olan RustyBrick'in sahibidir. Ayrıca, SEM konularında popüler bir arama blogu olan Search Engine Roundtable'ı da yönetiyor.