SEO

Kaçırılan fırsatlar: İşte yolda kalmak için bir kontrol listesi

Her boyuttaki şirketler, çevrimiçi pazarlamaya geldiğinde yanılabilirler. Büyük bir yanlış anlama, büyük şirketlerin yaptığı hataların, küçük şirketlerde yapılanlardan farklı olduğudur. Gerçek şu ki, her boyuttaki şirketler benzer hatalar yapıyor. Şirketlerin yaptıkları bazı yaygın hatalar ve bunları önleme yolları şunlardır.

1. Tüm pazarlama girişimlerini izlemiyor

İster inanın ister inanmayın, bu düşündüğünüzden daha yaygındır! Tecrübelerimde, şirketlerin çevrimiçi pazarlama girişimlerini etkili bir şekilde takip etmemelerinin bir kaç temel sebebi var. Birincisi oldukça basit ve uygulamanın izlenmesi zaman alıcı ve hantaldır. Çoğu durumda, izlemenin doğru bir şekilde yapılmasının sağlanması ve doğru bir şekilde ateşlenmesi, kendileriyle ilişkili pazarlama kampanyalarının tasarlanması için gereken zaman kadar zaman alabilir.

Ayrıca, şirketler, bir şirketin pazarlaması olduğunda, pazarlamanın nasıl izlendiğini görmezden gelebilirler. plan kapsamlıdır. Ya da, bir şirket pazarlama kampanyaları, kanallar vb. İle boğulur ve yol kenarındaki düşüşler izlenir. Çoğunlukla, bu, takip edilmelerini sürdürmek için sistem / süreç / söylem bulunmayan şirketlerden kaynaklanmaktadır. Doğal olarak, bir etiket yönetim sisteminin takibi ve kullanımı ile ilgili süreçlerin takibi, takibi çok daha kolay hale getirebilir.

Şirketlerin kısa vadede birkaç yolu vardır. İzlemeyi gözden geçirirken, genellikle yerinde buluyoruz, ancak boşluklar var. Bulduğumuz daha yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

Telefon görüşmelerini izlemiyor

Şirketinizi arayan bir kişi, şirketinizi çevrimiçi olarak araştırmaktan biraz daha ciddi. Kaç tane telefon görüşmesinin satışa yol açtığını anlamak bir hatadır ve pazarlama dolarının yanlış yönlendirilmesine yol açabilir. Aramaları izlemek için birçok arama izleme çözümü vardır.

Canlı sohbet görüşmelerini izlemiyor

Sohbetler de satışlara yol açıyor! Müşterilerimizden birinde, her sekiz canlı sohbet konuşmasında yaklaşık 1 kişinin ödeme yapan bir müşteri olduğunu gördük. Bu durumda, bir iletinin her gönderilişini izleriz ve bir canlı sohbet kullanıcısının ne sıklıkla bir müşteri haline geldiğini ölçeriz.

Çevrimdışı dönüşümleri izlemiyor

Google "mağaza ziyaretleri" gibi proxy metriklerini kullanın ”Veya daha iyisi çevrimdışı satış bilgilerinizi içe aktarın, böylece optimizasyonunuzu gerçek satışlara bağlayabilirsiniz. Ayrıca, Hyllo.io gibi şirketlerin ayak trafiğini takip eden ve mağazada meydana gelen satışlara ayak trafiği verilerini evlendiren yazılım / donanım çözümü var.

Mobil dönüşümler için hesap vermiyor

Bu bir yüzde 100'ü takip edemez, ama bahsetmeye değer. Bildiğiniz gibi, kullanıcılar cihazları değiştirdiğinde ilişkilendirme kırılır. Bunun iyi bir örneği, bir kullanıcının bir mobil cihazda arama yaptığı ve daha sonra bir masaüstünde dönüştüğü durumdur. Sonuç olarak, mobil dönüşümler, dönüşüm yolunun tamamını göremediğinizden, diğer cihaz türlerinden gerçekten daha ucuz veya daha az trafik çekiyor gibi görünebilir. Bunu bilin ve “izleme” matematiğinize dahil ettiğinizden emin olun.

2. Temel KPI'lara odaklanma eksikliği

Şirketler lazer odaklı olmadıkları takdirde dağınık ve odaklanmamışlardır. İyi şirketler, temel metriklere odaklanır. Dönemi. Örneğin, B2B müşterilerimizden biri, yeni birim satışları ile MRR (aylık tekrarlanan gelir) üretmeyi, birim sayısını ve ünite başına geliri artırmayı istiyor. Bunu başarmak için, yeni kullanıcı edinme ve EBM'ye odaklanmaları. Güneşin altında her metrikle ilgilendikleri zaman kafalarını kesen tavuklar gibi etrafta koşarlar.

Buradaki tavsiye, lazerlerin temel metriklere odaklanması, rapor edilmesi ve onlara dini olarak bağlı kalmasıdır. Kuruluşunuzdaki herkesi aynı KPI (veya daha iyisi OKR) yönünde kürek çekin. Ayrıca, herkese genel yön ve metrikler hakkında bilgi vermek de yararlıdır. Bilmeniz gereken insanlar bile bilmeli!

Eğer bunu bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, CRM (online), vb. Bilgilerinizden bir araya gelen yazılımı (Stitch gibi) kullanabilirsiniz. Daha sonra görselleştirme için özel grafikler ve gösterge panoları oluşturmak için Power BI'ya bağlanın.

3. En yeni ve en büyük pazarlama inisiyatifleri / platformlarını takip etmek

Sık sık “bu yeni pazarlama meselesini veya реклама platformunu denemek istiyoruz çünkü çok iyi, etkili, vb. Duyduğumuzuzu duyuyorum” diye deniyor. Onlara ne kadar zaman harcadığınızı sınırlar. Örneğin, deneysel girişimlere bir yüzde (yüzde 10 gibi) ayırmak istiyorum. Çalışırlarsa, genel pazarlama planına dahil edeceğim. Onlar işe yaramazsa, yanlış ağaçların havlaması için değerli zamanımızı kaybetmedik.

Deneyimlerim arasında, denenmiş ve gerçek stratejiler daha yeni / deneyimsel olanlardan daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Halihazırda çalışmakta olan “pazarlama” ağaçlarını kestirmek ve onları en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışmak mantıklıdır. Bazı önemli sorular sorarak bunu keşfetmek isterim. İşte bazı örnekler:

  • En iyi hedef kitlemiz nedir? Bu kitlelerin daha fazlasını nasıl hedefleriz?
  • En iyi üretken kanallarımız nelerdir? Bu kanallardan daha fazla değer / satış nasıl elde ederiz?
  • En iyi müşterilerimiz kim? Bu müşterilerin daha fazlasını nasıl elde edebiliriz?
  • Müşterilerimizi desteklemek için elimizden gelen en iyisini yapıyor muyuz? Nasıl geliştirebiliriz?
  • Bizden satın almak kolay mı? Nasıl daha kolay hale getirebiliriz?
  • Düşük asılı bir meyve var mı? İyileştirdik mi?
  • İşinizi büyütmek ve yeni müşteriler edinmek için stratejik olmak önemlidir.

Bu makalede dile getirilen görüşler konuk yazarın ve Arama Motoru Arazi’inin değil. Yazarlar burada listelenmiştir.


Об авторе

Mona Elesseily kapsamlı bir şekilde yazar ve uluslararası arama ve online pazarlama konusunda konuşur. Arama motoru pazarlama stratejisi, açılış sayfası optimizasyonu (LPO) ve dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) üzerine odaklandığı Page Zero Media'da Çevrimiçi Pazarlama Stratejisi Başkan Yardımcısıdır.