Unix / Linux

Linux Giriş Klasörünü Anlamak

Linux'u ne zaman kullanıyorsanız, en sevdiğiniz dağıtımda bir Ev klasörünüz var. Bu, makinede yaptığınız her şey için son derece önemli bir klasördür. Linux'un dosya sistemini bölümlere ayırması nedeniyle, bu ana klasörde ne olduğunu takip etmek önemlidir. Her ne kadar temel dosya yönetimi gibi görünse de, sıkıcı veya tekrarlayıcı gelse de, işler yanlış gittiğinde, neyi kurtardığınızın farkında olmanız her şeyi değiştirebilir.

Öncelikle, ana klasör, Windows'taki "Belgelerim" e çok benziyor. Resim, müzik, video, belgeler ve indirmeleri içerebilecek temel dosyalarınız bu klasöre kaydedilecektir. Bilgisayardaki her kullanıcı için, kendi kişisel belgelerinizi tutan kendi klasörünüzü alacaksınız. Bu bölümleme size gizlilik sağladığı için önemlidir, ancak daha da önemlisi kendi kurumsal sisteminiz.

Ana klasörün çoğunun anlamadığı başka bir bölümü var. Bu klasör içinde gizlenmiş birçok klasör var. Bu, klasörün adının ardından bir süre başlaması anlamına gelir. Gnome kullanıyorsanız, bu gizli öğeleri görmek için Control + H tuşlarına basın. Bunlar, bilgisayardaki çeşitli uygulamalar için ayarlarınızdır. Kayıtlı durumları, özelleştirilmiş seçimleri veya her neyse belirli bir uygulamanız varsa, bu şekilde kalır çünkü gizli klasörünüzde bu ayarları saklayan uygulama için dosyalar vardır.

Ev klasörünüzü yedeklemek çok önemlidir, çünkü sistemi yeniden kurmanız veya ayarlarınızı yeni bir bilgisayara taşımanız gerektiğinde gerçekten ihtiyacınız olan şey budur. Yedeklerken, tüm bu gizli klasörleri de yedeklediğinizden emin olun. Hata yapmayın ve gizli olanları unutun, tüm özelleştirilmiş seçeneklerinizi kaybedeceksiniz.

Bazı ileri Linux kullanıcıları, ana klasörü sürücülerine ayrı bir bölüm olarak ekleyecekler. Sonra birden fazla Linux sürümüne veya diğer işletim sistemine sahip olduklarında, her zaman bu ana klasöre güvenebilir ve her zaman onu yazıp okuyabilirler.