Unix / Linux

Linux için Dosya Manipülasyon Komutları

Linux'ta komut satırı aracı muhtemelen en çok yönlü ve güçlü aracıdır. Tüm işletim sistemini bir süre içinde oyun alanınız haline getirebilecek ayrı bir temel komut dizisi vardır. Bu makale Linux komut satırı ortamında mevcut olan dosya işleme araçlarını ele alacaktır.

Dokunma, yeni ve boş bir dosya oluşturmak için kullanılan bir komuttur. Mevcut bir dosyanın değişiklik tarihini ve saatini geçerli tarih ve saate değiştirmek için de kullanılabilir.

mv komutu, bir dosyayı seçtiğiniz başka bir dosya dizinine taşımak için kullanılır. Bu komut ayrıca bir dosyanın adını değiştirmek için de kullanılabilir. İkincisi, sadece mv girdikten sonra mevcut dosya adını takip ederek yapılabilir, bu da ardından istenen dosya adını takip etmelidir. Cp komutu bir dosyanın kopyasını almak ve onu seçtiğiniz adrese / dizine koymak için kullanılabilir. Hatalı fazladan kopya oluşturduğunuzda veya silmek için gereksiz dosyalarınız olduğunda, therm komutunu kullanabilirsiniz. Artık gerekmeyen bir dosyayı kaldırabilir.

Tamamen yeni bir dosya dizini oluşturmak için mkdir (make directory) kullanın. Yeni dizini oluşturmak istediğiniz yere gitmek için cd düğmelerini kullanınız ve istediğiniz dizinin adını yazıp mkdir yazınız. Gerekirse, bir dizinin tamamını rmdir (dizin kaldır) komutuyla kaldırabilirsiniz.

Bu, bizi en önemli komuta rağmen grep komutuna rağmen getiriyor. Bu komut, belirttiğiniz herhangi bir desen / dizgeyi arayacak kullanışlı bir arama aracıdır. Grep arama dizginize bir eşleşme bulursa, sonuçları bulundukları satır çizgileriyle birlikte döndürür. Tırnak işaretleri, özellikle çok özel bir kalıp ararken, burada akıllı bir kısayol var. Grep'in tam olarak belirttiğiniz şeyi aynı sırada ve sırayla araması gerektiğini belirtirler.

Baş ve kuyruk komutları, seçtiğiniz bir dosyanın ilk on ve son 10 (sırasıyla) satırını görüntülemek için kullanılabilir. Sınırlı bir kapsamı var gibi görünebilir, ancak dosyaları incelemek için hızlı kısayollar olarak kullanabilirsiniz!

wc komutu, seçtiğiniz dosyanın kelime sayısını tamamlıyor. Satır sayısını ( -l ), kelimeleri ( -w ) veya kelimeleri ( -w ) görmek isteyip istemediğinizi seçmenizi sağlayan değiştirici anahtarlar vardır ]). Bu anahtarlardan hiçbirinin belirtilmemesi, üçünün de döndürülmesinin varsayılan sonucuna yol açar.

Joker karakterler, kalıplara uyacak şekilde tasarlanmış çok yönlü kısayollardır. Yıldız işareti (*) hiçbiri ile çoklu arasında herhangi bir sayıda karakterle eşleşebilir. Öte yandan, bir soru işareti sadece tek bir karakterle eşleşir. İki karakteri de, örneğin köşeli parantez içine alarak da seçenekler belirleyebilirsiniz. Bir & # 39; ya da & # 39; nun seçimini değiştirmek için ne de ne de # # 39; için yapmanız gereken tek şey bir ünlem işareti (!) İki seçeneğin önüne geçmek. Ayrıca, bu köşeli parantezler, aralarına basitçe kısa çizgi / kısa çizgi koyarak da bir aralık belirtmek için kullanılabilir.

Bu makalede açıklanan komutlar, hepsi komut satırı aracıyla Linux ortamındaki dosyaları ve dizinleri yönetmenin kullanışlı bir yoludur. Bazı pratikler, gitmek için azarlamak için gereken her şeydir!

Daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? burada bir göz atın