цифровой маркетинг

Pazarlamanın Toplumdaki Etkisi – Gerçekten Fark Yaratabilir miyiz?

Tanımlar

Pazarlama genellikle mal ve hizmetlerin son kullanıcıya tanıtımı süreci olarak düşünülmektedir. Bunu, McDonald's'ın Big Mac'ini рекламаını, öğle yemeği için gerçekten ihtiyacımız olduğunu hissedecek şekilde düşünebiliriz. Bu, pazarlama karmasının reklamını göstermektedir ve çoğu insanın pazarlama ile özdeşleştiği unsurdur.

Toplum, genellikle, bir topluluğun üyelerinin karşılıklı yararları için birlikte yaşadıkları durum olarak tanımlanmaktadır. Toplumlar yalnızca grubu oluşturan bireysel üyelerden değil, topluluğun toplamından daha fazladır. Hepimiz bir toplumun üyeleriyiz ve o topluluktaki diğer üyelerle etkileşimde bulunuyoruz. Peki, pazarlamanın toplumdaki etkisi nedir?

Pazarlamanın Olumsuz Yaklaşımları – Bana Yaptıklarımı Yaptılar

Toplum bir Geçim ekonomisinden geçtiğinden beri (Kendi yemeğimi kendim yetiştiriyorum, kendi kıyafetlerimi yap, ve bana ticaret yapmak için başka kimseye ihtiyacım yok) (size satmak için bazı yiyecekler yetiştireceğim, eğer bana satmak için bazı kıyafetler yapacaksanız), ürünlerimizi ve hizmetlerimizi pazarlamanın zorluğu yaşadık Diğerleri (Uh-oh, şimdi, kasabamda iki tane giysi yapan insanlar var, neden insanların benimkini satın almaları gerektiğini bilmelerini isterim). Ve bu ilk satış aşamasından beri pazarlama eleştirileri oldu; Aldatıcı uygulamalar, yüksek fiyatlar, güvensiz ürünler ve yüksek basınçlı satış gibi birkaç isim.

Ancak birçok eleştirmen daha da ileri giderek, pazarlamanın yanlış istekler yarattığını, materyalizmi desteklediğini, kültürel kirlilik yarattığını ve büyük şirketlere izin verdiğini iddia ediyor. önemli siyasi güç kazanır. Ve tüm bu iddiaların bir gerçek unsuru var. Etik olarak çalışmayan şirketler, toplumda etik işlerin şu an üzerinde çalışması gereken zarar verici bir etkiye sahip oldular.

Ve İyiler mi?

Ama pazarlamanın topluma getirdiği olumlu yanları inkar etmek zor. iyi. Günümüzün parmak uçlarındaki teknoloji zenginliği, bu ürünlerin satışıyla doğrudan ilişkilidir ve bilgisayarların, cep telefonlarının, GPS navigasyon sistemlerinin, dijital fotoğraf makinelerinin, MP3 çalarların, vb. Tanıtımların neden olduğu aşağı doğru fiyatlandırmalar ile ilgilidir. Düzinelerce ve onlarca düzinelerce ürünler bugün yaygındır, ancak sadece birkaç yıl önce zenginler için lüks gibi görünüyordu. Aslında, bugün ABD'deki yoksulluk sınırının altındaki insanların çoğu, 200 yıl önce, araba, ısıtma ve iklimlendirme, mikrodalga fırınlar, cep telefonları, televizyonlar ve şu anda gerekli görülen diğer olanaklar ile birlikte, daha iyi bir şekilde daha iyi yaşamaktaydılar. [19659003DahadaönemlisiortavebüyükölçeklişirketlerinçoğuheryılmilyonlarcainsanınhayatındafarkyaratanmuhtaçkuruluşlarabüyükmiktarlardaparavezamanbağışlayanönemliyardımvehizmetprogramlarınasahiplerŞirketlerinbunusafbirkalptenmiyoksaolumlubirtanıtımgerekliliğimiyaptığısonuçaynı-vetoplumdakieniyiolanınçoğubununiçindahaiyi

Doğru olanı yapmak

Halk daha bilgili ve eğitimli büyür, işletmeleri bir zamanlar olduğundan daha yüksek bir standartta tutar. Yüzyıllar önce ortak olan işçilerin kötüye kullanımı bugün toplum tarafından hoş görülmez. Artık kurumsal etik politikaları yönetim kurulunda ve pazarlama departmanında kararlar alır, böylece son kullanıcı (bu bizim) pek çok açıdan fayda sağlar. Doğru olanı yapmak iyi bir politikadır çünkü insanlar güvendikleri ve saygı duydukları biriyle iş yapmak isterler. Ve hile, yalancı ya da istismarcı olarak maruz kalan şirketler genellikle piyasada (Enron, kimse?).

Sonuç olarak, pazarda toplumun olumsuz bir etkisi olsa da, olumlu bir sonuç var. dengelemek için; ve topluma göre iyi adamları ödüllendirmek ve etik olmayan şirketleri pazarda ihmal ederek cezalandırmak bizim işimizdir. Bunu tekrar tekrar yapmaya devam ettikçe, Büyük İşletme'yi, yalnızca etik politikalarını onurlandırmaları ve doğru olanı tutarlı bir şekilde yerine getirmeleri durumunda para kazanacaklarını biliyoruz. Bu şekilde, kararlarımızı vermek için kullanılan pazarlama taktikleri arasında fark yaratabiliriz. Ve bu bir toplumun yaşayabileceği bir pozitiftir.