Unix / Linux

PS3'te Linux'un Faydaları

Birçok insanın hala kendi PS3'lerinin dünyanın en iyi süper bilgisayarlarından biri olduğunu bilmemesi şaşırtıcı. Genellikle insanlar fark etmezler çünkü bunu sadece oyun oynamak için kullanırlar. Ancak Linux İşletim Sisteminin gücüyle PS3'ünüz ev bilgisayarınızdan üç kat daha güçlü olabilir. Linux'un kurulum işlemi pasta kadar kolay olsa da, bir dizi PS3 sahibi sıçramakta tereddüt ediyor. PS3'ünüze Linux kurmanın bazı faydaları

1. Linux'u PS3'ünüze kurduktan sonra, AVI, MPEG, MP3, WMA ve özellikle ev bilgisayarınızın oynayabileceği her şey dahil olmak üzere herhangi bir dosya biçimini çalabilirsiniz. Bu önemlidir, çünkü yerel olarak, PS3 tüm dosya türlerini çalamaz.

2. Çoğu Linux dağıtımının Mozilla Firefox ile önceden paketlenmiş olarak gelmesi gerçeği, atlamanın en iyi nedenlerinden biridir. Firefox, dahili PS3 tarayıcınızdan çok daha güçlü.

3. Firefox'un yanı sıra, PS3'ünüzden sözcük belgeleri yazdırmanın yanı sıra oluşturmanıza izin verecek Open Office gibi şeyler de yükleyebilirsiniz.

4. Yukarıdaki birkaç parça yazılıma dokundum. Fakat kelimenin tam anlamıyla evinizde Linux PC'nize kurabileceğiniz her şeyi PS3'ünüze yükleyebilirsiniz.

5. Tamamen değiştirmenize gerek yok! Sadece Linux'u PS3'ünüzde çalıştırmak istediğinizde, bir daha asla oyun oynayamayacağınız anlamına gelmez. Sisteminiz sadece "çift önyükleme" olacak ve başlangıçta Linux veya standart PlayStation 3 işletim sistemi seçiminde önyükleme yapma seçeneğiniz olacak.

6. Garantinizi geçersiz kılmazsınız. Sony, Linux Dağıtımlarının PS3'e yüklenmesini ve hatta konsolların piyasaya sürülmesi için özel bir sürüm oluşturmak üzere Yellow Dog Linux'u görevlendirdi.

Yukarıdakilerden hiçbiri sizi ikna edemezse. O zaman bunu söylememe izin ver. PS3'te sekiz (Evet 8) CPU işlemci çekirdeği var. PS3'ünüz tam anlamıyla süper bir bilgisayardır. Sony, Linux'un konsolun gücünden yararlanacak şekilde kurulması için tasarlandı ve tüm bu güçlerin uyuyakaldığını görmek gerçekten bir israf.