Unix / Linux

RAR ve TAR Dosya Uzantıları Arasında Karşılaştırma

TAR ve RAR arşivleme formatlarıdır. TAR uzantılı dosyalar sıkıştırılmamışken, RAR dosyaları sıkıştırılır. WinRAR, RAR belgelerini açmak için kullanılan birincil programdır. Öte yandan, TAR dosyaları çoğunlukla UNIX tarafından kullanılmaktadır.

TAR veya Tape Archive dosyaları, bir araya getirilen birçok belgeden oluşan UNIX arşiv dosyalarıdır. Benzer veriler içeren dosyalar TAR formatı kullanılarak kolayca birlikte saklanabilir, böylece arşivler oluşturulabilir. Bireysel ayarları ve tercihleri ​​değiştirmeden benzer dosyaları bir ad altında kaydeder. Dosyalar bir birim olarak birlikte paketlenir ve gerçekte sıkıştırılmaz. Öte yandan, RAR dosyaları sıkıştırılmış veri dosyalarıdır. Sıkıştırılmış oranı yüksektir. RAR ortak bir eklentidir ve birkaç uygulama kullanılarak okunabilir. RAR, standart RAR uzantısından ayrı olarak R00 ila R99 uzantılarına sahip olabilir. Bu format öncelikle sıkıştırılması zor olan veya zaten sıkıştırılmış dosyaları sıkıştırmak için kullanılır. Bir arşiv yaratmada çok faydalıdır.

RAR formatı çok yaygındır ve bu nedenle birçok program onu ​​açabilir. Bu tür programlardan bazıları WinRAR, 7 zip, UnRar, Smith Micro Stufflt Deluxe 2010, Zipeg ve Corel Winzip 14.5. TAR, EST Soft ALZip, WinACE, Zipeg, 7 zip, Corel Win Zip 14.5 ve Smith Micro Stufflt Deluxe 2010 gibi uygulamalarda açılabilir.

Her iki format arasındaki ortak özellik, öncelikle arşiv oluşturmak için kullanılmasıdır. Aralarındaki temel fark, TAR dosyaları sıkıştırılmadığı sırada RAR dosyalarının sıkıştırılmış olmasıdır. Sıkıştırılmışlarsa, GZ uzantısına sahip olurlar. RAR dosyaları RAR yöntemi kullanılarak sıkıştırılırken GNU yönteminde sıkıştırılırlar.