SEO

Uzmanlaşma Vs Genelleme: "Bir Şeyde Gerçekten Çok İyi Olmalı mıyım?

Serbest çalışanların kendilerine sordukları en yaygın sorulardan biri, “bir şeyde gerçekten iyi olmalı mıyım yoksa pek çok şeyde oldukça iyi olmalı mıyım?” Cevap – sen bunu tahmin ettin – buna bağlı. Bir alanda uzmanlaşmanın ve çeşitli alanlarda daha genel bilgiye sahip olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Temel pro / con argümanları.

Uzmanlığın Avantajları

 1. Daha iyi ödeme – Belirli bir bilgi veya beceri alanı için yeterli talep olduğu düşünüldüğünde, şirketler uzman yardımı için bir prim ödeyeceklerdir. Bir alanda oldukça bilgili ve becerikli iseniz, uzmanlığınızı arayan şirketler için son derece değerli bir kaynağınızsınız.
 2. Daha az rekabet – Genel olarak, bilgi ve becerileriniz daha fazla odaklanır (örn. nişini küçültün), sahip olacağınız daha az rakip. Daha az sayıda niştan dolayı, her biri daha fazla genel gruptan daha az serbest oyuncuya sahip olacak.
 3. Daha büyük işletmelerle çalışmak için daha iyi – Küçük işletmelerin aksine, büyük şirketlerin daha büyük olasılıkla çeşitli alanlarda birçok uzmanı göze almak; örneğin, bir şirket aşağıdaki serbest çalışanların tümünü işe alabilir: bir iş danışmanı, muhasebeci, web metin yazarı, yazılı metin yazarı, grafik tasarımcısı, önyüz web geliştiricisi, arka plan web geliştiricisi, halkla ilişkiler sorumlusu, SEO uzmanı, sosyal medya uzmanı, hukuk danışmanı, ve bir pazarlama gurusu. Daha büyük şirketlerle çalışmayı tercih ederseniz, daha uzmanlaşmış olmanız büyük şirketlere bir freelancer olarak değerini artıracaktır.

Uzmanlaşmanın Dezavantajları

 1. Ekonomik değişikliklere uyum sağlama konusunda sınırlı bir yetenek – Özelleşmiş serbest hizmetler için talep ve talep değişiyor. Teknolojideki ilerlemeler veya trendlerdeki bir değişim nedeniyle talep azalırsa veya uzmanlık alanınıza giren diğer kişilerden kaynaklanan arz artarsa, iş ve gelirinizi kaybedebilirsiniz. Örneğin, Facebook pazarlamasında lider olan ancak Google + 'ya geçiş yapan uzmansanız, önemli miktarda iş kaybedebilirsiniz ve kendinizi bir Google+ pazarlama gurusu olarak yeniden keşfetmeniz gerekir (bu öğrenme sürecinde para ve zaman kaybedersiniz). [19659004] Daha küçük hedef pazar (daha az potansiyel müşteri) – Ne kadar uzmanlaşmış olursanız olun, pazar alanı sizin uzmanlık alanınız için o kadar küçük olacaktır. Örneğin, kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kısa belgesel filmler üretme konusunda uzmansanız, çok çeşitli filmleri üretebilen daha uyarlanabilir serbest bir video yapımcısıysanız daha az potansiyel müşteriniz olacaktır.
 2. Boredom – – Yine aynı ya da benzer bir şeyi tekrar tekrar yapmaktan sıkılabilirsin. Umarım uzmanlığınızı seviyorsunuz (bu yüzden onu seçtiniz, değil mi?), Fakat bu durum yolun 5 yıl aşağısında olmayabilir.

Genellemenin Avantajları

 1. Ekonomik değişikliklere uyum sağlamada üstün yetenek – Herhangi bir alanda çok fazla derinlemesine gitmeyerek, teknoloji, iş ve tasarım trendlerine hızla uyum sağlayabilirsiniz. belirli serbest hizmetler için arz ve taleplerdeki hareketler nedeniyle iş veya gelir kaybetmemeniz (en azından bir uzman ile aynı derecede değil). Ve belirli bir alanda her şeyi öğrenmeye çalışmadığınızdan, öğrenme süresini kurtarıyorsunuz. Sonuçta, muhtemelen her şeyi bilmeniz gerekmez (aşağıdaki # 3'e bakın).
 2. "Büyük resim" hakkında daha iyi bir fikir – Farklı bir bilgi tabanına sahip olarak, daha kolay anlayabileceksiniz. Belirli bir şirketin daha büyük, daha soyut hedefleri ve kavramları ve bu nedenle şirketin ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayabiliyor. Yaptığınız işin bağlamını anlamak, bir müşterinin beklentilerinin ötesine geçmek için çok önemlidir.
 3. Çoğu insana çoğu zaman yardım edin – Çoğu insan, son derece spesifik bir şey aramıyor. Müşteriler genellikle neyi aradıklarına dair "bulanık" bir fikre sahipler (bunu kabul edip etmediklerine bakmaksızın) ve muhtemelen sizi yönlendirmek için arıyorlar. Bu genellikle bir durumdur, çünkü eğer bir müşteri tam olarak ne istediğini bilirse, kendisi için bunu yapmak için başka birisine ödeme yapmaktan daha fazladır (gerekli becerilere sahip olduğu varsayılarak).
 4. işletmeler – Çoğu küçük işletme, Uzmanlıklar Avantajları başlığı altında # 3 maddesi altında listelenenler gibi sayısız uzmanlık alanında serbest çalışanı işe almaya gücü yetmez. Küçük işletmelerle çok çalıştım ve genellikle aradıkları şey çok fazla uzman olmayan biri değil, geniş bir bilgi tabanına sahip biri, çok becerikli (yani cevapları / çözümleri hızla bulabilir) ve Bir yaratıcı problem çözücü.

Genelleme dezavantajları

 1. Odaklanma – Eğer bir bölgede özellikle yararlı değilseniz, şirketler sizin için işe yaramaz çünkü Hedeflerine ulaşmada yeterli değer sağlar. Eğer sadece müşterinizin bildiğinden biraz daha fazlasını biliyorsanız, müvekkiliniz muhtemelen daha uzman birini arar ya da belki de işin nasıl yapılacağını öğrenir.
 2. Daha fazla rekabet – Görünüşte sonsuz sayıda var. "genelleştirilmiş" serbest yazarlar, grafik tasarımcıları, web geliştiricileri, vb. Pazarda daha fazla "gürültü" var, lider olarak öne çıkmanız daha zor olacak. Acemi ve ara serbest çalışanların çoğu, alabilecekleri her işi üstlenecekler, böylece genelleşmiş serbest aktörler haline gelecekler ve böylece rekabete katkıda bulunacaklar.

Kişisel Deneyimim Genelleştirildi

Daha genel bir bilgi tabanı ve beceri seti aldım. Bu strateji benim için (şimdiye kadar) harika çalıştı. Çeşitli işler yapmaktan zevk alıyorum; Nadiren belirli bir görevden sıkıldım, bu yüzden benim için büyük bir avantaj. Diğer küçük işletmelerle çalışmaktan zevk alıyorum; İş operasyonları için teknolojik çözümler geliştirmede ve şirketin web'deki varlığını ve internet pazarlama stratejilerini anlamında onlara çok değerli bir varlık yapıyorum.

Kendimi bilmediğim bir durumda bulursam bir şey (yani yeterince uzman olmadığım bir alan), araştırma yapıyorum ve cevabı buluyorum ya da bir şeyler yapmayı öğreniyorum (sadece Googling genellikle işi yapıyor). Eğer bir çok şey varsa veya büyük bir öğrenme eğrisi varsa, kendimi zaman ve hayal kırıklığından kurtarmak için belirli bir görevi (yani işi taşerona verdim / outsource ediyorum) gerçekleştirmek için bir başkasını işe alacağım.

Sizi Algılayan Bir Şey Yapın

Uzmanlaşmanın mı yoksa genelleştirilmeye mi karar verilmesi genellikle kişisel bir tercihtir. Size en çok önem veren artıları ve eksileri temel alarak size mantıklı olanı yapmalısınız.

Daha fazla Serbest İpucu mu arıyorsunuz?

Serbest meslek sahibi olmayı nasıl başaracağınızı öğrenin ve heyecan verici bilgilerimi okuyun. serbest meslek maceraları.