SEO

SEO'nun Temelleri

Arama Motoru Optimizasyonu Temelleri

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, arama motorlarında web sayfalarının doğal olarak sıralanmasına yardımcı olan bilimdir. En kullanışlı ve ilginç web sitesine sahip olabilirsiniz, hiç kimse bulamazsa, sıfıra eşittir. Öte yandan, ortalama bir kalite sitesi, yalnızca arama motorları tarafından dikkate alındığı için çok sayıda ziyaretçiye sahip olabilir, bu nedenle arama hacmi yüksek anahtar kelimeler için en üst sırada yer alır.

SEO için iki bileşen vardır: optimizasyon ve saha dışı optimizasyon. Site içi SEO yapmak zor değil. Kendini büyük ölçüde yapabilirsin. Temel olarak, sayfalarınızdaki belirli konumlarda istenen anahtar kelimelere sahip olmaktan kaynaklanır.

Her şeyden önce, anahtar kelimenizin sayfa başlığında görünmesini sağlamalısınız. Web sayfası değil, sayfa dediğimi lütfen unutmayın. Arama motorları web sitelerini bir bütün olarak ele almaz ve derecelendirmez, bir web sitesinin her bir ayrı sayfasına bakar ve en alakalı anahtar kelimeler için sıralar.

Haydi sebzelerle ilgili bir web siteniz olduğunu varsayalım. Havuçlarla ilgili sayfa, söz konusu sayfanın ana konusu olan havuç kelimesine ilişkin anahtar kelimeler için optimize edilmelidir. Domatesle ilgili anahtar kelimeler için domates ile ilgili sayfalar optimize edilecektir.

Anahtar kelimenizin başlıkta ve sayfanın ilk ve son paragrafında göründüğünden emin olursanız, sayfanızda iyi bir optimizasyona sahip olursunuz. . Elbette, H1, H2 ve H3 etiketleri veya kod optimizasyonu gibi başka şeyler de var, ama onlar hakkında endişelenmeden önce, bu anahtar kelimeleri doğru yerlere koyabilir ve kimsenin yapmadığı rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Sayfa dışı optimizasyon uzun vadeli bir iştir ve oldukça zaman alıcı olabilir. Sayfaları sıralarken, arama motorları, bir sayfanın web'deki diğer sayfaların kaç kez alıntılandığını sayar. Sonra bu sayfaların sizinkilerle ilgili konular olup olmadığına bakarlar ve yetkilerini değerlendirirler. Aynı niş içinde yüksek otorite web sitelerinden en fazla bağlantıya sahip olan sayfa, arama motoru sonuç sayfalarındaki ilk noktayı kazanıyor.

Sorun, diğer sitelerin size bağlantı vermesinin zor olduğu nişlerin olabileceğidir. İşte yaratıcılık önemli bir rol oynar. İlgi çekici ve ilgi uyandıran bir kopyasını yazabilir ve başkalarını sayfanızı arkadaşlarına gönderebilir, Facebook’a bağlayabilir, Twitter’dan bahsedebilir veya bloglarında yazabilirsin, kazanırsın. Büyük web siteleri tarafından kullanılan iyi bir teknik bağlantı yemidir. Bununla birlikte, iyi bir bağlantı içerik parçası yazmak, kolay bir iş değildir. Çoğu zaman, bu tür web sitelerinin arkasında yaratıcı ajanslar, hedef grubu inceleyen ve ilgilerini arttırmak ve bu içeriği paylaşmaya karar vermek için en iyi konuları ve kelimeleri bulabilen reklam yazarları vardır.

Sıralama algoritmaları gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, Bir web sayfasının, arama sonuçlarının üstüne çıkmak için birden çok kaynaktan alaka düzeyine ait sinyaller gerekir. İşte bu yüzden SEO böyle karmaşık bir faaliyettir ve neden işletmeler profesyonelleri şirket içinde veya uzman kuruluşlara yaptırmak için profesyonel olarak işe alırlar. Yine de, sadece işe yeni başlıyor ve SEO dış kaynak bütçesine sahip değilseniz, temel bilgileri kendiniz yapabilirsiniz ve bu sıralamaları izleyebilirsiniz. Çalışabilir, biliyor musun?