SEO

Sosyal Medya Pazarlama Dönemi

Sadece düşünün! İşletmenizin onayını, trafiğini ve satışlarını çok az maliyetle artırarak ücretsiz hale getirmek için haftada en az altı saat geçirin. Sosyal medya aracılığıyla onların şirketlerine büyük maruz kaldıklarını iddia eden yaklaşık% 90 pazarlamacı var.

  • Artan Yeni Müşteri Edinmeleri – Sosyal medya pazarlamasının temel faydası; Diğer geleneksel pazarlama tekniklerini ve hatta SEO'yu kullanarak karşılaşabileceğiniz olası müşterilerin ağlarıyla bağlantı kurma şansı.
  • Gelişmiş marka sadakati – Texas Tech Üniversitesi, sosyal medya kanallarına katılan markaların müşterilerinin ayrıcalıklı sadakatine sahip oldukları bir rapor yayınladı. Rapor şu sonuca varıyor: "Şirketler izleyicileriyle bağlantı kurarken sosyal medyanın onlara sağladığı araçlardan faydalanmalı. Çok iyi planlanmış ve planlanmış bir strateji tüketicileri marka sadakatine dönüştürmede öne çıkıyor." Convince Convert tarafından yayınlanan bir başka çalışma, markaları sosyal olarak takip eden Amerikalıların% 53'ünün bu markalara daha sadık olduğunu ortaya koydu.
  • Artan Marka Tanıma- İçeriğinizi birleştirmeniz ve görünürlüğünüzü arttırmanız için her fırsatın olması önemlidir. Sahip olduğunuz sosyal medya ağları, markanızın sesi ve içeriği için yeni kanallar. Bu önemlidir, çünkü aynı zamanda yeni müşteriler için sizi daha kolay ve daha ulaşılabilir hale getirir ve sizi mevcut müşteriler için daha iyi tanıyor ve tanıyor. Örneğin, sık bir Twitter kullanıcısı, şirketiniz hakkında ilk kez haber bültenine girdikten sonra bunu duyabilir. Ya da, aksi takdirde ilgisiz bir müşteri, varlığınızı çok sayıda ağda gördükten sonra markanızdan daha iyi haberdar olabilir.
  • Müşteri Elde Tutma – Web platformları, müşterilerinizle yeni ürünler, olağanüstü promosyonlar veya sadece onları işinizde eğitmek hakkında sohbet etmek için mükemmel yerlerdir. Sürekli olarak ÜCRETSİZ iletişim sayesinde, şirketinizi müşterinizin gözbebeklerinin önünde tutabilirsiniz, bu da tekrar işlere ve yönlendirmelere yol açacaktır. Unutmayın, bu tür iletişimin anahtarı içerik bakımından zengin olmaktır; Ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmak için bu caddeleri kullanmayın.
  • Hızlı Sonuçlar – Bir SMM planının yenilmez ve başarılı bir şekilde uygulanması, işletmeniz için neredeyse anında sonuçlar oluşturacaktır. Bu artış, artan site trafiği, artan müşteri kazanımı ve sonuç olarak artan satışlar yoluyla ölçülebilir. Reklamlarınızın yayınlanmasından sonra müşterilerinizin kaybolduğu radyo veya TV reklamlarının aksine, sosyal medya varlığınızın iletişimi ve güncellenmesi sağlandığı sürece bu web platformu avantajları uzun vadede devam edecektir.
  • Dönüştürülmeye Yönelik Daha Fazla Seçenek- Sosyal medya platformunda yaptığınız her mesaj, müşterilerin dönüşüm şansı. Aşağıdakileri oluşturduğunuzda, aynı anda yeni müşterilere, yeni müşterilere ve eski müşterilere erişebilecek ve bunların hepsiyle etkileşime geçebileceksiniz. Sosyal sayfalarınızda paylaştığınız her blog yazısı, resim, video veya yorum, birisinin tepki vermesi için bir fırsattır ve her tepki bir site ziyaretine ve sonuçta bir dönüşüme yol açabilir. Markanızla her ilişki bir dönüşümle sonuçlanmaz, ancak her olumlu etkileşim, bir nihai dönüşüm olasılığını artırır. Tıklama oranlarınız düşük olsa bile, sosyal medyada sahip olduğunuz çok sayıda fırsat önemlidir. “Herhangi Bir Eylemin Dört Unsuru ve Çevrimiçi Pazarlama Girişimlerinde Bunları Nasıl Kullanacaksınız?” “Fırsat”, herhangi bir eylemin ilk unsuru.
  • Yüksek dönüşüm oranları – SMM, birkaç farklı yolla daha fazla dönüşüm oranıyla sonuçlanıyor. Belki de en önemlisi insanlaştırma öğesidir; markaların sosyal medya kanallarında etkileşime girerek daha insancıl hale geldikleri gerçeği. Sosyal medya, markaların insanlar gibi hareket edebileceği bir yerdir ve bu önemlidir çünkü insanlar diğer insanlarla iş yapmayı severler; şirketler ile değil.