SEO

Veri toplama konusunda Google (ve Facebook) için daha fazla AB antitröst ısısı

Google, Avrupa'da iki cephede daha fazla antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Reuters, Google’ın artık “veri toplanması ve kullanılması” konusunda kapsamlı bir incelemeyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Ayrıca, şirketin alışveriş karşılaştırma motoru (CSE) rakipleri, Google’ın ticari uygulamalarının kendilerine zarar vermeye devam ettiğini Avrupa Komisyonu’na (AK) resmen şikayet etti. 2017 antitröst anlaşması şartları ihlal edildiğinde.

Google ve Facebook’un veri kullanımına odaklanın. Reuters, "AB'nin odağının yerel arama hizmetleri, çevrimiçi reklamcılık, çevrimiçi reklam hedefleme hizmetleri, giriş hizmetleri, web tarayıcıları ve diğerleri ile ilgili verilerle ilgili olduğunu gösteriyor." Dedi. Facebook'un veri uygulamalarını da içerir.

Avrupa’da yerel ve seyahat arama yarışmasına bakacak ayrı bir soruşturma zaten var.

Geçmiş antitröst araştırmalarından daha geniş soruşturma. Önceki Google antitröst araştırmaları, alışveriş araması, Android uygulaması ön yüklemesi, AdSense sözleşmeleri ve tarayıcı arama motoru seçimi de dahil olmak üzere belirli pazar bölümlerine veya Google uygulamalarına odaklanmıştı. AK, bugüne kadar Google’ı “pazarın kötüye kullanımı” ve ilgili antitröst ihlalleri iddiasıyla 9 milyar dolardan fazla para cezasına çarptırdı. Cezalar Google’ın geliri veya hisse fiyatı üzerinde çok az etkiye sahip olmasına rağmen, Google bu cezaların ve kararların çoğuna hitap ediyor.

2017’de, Google’ın SERP’teki Avrupa CSE’lerine “eşit muamele” sağlamak için alışveriş arama sonuçlarını sunma şeklini değiştirmesi gerekiyordu. Buna göre, Google Alışveriş, CSE'lerle Ürün Listeleme Reklamlarında yerleştirme için rekabet etmek zorunda kaldı ve şirketin kendisi için ayrılmış bir alan yoktu. Yerleşmede de başka şartlar ve gereklilikler vardı.

Google’ın alışveriş çaresi ‘çalışmıyor’ ’ Ancak Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, geçtiğimiz günlerde yapılan olumlu değerlendirmeden sonra çarenin işe yaramadığını ve CSE’lere anlamlı trafik çekmediğini söyledi. Tersine çevrilmesinin nedeninin bir kısmı devam ediyor, CSE'lerin işletmelerinin Google’ın yaptıkları düzeltici değişikliklerden nasıl faydalanmadıklarına ve marjlar üzerindeki artan baskı ile tüccarlar için etkin bir şekilde “ajanslara” dönüştürüldüğüne dair sesli şikayetler var.

Reuters, 21 Avrupa ülkesinden 41 CSE’nin şimdiden AB’nin Rekabet Komisyon Üyesi Margrethe Vestager’a, Google’ın önceki antitröst sözleşmesinin şartlarını ihlal ettiğinden ve bunun şimdi “uyumsuz bir dava” olarak ele alınması gerektiğinden şikayet ettiğini bildirdi. cezalar.

Ancak Google, aslında, KOBİ'lerin hizmet verdiği tüccarlara, tüccarları için acenta olma konusunda ipucu verebilecek tüccarlara daha fazla trafik çektiğini belirtti.

Veriyle ilgili şikayetlerin geçmişi. Google geçmişte EC’yi, özellikle veri saklama konusunda ama aynı zamanda veri toplama ve ürünler arasında kullanımının genişliği konusunda çarptı. Google rakipleri (örneğin, Oracle), Google’ın, pek çok mülkünden tüketicileri ve davranışlarını daha bütünsel bir bakış açısı için elde etmek ve potansiyel olarak haksız bir rekabet avantajı sağlamak için birçok özellikten veri toplama ve birleştirme yeteneğine sahip olduğundan da şikayetçi olmuşlardır.

GSYİH’nın olası istenmeyen sonuçlarından biri, Google ve Facebook’un fayda sağladığı ve birden fazla mülkiyeti olmayan ve genişleyen ağları olmayan küçük şirketler dezavantajlı olduğu. Bu, EC’nin Google ve Facebook tarafından veri toplama uygulamalarını incelemesinin arkasındaki motivasyonun bir parçası gibi görünmektedir.

Neden umursayalım. Google’ın ve Facebook’un veri toplama uygulamalarının EC soruşturmasının nasıl sonuçlanacağını şimdi bilmenin yolu yok. Bir senaryoda değişiklik veya küçük değişiklik olmaz, diğeri veri toplama, elde tutma ve hedeflemede kullanımında ek para cezaları ve maddi değişiklikler içerir. Şirketlere de oldukça farklı davranılabilir. Ancak şimdilik, her zamanki gibi.


Yazar Hakkında

Greg Sterling, Arama Motoru Arazi’nde Katkıda Bulunmaktadır. Dijital ve çevrimdışı ticaret arasındaki bağlantılar hakkında yazıyor. Daha önce LSA, The Kelsey Group ve TechTV'de liderlik görevlerinde bulundu. Onu takip et Twitter veya onu LinkedIn'de bul. !