SEO

Yahoo ve resim arama kaybı ile, Google Alışveriş arama ortağı

2019’un başlarında Google arama ortağı ağındaki tıklama trafiği iki büyük darbe aldı. Birincisi, Yahoo’nun bazı listelerinin güçlendiği üç seneden fazla bir sürenin ardından yalnızca Microsoft Ads’in desteklediği sponsorlu listeleri göstermeye başladı. Google tarafından. İkincisi, Google’ın resim arama özellikli reklamları ortak ağdan ve çekirdek Google Arama Ağı’na getirme konusundaki güncellemesiydi.

Burada, uzun süredir devam eden Tinuiti (işverenim) reklamverenlerinin bu değişikliklerin etkilerini değerlendirmek için bir örneğini değerlendiriyoruz. arama ortaklarından gelen Google Alışveriş trafiğinin payına, o trafiğin göreceli değerine ve maliyetine ve bunların reklamverenler için ne anlama geldiğine

Arama ortağı tıklama payı, cihaz türlerine göre çarpıcı bir şekilde düşüyor

Aşağıdaki grafikte, arama ortağı trafiği bir zamanlar Google Shopping tıklamalarının önemli bir bölümünü oluşturuyordu ve Ağustos 2017’de masaüstü için% 16’ydı. Ağustos 2019'da, bu rakam sadece% 3'dü, tabletler ve telefonlarda sırasıyla% 2 ve% 1'lik payla.

Dipin zamanlaması, ikisinin detayları göz önüne alındığında beklediğimizden biraz gecikmiş görünüyor görünüşte bu eğilimin artmasına neden oldu.

Yahoo söz konusu olduğunda Ocak ayında yalnızca Microsoft Ads’e hizmet edeceğini açıkladı, ancak değişikliğin Mart ayına kadar sürdüğü söylendi. Görsel arama için Google, Mart ayının sonunda çekirdek Arama Ağı'na dahil edileceğini açıkladı. Bu nedenle, Nisan ayının muhtemelen düşüşün büyük bir kısmı gerçekleştiği zaman olurdu.

Ancak, sayılarımız trafik payının Haziran ayından Temmuz ayına kadar geçen en büyük aydan ayaya gerilediğini gösteriyor. Neden bir gecikme olduğu tam olarak belli değil, ancak düşüş bu iki değişiklik ışığında kesinlikle umduğumuz şeydi ve Google’ın resim aramasındaki değişiminin olması beklenenden daha uzun sürdü. Ayrıca, bu eğilimleri etkileyen iş ortağı ağında daha az duyurulan başka güncellemeler de olmuş olabilir.

Bazı reklamverenler, teklif açısından ve reklamların bulunduğu yerdeki kontrollerin yetersizliği nedeniyle, Alışveriş reklamlarının arama ortağı ağında gösterilmesine izin vermemeyi tercih eder. gösterilir. Ancak, araştırmamız Google Arama Ortağı Ağı'nın genellikle Alışveriş kampanyalarının erişimini genişletmek için etkili bir yol olduğunu göstermektedir.

Arama ortağı tıklamaları, temel aramadan daha düşük bir oranda, ancak çok daha ucuza dönüştürebilir

Çekirdek aramaya göre arama ortağı trafiğinin oranı, iş ortakları açıkça daha düşük bir oranda dönüştürür.

Temmuz ve Ağustos aylarında, arama ortağı dönüşüm oranı, cihaz türlerinde çekirdek aramaya göre iyileştirildi. Bu, resim arama değişikliğinin gerçekten birkaç ay sürmesi halinde, resim arama tıklamalarının ortak ağdan çekirdek aramaya geçişinin büyük olasılıkla çekirdek arama dönüşüm oranı üzerinde aşağı yönde bir baskı yapacağı için anlamlıdır.

Ne olursa olsun, eşitsizlik dönüşüm oranında, ortak ağını kapatmak için çalışan bazı reklamverenleri Alışveriş kampanya ayarlarına göndermek için yeterli olabilir. Bununla birlikte, göreceli TBM’ye baktığımızda, arama ortağı trafiği de tıklamalar için ödenen fiyatta çekirdek aramanın çok altında sürekli bir şekilde izler.

Her şeyden önce, medyan reklamverenin arama ortaklarının çekirdek arama ağına göre dönüşüm başına maliyetlerinde bir fark olmadığını gördü. Ağustos 2019’da olduğu gibi, Alışveriş kampanyalarını iş ortağı ağına dahil etmek, birçok reklamveren için YG’ye zarar vermeden artan trafik sıkıntısı çekmektedir.

Sonuç

Bu güncellemeler, ortak ağın Google Alışveriş kampanyaları için önemini anlamlı şekilde azaltmıştır İş ortağı tıklama payının eski değerlerini yeniden kazanmasını beklememiz gerektiğini düşünüyoruz. Orada, Google’ın, Yahoo ve Google görsel aramalarının sağladığı tıklama hacmi türünü üretebilecek ortak olması için pek bir özellik yok.

Yine de, ortak ağın genellikle perakendeciler için değerli bir yatırım olduğu durumda. Google Alışveriş kampanyalarının erişimini en üst düzeye çıkarmak için. Alışveriş trafiğinin yalnızca küçük bir kısmı olsa da, şu anda bu trafiği hariç tutan reklamverenlerin ileriye doğru büyümelerine yardımcı olabilir. Özellikle rekabetçi Q4 tatil sezonunda, markaların bu fırsatı masaya bırakması utanç verici olurdu.

Elbette, Google aslında resim arama reklam trafiğini kaybetmedi ve bu gösterimler ve tıklamalar artık sadece bir parçası. çekirdek Arama Ağı’nın Arama Ortağı Ağı'nı zaten hedefleyen reklamverenler, bu güncellemenin bir sonucu olarak, genel olarak Alışveriş trafiğinde çok fazla bir değişiklik görmemeliydi, ancak değişiklik, daha önce ortakları bu resim arama yerleşimleri için rekabet etmeye zorlayan rakipleri zorladı.

Yahoo'nun hamlesi Microsoft Ads trafiğine hız kazandırdı ve Google’ın ABD’de ücretli arama trafiğinin büyük çoğunluğunu hesaba katmaya devam etmesi muhtemel olsa da, Microsoft Ads hala Google’a yönelmeyebilecek arama yapanlara ulaşmanın önemli bir parçası. onların sorguları.


Bu makalede dile getirilen görüşler, misafirlerin yazara ait olup Arama Motoru Arazisi olmak zorunda değildir. Personel yazarları burada listelenmiştir.


Yazar Hakkında

Andy Taylor, Tinuiti'de, en iyi uygulamalar ve sektör yorumları için dijital pazarlama yelpazesindeki eğilimleri analiz etmekten sorumlu araştırma direktörüdür. 9 yıldan fazla deneyime sahip tecrübeli bir pazarlamacı, sık sık endüstri konferanslarında ve etkinliklerinde konuşur.