数字营销

3 İnternet Pazarlamacılığının Kritik Önemli Esasları

İnternet pazarlamacılığını uzun yıllar boyunca öğrendiğim şeylerin çoğu, deneme yanılma yoluyla bu kitap ve kitaplar gibi (gerçek dünyada ve elektronikte) makaleleri okumayı öğrendim.

Ben bir İnternet pazarlama uzmanıyım mı? Sanırım bazı insanlar bana bir uzman derdi. Bununla birlikte, kendime asla bir uzman demeyeceğim. Bırakalım, kendimi son derece bilgili olarak değerlendirelim diyelim.

İşte internet pazarlamacılığının kritik öneme sahip 3 temel ilkesi:

1. Metin Yazarlığı: Yazı yazma, web sitenizde, satış ekiplerinde, basın bültenlerinde, e-postalarda ve hatta buna benzer makalelerde yazdığınız kelimelerdir. Etkili bir kopyalanmanın amacı iki katlıdır. Her şeyden önce okuyucuların ilgisini çekmek istersiniz, böylece yazdıklarınızı okuyacaklardır. İkincisi, yazdıklarınızı okuduktan sonra, posta listeniz için kaydolmak, ürünlerinizi satın almak ya da her ikisini birden yapmak gibi belirli bir eylem planını gerçekleştirmelerini istersiniz.

Ancak, sadece bir sürü kelime yazıp başarılı olmayı planlayamazsın. Sözleriniz akıllıca hazırlanmış, psikolojik açıdan güçlü kelimeler olmalıdır. Niye ya? Çünkü kopya yazımı, aslında çok azının ustası olan bir sanattır. İyi haber, başarılı olmak için metin yazarlığı sanatına hakim olmanız gerekmiyor. Yetenekli olmalısın.

Sana, metin yazarlığı üzerine bir ders vermeyeceğim, çünkü açıkçası, zaten bu konuda yazılmış çok sayıda mükemmel makale var. Google'a gidip "copywriting" kelimesini yazmanız yeterlidir. NOT: Bu yazının yazıldığı tarihte, kopya yazımı konusunda 12.300.000 sayfa vardı, bu yüzden konuyla ilgili çok şey okunur.

DAİRE, bunu kopyalama hakkında hatırlayın: Etkili metin yazımı DAİMA başlık ile başlıyor. Bir imla hattı yazmaya odaklanırsanız, insanlara yazdıklarınızı okuyacaklarını garanti ederim. Kanıta ihtiyacın var mı? Bu makaleyi okuyor musun sen değil mi?

2. Pazarlama: Birçok kişi pazarlamayı reklamcılıkla karıştırmalı ya da tersini yapmalıdır. 20 uzmana ikisinin arasındaki fark nedir ve bu konuda 20 farklı yanıt alırsınız. Her birinin resmi tanımlarını açıklayayım ve pazarlamacılığın ve reklamcılığın birbirinden nasıl farklılaştığını inceleyeceğim:

Reklam, belirli bir sponsor tarafından ikna edici bir mesajın ücretli, kamuya açık, kişisel olmayan bir duyurusu; ürünlerinin bir firması tarafından mevcut ve potansiyel müşterilere kişisel olmayan tanıtım veya tanıtım.

Pazarlama, alıcıları ve satıcıları karşılıklı olarak avantajlı alışveriş veya ürün değişimi için bir araya getirmeyi amaçlayan ticari faaliyetlerin bir karışımının sistematik olarak planlanması, uygulanması ve kontrolüdür.

Her iki tanım da okuduktan sonra, farkın insanların bunları tek olarak düşünen noktaya nasıl karıştığını görebilirsiniz, bu yüzden daha ayrıntılı bir şekilde ayrıntılandırmamı sağlayın.

Reklamcılık ancak pazarlama sürecinin tek bir bileşenidir. İşiniz, ürününüz veya sunduğunuz hizmetler hakkında söz sahibi olmayı içeren bölümü. Afiş yerleştirme, sıklık vb. Gibi stratejilerin geliştirilmesi sürecini içerir. Reklam, web sitelerinde, ezines'de bir 广告 yerleştirilmesini içerir. Reklam, çoğu İnternet pazarlama şirketinin en büyük masrafıdır.

Burada, reklamcılıkla pazarlamayı ayırt etmek için kolay bir yol var. Pazarlamayı pasta olarak düşünün; pasta içinde dilim reklamcılık, pazar araştırması, medya planlama, halkla ilişkiler, ürün fiyatlaması, dağıtım, müşteri hizmetleri ve desteği, satış stratejisi vb. Olması. Reklam sadece pastanın bir parçasına eşittir. stratejisi. Bu unsurların tümü bağımsız olarak çalışmakla kalmamalı, aynı zamanda büyük hedef doğrultusunda birlikte çalışmalıdır.

Pazarlama, zaman alan ve pazarlama planının etkili olabilmesi için saatlerce araştırma yapabilen bir süreçtir. Pazarlamayı, bir kuruluşun şirket ile tüketici arasındaki değişimi kolaylaştırmak için yaptığı her şey olarak düşünün.

3. Test: Başarılı olduğunuzda testin ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulamıyorum. Her şeyi sınamalısınız ZORUNLU. Yazı yazma, reklam ve pazarlama. Niye ya? Çünkü eğer test etmezseniz, yine de başarılı olabilseniz de masaya bir sürü para bırakırsınız. Satış materyalinizdeki çeşitli başlıkları test edin. Web sitenizde farklı renklerle denemeler yapın. Farklı pazarlama tekniklerini deneyin. Doğrudan posta ve çevrimdışı dergiler gibi farklı reklam araçlarını deneyin. Haftanın farklı günlerinde reklam yayınlamayı deneyin. Maksimum verimlilik için farklı yazılımı test edin. ÖLÇEK! ÖLÇEK! ÖLÇEK! Bulgularınızın olabildiğince doğru olması için sonuçlarınızı yakından takip ettiğinizden emin olun.