数据库

Ağ Yönlendirme Protokolleri – IGRP, EIGRP, OSPF, ISIS, BGP

Genel Bakış

Yönlendirme protokollerinin amacı, kuruluş ağında mevcut olan mevcut rotaları öğrenmek, yönlendirme tabloları oluşturmak ve yönlendirme kararları vermek. En yaygın yönlendirme protokollerinden bazıları RIP, IGRP, EIGRP, OSPF, IS-IS ve BGP'yi içerir. Bu iki tiple tanımlanan birçok farklı yönlendirme protokolü olmasına rağmen, iki ana yönlendirme protokolü türü vardır. Bağlantı durumu ve uzaklık vektör protokolleri birincil türleri içerir. Uzaklık vektör protokolleri, yönlendirme tablosunu bir çok bant genişliği kullanarak düzenli olarak sık aralıklarla tüm doğrudan bağlı komşularına duyurur ve yakınsamaları yavaştır. Bir rota kullanılamıyorsa, tüm yönlendirici tabloları bu yeni bilgilerle güncellenmelidir. Sorun, her yönlendiricinin komşularına yeni bilgi vermesi gerektiğidir, tüm yönlendiricilerin ağa ilişkin doğru bir görünümü olması uzun zaman alır. Uzaklık vektör protokolleri, ölçeklenmeyen sabit uzunlukta alt ağ maskeleri kullanır. Bağlantı durumu protokolleri, yönlendirme güncellemelerini yalnızca bant genişliğini daha etkili kullanan ortaya çıktığında duyurur. Yönlendiriciler, yakınsama işlemini hızlandıran yönlendirme tablosunun 广告ını yapmaz. Yönlendirme protokolü, şebekeyi yeni rota bilgisi ile yakınsama girişimi için, alan başına tüm komşu yönlendiricilere bağlantı durumu reklamlarıyla şebekeye taşacaktır. Artımlı değişiklik, tüm yönlendiricilere çok noktaya yayın LSA güncelleştirmesi olarak bildirilen her şeydir. Ölçeklendirilebilen ve daha verimli bir şekilde adreslenebilen değişken uzunluktaki alt ağ maskeleri kullanırlar.

İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü (IGRP)

İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü, Cisco sistemleri tarafından küçük ve çok sayıda protokolün yönlendirilmesi için geliştirilmiş bir uzaklık vektörü yönlendirme protokolüdür. orta ölçekli Cisco ağları. Cisco yönlendiricileri kullanmanız gereken tescilli bir şirkettir. Bu, çoklu satıcı ağları için tasarlanmış IP RIP ve IPX RIP ile çelişir. IGRP, IP, IPX, Decnet ve AppleTalk'ı çok farklı protokoller kullanan istemciler için çok yönlü hale getirecek. 100'den fazla bir sıçrama sayısını desteklediğinden, RIP'den biraz daha ölçeklendirilebilir, yalnızca her 90 saniyede bir reklam verir ve en iyi yol hedefini seçmek için beş farklı metrik bir kompozit kullanır. IGRP'nin daha az reklam verdiği için, RIP'den daha az bant genişliği kullandığını, ancak IGRP yönlendiricilerinin ağ topolojisi değişikliklerinden haberdar olmasından 90 saniye geçtiğinden çok daha yavaş bir şekilde birleştiğini unutmayın. IGRP, farklı özerk sistemlerin atanmasını tanır ve ağ sınıfı sınırlarında otomatik olarak özetler. Ayrıca, eşit veya eşit olmayan metrik maliyet yollarında denge trafiği yükleme seçeneği vardır.

功能

• Uzaklık Vektörü

• IP, IPX, Decnet, Appletalk Rotaları

• Her 90 saniyede bir Yönlendirme Tablosu Reklamları

• Metrik: Bant Genişliği, Gecikme, Güvenilirlik, Yük, MTU Boyutu

• Hop Sayısı: 100

• Sabit Uzunluklu Alt Ağ Maskeleri

• Ağ Sınıfı Adresinde Özetleme

• 6 Eşit Dende Yük Dengeleme veya Eşit Olmayan Maliyet Yolları (IOS 11.0)

• Güncelleme Zamanlayıcısı: 90 saniye

• Geçersiz Zamanlayıcı: 270 saniye

• Holddown Timer: 280 saniye

• Metrik Hesaplama = hedef yol minimum bant genişliği x gecikme (usec )

• Split Horizon

Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Koruması ocol (EIGRP)

Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü, bir kuruluş Cisco ağında birçok protokolün yönlendirilmesi için Cisco sistemleri tarafından geliştirilen bir karma yönlendirme protokolüdür. Hem uzak vektör yönlendirme protokolleri hem de bağlantı durumu yönlendirme protokollerinin özelliklerine sahiptir. Cisco yönlendiricileri kullanmanız gereken tescilli bir şirkettir. EIGRP, IGRP rotalarını (IP, IPX, Decnet ve Appletalk) aynı protokolleri yönlendirecek ve en iyi yol hedefini seçmek için IGRP ile aynı kompozit ölçümleri kullanacaktır. Ayrıca, eşit veya eşit olmayan metrik maliyet yollarında denge trafiği yükleme seçeneği de vardır. Özetleme bir ağ sınıfı adresinde otomatiktir, ancak alt ağ sınırlarında da özetlenecek şekilde yapılandırılabilir. IGRP ve EIGRP arasındaki yeniden dağıtım da otomatiktir. 255 ve değişken uzunluktaki alt ağ maskelerinin bir atlama sayısı için destek vardır.

Yakınsama

Çift yöneltici algoritması veya DUAL olarak adlandırılan bir algoritma kullandığı için EIGRP ile yakınsama daha hızlıdır, bir yönlendirici belirli bir yolu algıladığında çalıştırılır. müsait değil. Yönlendirici, komşularını uygun bir halef arayışına çağırıyor. Bu, herhangi bir yönlendirme döngüsüne neden olmayan belirli bir hedefe en az maliyet yolu olan bir komşu olarak tanımlanır. EIGRP, yönlendirme tablosunu yeni rota ve ilişkili metrik ile güncelleyecektir. Rota değişiklikleri, değişiklikler olduğunda yalnızca etkilenen yönlendiricilere bildirilir. Bu, uzak vektör yönlendirme protokollerinden daha etkin bir şekilde bant genişliğini kullanır.

Otonom Sistemler

EIGRP, aynı yönetimsel yönlendirme alanı altında çalışan süreçler olan farklı otonom sistemlerin atanmasını tanır. Farklı otonom sistem sayıları atamak, OSPF gibi bir omurga tanımlamak değildir. IGRP ve EIGRP ile rota yeniden dağıtma, filtreleme ve özetleme noktalarını değiştirmek için kullanılır.

功能

• Gelişmiş Mesafe Vektörü

• Yönlendirmeler IP, IPX, Decnet, Appletalk

• Yönlendirme Reklamları: Güzergahta Kısmi Oluşan Değişiklikler

• Metrikler: Bant Genişliği, Gecikme, Güvenilirlik, Yük, MTU Boyutu

• Hop Sayısı: 255

• Değişken Uzunluk Alt Ağ Maskeleri

• Ağ Sınıfı Adresi veya Alt Ağ Sınırında Özetleme

• 6 Eşit veya Eşit Olmayan Maliyet Yolları Üzerinden Yük Dengeleme (IOS 11.0)

• Merhaba Zamanlayıcı: Ethernet Üzerinden 5 saniye / Yayında Olmayan Yayınlamada

• Bekleme Zamanlayıcısı: Ethernet Üzerinden 15 saniye / Yayında Olmayan [180 saniye] 19659007] • Metrik Hesaplama = hedef yol minimum bant genişliği x gecikme (msec) x 256

• Split Horizon

• LSA Çok Noktaya Yayın Adresi: 224.0.0.10

En Kısa Yolu Önce Aç (OSPF)

En Kısa Yolu Aç Birincisi, gerçek bir bağlantı durumu protokolüdür. Büyük çok satıcılı ağlar arasında IP yönlendirme için açık bir standart olarak kullanılır. Bir bağlantı durumu protokolü, rota bilgisi iletmek için aynı alandaki tüm bağlı komşulara bağlantı durumu reklamları gönderir. Her OSPF özellikli yönlendirici, başlatıldığında, tüm doğrudan bağlı OSPF yönlendiricilerine merhaba paketleri gönderecektir. Merhaba paketleri, yönlendirici zamanlayıcıları, yönlendirici kimliği ve alt ağ maskesi gibi bilgileri içerir. Eğer yönlendiriciler bilgileri kabul ettikleri takdirde OSPF komşuları olurlar. Yönlendiriciler komşu olduklarında, bağlantı durum veritabanlarını değiştirerek komşuları kurarlar. Noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya bağlantılar üzerindeki yönlendiriciler (OSPF arabirim türü ayarında belirtildiği gibi) otomatik olarak bitişik ayarlar. Yayın (Ethernet) ve NBMA (Frame Relay) olarak yapılandırılan OSPF arabirimleri olan yönlendiriciler, bu komşuları belirleyen atanmış bir yönlendirici kullanacaktır.

Alanlar

OSPF, yönlendiricilerin çekirdek omurgasına bağlanan atanmış alanlara sahip bir hiyerarşi kullanır. Her alan, kurulmuş olan bir veya daha fazla yönlendirici tarafından tanımlanır. OSPF, omurga alanı 0, saplama alanları, omurga olmayan alanlar ve tamamen topaç alanları tanımlamıştır. Alan 0, belirlenen bir ofise bağlanan bir grup yönlendirici veya çeşitli ofislerdeki WAN bağlantıları ile oluşturulmuştur. Bir merkez ofisinde bir Ethernet segmenti kullanılarak tüm alan 0 yönlendiricilerinin tam bir ağa bağlı olması tercih edilir. Bu yüksek performans sağlar ve yönlendirici bağlantısı başarısız olduğunda alanın bölümlenmesini önler. Alan 0, bağlı alanlardan gelen tüm trafik için bir geçiş alanıdır. Herhangi bir bölgeler arası trafik ilk önce 0 alanı boyunca yönlendirilmelidir. Saplama alanları, alan sınır yönlendiricisine herhangi bir harici yol (LSA 5,7) için yönlendirilen trafiği yönlendirmek için ABR'den enjekte edilen varsayılan bir yol kullanır. Ara bölge (LSA 3,4) ve alan içi (LSA 1,2) yönlendirme her zamanki gibidir. Tamamen ensebeli alanlar, tüm alan ve dış yollar için ABR'den enjekte edilen varsayılan yolu kullanan bir Cisco belirtimidir. Tamamen güdük alan, harici veya bölgeler arası LSA'lar göndermez veya almaz. Çok fazla olmayan ABR alanı, 7 LSA ile harici yolların reklamını yapacak. Bu alan tipinde harici yollar alınmamaktadır. Alanlar arası ve bölge içi yönlendirme her zamanki gibidir. OSPF, iç yönlendiricileri, omurga yönlendiricilerini, alan sınır yönlendiricilerini (ABR) ve otonom sistem sınır yönlendiricilerini (ASBR) tanımlar. İç yönlendiriciler bir alana özgüdür. Alan sınırı yönlendiricileri, alan 0 ve alan 10 gibi birden fazla alana atanmış arayüzlere sahiptir. Bağımsız bir sistem sınır yönlendiricisi, OSPF'ye ve EIGRP veya BGP gibi farklı bir yönlendirme protokolüne atanmış arayüzlere sahiptir. Bir alanın alan 0 ile doğrudan bağlantısı olmadığında sanal bir bağlantı kullanılır. Alan 0'a bağlı olmayan bir alan için bir alan sınır yönlendiricisi ile bir alan için alan sınır yönlendiricisi arasında sanal bir bağlantı kurulur. Alan 0'a bağlıdır. Alan tasarımı, ofislerin coğrafi konumlarını ve işletme genelinde trafik akışlarını dikkate almayı içerir. Her alan için birçok ofisin adreslerini özetleyebilmek ve yayın trafiğini en aza indirebilmek önemlidir.

Yakınsama

Hızlı yakınsama, kaynaktan hedefe en kısa yolu belirleyen SPF (Dijkstra) algoritması ile gerçekleştirilir. Yönlendirme tablosu, komşu yönlendiricilerin tüm rotalarını belirleyen SPF'yi çalıştırmaktan yapılmıştır. Her bir OSPF yönlendirici, topoloji veritabanının ve belirli bir alan için yönlendirme tablosunun bir kopyasına sahip olduğundan, herhangi bir rota değişikliği, uzak vektör protokollerinden daha hızlı tespit edilir ve alternatif yollar belirlenir.

Belirlenmiş Yönlendirici

Ethernet gibi yayın ağları ve Frame Relay gibi Non-Broadcast Multi Access ağlarında, seçilen bir yönlendirici (DR) ve bir yedek atanmış yönlendirici (BDR) vardır. Belirlenen yönlendiriciler, bu ağ segmentindeki tüm yönlendiricilerle birlikte bitişik yerler oluşturur. Bu, komşularına düzenli merhaba paketleri gönderen tüm yönlendiricilerin yayınlarını azaltmaktır. DR, çok noktaya yayın paketlerini, birlikte oluşturdukları tüm yönlendiricilere gönderir. DR başarısız olursa, belirli yönlendiricilere çok noktaya gönderen BDR'dir. Her yönlendiriciye, bir çalışma arabiriminde en yüksek atanan IP adresi olan bir yönlendirici kimliği atanır. OSPF, tüm yönlendirme işlemleri için Yönlendirici Kimliği'ni (RID) kullanır.

功能

• Bağlantı Durumu

• Yönlendirmeler IP

• Yönlendirme Reklamları: Rota Değişiklikleri Yapıldığında Kısmi

• Metrik: Kompozit Maliyeti Her Yönlendiricinin Hedefe (100.000.000 / Arabirim Hızı)

• Hop Sayısı: Yok (Ağ ile Sınırlı)

• Değişken Uzunluk Alt Ağ Maskeleri

• Ağ Sınıfı Adresinde veya Alt Ağ Sınırında Özetleme

• Karşıdan Yük Dengeleme 4 Eşit Maliyetli Yollar

• Yönlendirici Tipleri: Dahili, Omurgalı, ABR, ASBR

• Alan Tipleri: Omurga, Topaç, Bulanık Olmayan, Tamamen Topak

• LSA Türleri: Alan-içi (1, 2) Inter-Area (3,4), Harici (5,7)

• Merhaba Zamanlayıcı Aralığı: Ethernet için 10 saniye / Yayımlama için 30 saniye

• Ölü Zamanlayıcı Aralığı: Ethernet / 120 için 40 saniye Non-Broadcast için

• LSA Çok Noktaya Yayın Adresi: 224.0.0.5 ve 224.0.0.6 (DR / BDR) Filtreleme!

• Arayüz e Türler: Noktadan Noktaya, Yayına, Yayılmayan, Çok Noktaya İşaret, Geri Döngü

Entegre IS-IS

Entegre Ara Sistem – Ara Sistem yönlendirme protokolü, büyük kuruluşla birlikte kullanılan OSPF'ye benzeyen bir bağlantı durumu protokolüdür. ve ISP müşterileri. Bir ara sistem bir yönlendiricidir ve IS-IS, ara sistemleri arasında paketleri yönlendiren yönlendirme protokolüdür. IS-IS bir bağlantı durumu veritabanı kullanır ve en kısa yolları seçmek için SPF Dijkstra algoritmasını çalıştırır. Noktalı ve çok noktaya bağlantı noktalarını işaret eden komşu yönlendiriciler, merhaba paketleri göndererek ve bağlantı durumu veritabanlarını değiştirerek komşuları kurarlar. Yayın ve NBMA ağları üzerindeki IS-IS yönlendiriciler, bu ağdaki tüm komşu yönlendiricilerle komşu olan bir yönlendirici seçer. Belirlenen yönlendirici ve her bir komşu yönlendirici, bağlantı durumundaki reklamların ağa çoklu yayınlanmasıyla tüm komşu yönlendiricilerle bir bitişik oluşturacaktır. Bu, sadece DR ile her bir komşu yönlendirici arasında komşu olan OSPF'den farklıdır. IS-IS, seviye 1 ve seviye 2 yönlendirici türlerine sahip bir hiyerarşik alan yapısı kullanır. Seviye 1 yönlendiricileri, alanı dışında doğrudan bağlantıları olmayan OSPF bölge içi yönlendiricilere benzer. Seviye 2 yönlendiricileri, OSPF alanı 0'a benzer farklı alanları birbirine bağlayan omurga bölgesini içerir. IS-IS ile bir yönlendirici, alanı ve omurgaya sahip bağlantıları olan bir OSPF alan sınır yönlendiricisi (ABR) gibi olan bir L1 / L2 yönlendirici olabilir. alanı. IS-IS ile arasındaki fark, yönlendiriciler arasındaki bağlantıların yönlendiriciyi değil, alan sınırlarını içermesidir.

Her bir IS-IS yönlendiricinin, o yönlendirme alanı için benzersiz olan atanmış bir adrese sahip olması gerekir. Bir alan kimliği ve bir sistem ID'sinden oluşan bir adres formatı kullanılır. Alan ID, atanan alan numarasıdır ve sistem ID'si, yönlendirici arayüzlerinden birinden bir MAC adresidir. Tüm bağlantı durumu protokolleriyle standart olan değişken uzunluklu alt ağ maskeleri için destek vardır. IS-IS'nin yönlendirme işlemini bir ağ yerine bir arabirime atadığını unutmayın.

功能

• Bağlantı Durumu

• Yönlendirmeler IP, CLNS

• Yönlendirme Reklamları: Yönlendirme Değişiklikleri Yapıldığında Kısmi

• Metrik: Değişken Maliyet (her arabirime atanan varsayılan maliyet 10)

• Hop Sayısı: Yok (ağ ile sınırlı)

• Değişken Uzunluk Alt Ağ Maskeleri

• Ağ Sınıfı Adresi veya Alt Ağ Sınırında Özetleme

• 6 Eşit Maliyet Yolu Üzerinden Yük Dengeleme

• Merhaba Zamanlayıcı Aralığı: 10 saniye

• Ölü Zamanlayıcı Aralığı: 30 saniye

• Alan Türleri: OSPF'ye benzer Hiyerarşik Topoloji

• Yönlendirici Türleri: Seviye 1 ve Seviye 2

• LSP Türleri: Dahili L1 ve L2, Harici L2

• Belirlenmiş Yönlendirici Seçimi, BDR Yok

Sınır Geçidi Protokolü (BGP)

Sınır Geçidi Protokolü, farklı bir dış ağ geçidi protokolüdür. iç ağ geçidi protokolleri discus dan Şimdiye kadar sed. Özerk sistem terimi, EIGRP gibi protokollerle BGP'den çok farklı bir şekilde kullanıldığı için ayrım önemlidir. Belirli bir AS numarası atanmış otonom sistemler arasında BGP yolu gibi dış ağ geçidi protokolleri. AS numaraları bir veya birkaç BGP yönlendiricisi bulunan bir ofise atanabilir. BGP yönlendirme tablosu, hedef IP adreslerinden, bu hedefe ulaşmak için bir AS-yolu ve bir sonraki atlama yönlendirici adresinden oluşur. AS-Path, yönlendirme paketleriyle ilgili her bir ofisi temsil eden bir AS numaraları topluluğudur. Otonom sistemleri de kullanan EIGRP ile kontrast. Aradaki fark, özerk sistemlerin aynı yönetim sistemi içindeki yönlendiricilerin mantıksal gruplandırması olduğunu ifade eder. Bir EIGRP ağı birçok otonom sistemi yapılandırabilir. Tüm bunlar, rota özetlemesini, yeniden dağıtımını ve filtrelemeyi tanımlamak için şirket tarafından yönetiliyor. BGP, Internet Servis Sağlayıcıları (ISP) ve aynı veya farklı İnternet Servis Sağlayıcılarına bağlı tek veya çift yönlendiricili çift bağlantılı internet bağlantısı olan büyük şirketler tarafından çokça kullanılmaktadır. BGP, paketleri kendi başlarına yönetilen ayrı bir yönlendirme etki alanı olan bir ISP ağında yönlendirir. ISP'nin InterNIC tarafından atanan kendi atanan AS numarası vardır. Yeni müşteriler ya ISP ya da InterNIC'den ofisleri için bir AS atamasını talep edebilirler. Müşteriler için BGP kullanarak bağlandıklarında benzersiz bir AS numarası ataması gerekir. Belirli bir sıraya veya diziye sahip 10 tanımlı nitelik vardır; bu, BGP'nin bir hedefe giden en iyi yolu belirlemek için metrik olarak kullanır. Bir ISS'ye sadece bir devre bağlantısına sahip olan şirketler, yönlendiricilerinde, harici bir ağ için gönderilen tüm paketleri yönlendiren bir varsayılan rota uygulayacaklardır. BGP yönlendiricileri, yönlendirme bilgilerini (yönlendirme) tüm yönlendirme tablolarının değişimini içeren ağdaki tüm IGP yönlendiricileri (EIGRP, RIP, OSPF vb.) İle yeniden dağıtacaktır. Bu bittiğinde, topolojik değişiklikler ile artan güncellemeler gönderilir. Bekleme zamanlayıcısı 180 saniye iken BGP varsayılan tutma zamanlayıcısı 60 saniyedir. Her bir BGP yönlendiricisi, tüm internet yönlendirme tablosunu göndermek / almak yerine yönlendirme yayınlarını rota haritaları ile filtrelemek için yapılandırılabilir.

功能

• Yol Vektörü

• Rotalar IP

• Yönlendirme Reklamları: Güzergah Kısmi Oluşan Değişiklikler

• Metrikler: Ağırlık, Yerel Tercih, Yerel Kaynaklı, AS-Yolu, Başlangıç ​​Türü, MED

• Hop Sayısı: 255

• Değişken Uzunluk Alt Ağ Maskeleri

• Ağ Sınıfı Adresindeki Özet veya Alt Ağ Sınırı

• 6 Eşit Maliyet Yolu Üzerinden Yük Dengeleme

• Kalıcı Zamanlayıcı: 60 saniye

• Bekleme Zamanlayıcısı: 180 saniye

• Belirlenmiş Yönlendirici: Yön Reflektörü

BGP Yönlendirme Tablosu Bileşenleri

• Hedef IP Adresi / Alt Ağ Maskesi

• AS-Yolu

• Sonraki Hop IP Adresi