数据库

Arama Motoru Web Tarayıcıları Nasıl Bulunur?

Web sitenize organik trafik söz konusu olduğunda, arama motorları size en çok hedeflenen ve nitelikli müşteri sunmada önemli bir rol oynar. Bu nedenle, arama motorlarından tam olarak yararlanmak için, bunların nasıl çalıştığını ve müşterilerin web sitenizi arama yoluyla bulmalarına nasıl yardımcı olduklarını anlamak önemlidir.

Çoğu insanın farkında olmadığından, web sitenizi ziyaret eden iki tür arama motoru vardır ve en yaygın türü, tarayıcılar veya örümcekler olarak da bilinen robotlardır.

Örümcekler, sahip olduklarınızı görmek için web sitenize girer ve ardından, insanlar arama yaptığında insanların sizi bulabilmeleri için bunları dizine ekler. Web sitenizi bu nedenle özellikle bu nedenle gönderen sayfalar aracılığıyla gönderdiğinizde, bu örümcekler, belirli anahtar kelimeleri aradıklarında bu web sitenizi web sitelerine aktarır. Örümcekler, web sayfalarınızın incelenmesi için arama motoru sistemi tarafından tasarlanan otomatik bir programdan başka bir şey değildir. Gönderilen tüm içeriği okuyorlar, META etiketlerinin sitelerini, linkleri web sitesine bağlıyorlar. Örümcek, indekslemek için gerekli tüm bilgileri aldıktan sonra, sitenizde bulunan tüm bilgileri alır ve sitenizi merkezi depolarına kaydederek dizine ekler. Sitenize bağlanan her bağlantı da, bu iki örümcek arasındaki ilişkiyi bildirmek için bu örümcekler tarafından ziyaret edilir. Bazı örümcekler web sitenizde sadece birkaç sayfayı gösterir. Bu nedenle, her bir arama motoru şirketi için farklı algoritmaları aklınızda bulundurun.

Bu örümcekler, son ziyaretinden bu yana herhangi bir bilginin değişip değişmediğini görmek için sitenizi sık sık ziyaret ediyor. Örümceklerin web sitenize girme sayısı, bu arama motorlarının moderatörleri tarafından belirlenir.

Örümcek, web sitesinin içerik tablosunu, içeriğinin kendisini, bağlantılarını ve kendisine bağlı tüm web sitelerinin referanslarını saklar ve günde bir milyon sayfaya kadar indekslenebilir.

İnsanlar arama motorlarında belirli bir anahtar kelimeyi yazdıklarında, robotun kendi veritabanında saklamak yerine kendi veritabanında sakladığı ve oluşturduğu dizinin tamamını arar. Her arama motorunun, bu endeksli siteleri aramak için kendi farklı algoritması vardır, bu nedenle bazı sitelerin, aramanın yapıldığı yere göre farklı sıralamalar vardır.

Bir örümcekin aradığı en önemli özelliklerden biri, anahtar kelimelerin sıklığı ve web sayfasına yerleştirildikleri yerlerdir. Algoritması ayrıca, spamdexing olarak da bilinen yapay olarak yapılan anahtar kelime doldurmayı algılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Tarayıcılar, her bağlantının nasıl ilişkilendirildiğini kontrol eder ve alaka düzeyini belirlemek için her bir bağlantıyı analiz eder. Algoritma, bulduğu anahtar kelimeleri bağlayarak sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için siteleri karşılaştırarak anlatabilir.

Web sitenizin arama motorlarında bulunabilmesi için web sayfalarınızdaki etkinlikleri tanımaya başlamadan ve sitenizi gerçekten kendi veritabanına dizine eklemeden önce bunları manuel olarak göndermeniz gerektiğini hatırlamak önemlidir. Web sayfalarınızı sık sık güncellemeye başladığınızda ve sürekli trafikte bir artış gördüğünüzde, örümcekler sizi daha fazla fark edecek ve web sitenizin yavaşça arama sonuçlarının üstüne çıkmasına yardımcı olacak.