数字营销

Casus Yazılım Örnekleri Ve Neler Var?

Casus yazılımlar genellikle 广告ınızı yapmak, kişisel bilgileri toplamak veya bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirmek gibi belirli davranışları gerçekleştiren, genellikle ilk önce sizin onayınızı almadan yazılımları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.

Kişisel veya hassas bilgileri izleyen reklamları (reklam yazılımı) veya yazılımları görüntüler.

Bu, çevrimiçi etkinliklerinizin reklamlarını veya izlerini veren tüm yazılımların kötü olduğu anlamına gelmez. Örneğin, ücretsiz bir müzik hizmetine kaydolabilir, ancak hedefli reklamlar almayı kabul ederek hizmet için "ödeme" yaparsınız. Şartları anlıyor ve kabul ediyorsanız, bunun adil bir anlaşma olduğuna karar vermiş olabilirsiniz. Şirketin size hangi reklamların gösterileceğini belirlemek için çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin vermeyi de kabul edersiniz.

Diğer tür casus yazılımlar bilgisayarınızda can sıkıcı olabilecek ve bilgisayarınızın yavaşlamasına veya çökmesine neden olabilecek değişiklikler yapar.

Bunlar programlar, Web tarayıcılarınızın ana sayfasını veya arama sayfasını değiştirebilir veya tarayıcınıza ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz ek bileşenler ekleyebilir. Bu programlar, ayarlarınızı orijinal olarak sahip olduğunuz şekilde değiştirmenizi de çok zorlaştırmaktadır.

Her durumda anahtar, sizin (veya bilgisayarınızı kullanan birinin) yazılımın ne yapacağını ve anlayamayacağıdır. Yazılımı bilgisayarınıza yüklemeyi kabul ettiniz.

Bilgisayarınızda Spyware veya diğer istenmeyen yazılımların alabileceği çeşitli yollar vardır. Yaygın bir hile, bir müzik veya video dosya paylaşım programı gibi istediğiniz başka bir yazılımın yüklenmesi sırasında yazılımı gizli bir şekilde kurmaktır.

Kullanıcı bilgisini, kullanıcının İnternet bağlantısı üzerinden, kullanıcının bilgisi dışında gizli bir şekilde toplayan herhangi bir yazılımdır. reklam amaçlı. Casus yazılım uygulamaları genellikle Internet'ten indirilebilen ücretsiz bir yazılım veya shareware programlarının gizli bir bileşeni olarak paketlenir; Ancak, shareware ve ücretsiz uygulamaların çoğunun SpyWare ile gelmediği belirtilmelidir. Bir kez kurulduktan sonra, Spyware internet üzerindeki kullanıcı aktivitesini izler ve bu bilgiyi arka planda başka birine aktarır. Casus yazılımlar ayrıca e-posta adresleri ve hatta parolalar ve kredi kartı numaraları hakkında bilgi toplayabilir

Etik ve gizlilikle ilgili soruların yanı sıra, SpyWare, kullanıcının bellek kaynaklarını kullanarak ve ayrıca bilgi gönderirken bant genişliğini yedikten sonra kullanıcı tarafından çalınır. Kullanıcının İnternet bağlantısı üzerinden casus deposunun ana üssüne. SpyWare bellek ve sistem kaynaklarını kullandığı için, arka planda çalışan uygulamalar sistem çökmelerine veya genel sistem kararsızlığına neden olabilir.

SpyWare bağımsız yürütülebilir programlar olarak bulunduğundan, tuş vuruşlarını izleme, sabit diskteki dosyaları tarama yeteneği vardır. sohbet programları veya kelime işlemcileri gibi diğer uygulamaları snoop, diğer SpyWare programlarını yükleyin, çerezleri okuyun, Web tarayıcısındaki varsayılan giriş sayfasını değiştirin, bu bilgiyi sürekli olarak reklam / pazarlama amaçlı kullanacak olan SpyWare yazara aktarın. veya bilgileri başka bir tarafa satma

Yazılım yüklemelerine eşlik eden lisans sözleşmeleri, bazen kullanıcıya, bir SpyWare programının istenen yazılımla birlikte yükleneceği konusunda uyarır, ancak bir SpyWare bildirimi nedeniyle lisans anlaşmaları her zaman okunamayabilir. kurulum genellikle geniş, okunması zor yasal sorumluluk reddedilir.

SpyWare örnekleri

Ortak SpyWare programları, bu saldırılarda bulunan davranış çeşitliliğini göstermektedir. Bilgisayar virüsleriyle olduğu gibi, araştırmacıların, yaratıcıları tarafından kullanılmayabilecek olan SpyWare programlarına ad verdiklerini unutmayın. Programlar, paylaşılan program koduna değil, ortak davranışlara veya görünen finansal veya iş bağlantılarının "paranın peşine" dayalı olarak "ailelere" ayrılabilir. Örneğin, Claria tarafından dağıtılan bir dizi SpyWare programı topluca "Gator" olarak bilinir. Benzer şekilde, sık sık birlikte yüklenen programlar, ayrı olarak çalışsalar bile aynı SpyWare paketinin parçaları olarak tanımlanabilir.

o Bir grup program olan CoolWebSearch, Internet Explorer açıklarından yararlanır. Paket, coolwebsearch.com dahil olmak üzere Web sitelerindeki reklamlara yönlendirir. Pop-up reklamları görüntüler, arama motoru sonuçlarını yeniden yazar ve etkilenen bilgisayarın ana bilgisayar dosyalarını DNS sitelerini bu sitelere yönlendirmek için değiştirir.

o DyFuCa olarak da bilinen Internet Optimizer, Internet Explorer hata sayfalarını reklama yönlendirir. Kullanıcılar bozuk bir bağlantıyı izlediğinde veya hatalı bir URL girdiğinde, bir reklam sayfası görürler. Ancak, parola korumalı Web siteleri (HTTP Temel kimlik doğrulaması) HTTP hatalarıyla aynı mekanizmayı kullandığından, Internet Optimizer, kullanıcının parola korumalı sitelere erişmesini imkansız kılar.

o Zango (önceden 180 Çözüm), ayrıntılı bilgileri Reklamverenler, kullanıcıların ziyaret ettiği web siteleri hakkında. Ayrıca, bir Web sitesinden bağlanan bağlı kuruluş reklamlarına ilişkin HTTP isteklerini değiştirir, böylece reklamlar, 180 Çözüm Şirketi için kazanılmamış kar sağlar. Rekabet eden şirketlerin web sitelerini kapsayan pop-up reklamları açar.

o HuntBar, WinTools veya Adware, WebSearch, ActiveX drive-by tarafından satış ortağı Web sitelerinde veya diğer SpyWare programları tarafından görüntülenen reklamlarla yüklenmiştir. -SpyWare'in daha fazla SpyWare nasıl yükleyeceğine bir örnek. Bu programlar, IE'ye araç çubukları ekler, toplu tarama davranışını izler, bağlı kuruluş referanslarını yönlendirir ve reklamları gösterir.

oZlob Trojan veya sadece Zlob, ActiveX codec'i aracılığıyla bilgisayarınıza yüklenir ve bilgileri Control Server'a geri gönderir. Bazı bilgiler arama geçmişiniz, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve hatta Key Strokes olabilir.