数字营销

Çok Kanallı Pazarlama için Beklentileri Belirleme

Çok kanallı pazarlamanın karmaşıklığı, bir pazarlamacının yönetmesi gereken değişken sayısıyla göz korkutucu olabilir, ancak birçok şirket için, çok kanallı bir strateji, önemli bir kâr artışına yol açar. Bu makalede, çok kanallı pazarlama için beklentileri belirleme ve sonuçlara ulaşma hakkında bilgi verilecektir.

Çok kanallı pazarlama için iyi bir beklenti kimdir? Sürekli gelişen pazarlama dünyasında, birçok hizmet sağlayıcı, ideal bir beklentinin kim olduğunu anlamak için mücadele eder. Çok kanallı bir yaklaşımdan ne tür bir müşterinin fayda sağlayacağını belirleyen zor ve hızlı kurallar olmamakla birlikte, başarının sağlanmasına yardımcı olan bir takım kriterler vardır.

Müşteri profilleri değişebilir, ancak aşağıdaki kriterler yardımcı olacaktır. Hizmetlerinizden büyük olasılıkla yararlanacak potansiyel müşterileri hedeflediğinizden emin olmak için:

1. Çok kanallı pazarlama fırsatları için kendi veritabanınıza bakın. En büyük fırsatlar genellikle mevcut bir ilişkiniz olan müşterilerdir. Onlara başka hizmetler sağladıysanız, muhtemelen kurum içinde güven ve güvenilirlik sahibi olursunuz. İlişkinizi doğru insanlara ulaşmak için kullanın (bkz. 2. madde).

2. Çok kanallı pazarlama fırsatları arayın. Bu tür pazarlama yaklaşımı daha stratejik bir düşünme düzeyini gerektirir. Bu nedenle, bunu hedef hesabınızda müşteri edinme, müşteri sadakati veya satış geliri ile ilgilenen birine sunmalısınız. Bu kişilerin birçoğu, çok kanallı bir yaklaşımın daha fazla YG'yi nasıl sağlayabileceğine özellikle ilgi duyacaktır. Ayrıca, bu kişilerin birçoğu, bu tür pazarlamanın, kampanya gösterge panosu gibi bir arayüz üzerinden gerçek zamanlı veriler sağlayabilmesiyle ilgilenecektir. Bunu işlerine yardımcı olacak bir araç olarak satın, bir işine bir eklenti değil.

3. Yüksek bilet işlemleri. Yüksek yaşam boyu değeri veya büyük bir satın alma fiyatı olan bir ürünü veya hizmeti satan potansiyel müşterilere bakın. Çoğu zaman yüksek değeri olan bir ürün veya hizmete sahip olan şirketler için bir YG modeli oluşturmak daha kolaydır. Beklentilere düşük işlemlerle yaklaşırsanız, o zaman başarı çok daha yüksek yanıt oranlarına dayanır. Müşteri sadakatine veya kurşunlu üretimine yatırım yapmak isteyen şirketleri belirleyin.

4. Bir çeşit CRM (müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı) kullanın. Çoğu zaman en iyi beklentiler, bazı mevcut müşteri verisi türleridir. Bu, Oracle veya SAP gibi karmaşık kurumsal veritabanı programları veya SalesForce, Microsoft Access veya QuickBooks gibi basit bir program olabilir. Çoğu zaman en başarılı kampanyalar, bir müşterinin mevcut işlerini büyütmesine yardımcı olmak için geliştirilmiş olanlardır. Başarının başlangıç ​​noktası müşterinin içsel verileridir.

5. Trackaholics'ı tanımlayın. İç süreçlerini iyileştirmek veya yatırım getirilerini arttırmak için sürekli olarak yol arayan şirketleri aramak, önemli beklentilerdir. Bunu mevcut müşterilerinizde, süreç iyileştirme programları veya toplam kalite yönetimi programlarına sahip olup olmadıklarını sorarak tanıyabilirsiniz. Bu, müşterinizin ofisinde gördüğünüz raporlar veya performans metrikleri şeklinde de bulunabilir. Müşteriniz performansı düzenli olarak ölçen bir kişiyse, çok kanallı pazarlama doğal bir uyumdur.