数字营销

Dijital Komuta Kontrol Kılavuzu

Sayısal Komuta Kontrolüne Yönelik Bir Kılavuz

Düzeniniz üzerinde bağımsız olarak birkaç tren kontrol etmeye çalışmaktan bıktın mı? Tüm bu bağlantı şemaları, anahtarları ve kontrol panellerinin başını veya kuyruğunu yapamaz mı? Sonra belki de Dijital Komuta Kontrol veya kısa DCC sizin için.

DCC, bir trende birkaç trenin kontrolünü ele geçirmenizi sağlar. Artık bir pisti ana yoldan ayırmak ya da çok fazla karmaşık kablolama ve anahtarlama ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Temel kontrol

Tren düzenleri, pistten geçen ve bir transformatör tarafından kontrol edilen bir elektrik akımı gönderilerek kontrol edilir. Transformatör, trenin geriye ya da ileri doğru hareket etmesini sağlayan akımın polaritesini tersine çevirebilir. Transformatör, akımı hızlandırarak treni hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bu tür bir kurulumla, aynı parçada aynı anda iki veya daha fazla treni kontrol edemezsiniz. Örneğin, bir treni ileriye taşıyamazsınız ve aynı zamanda bir treni geriye doğru hareket ettiremezsiniz.

Kabin Kontrolü

Temel kontrolden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Kabin Kontrolünü kullanabilirsiniz.
Kabin Kontrolü ile, parça genellikle küçük bölümlerde ve anahtarın belirli hat kesitlerini izole etmenizi sağlayan anahtarlarla donatılır. Akıntıdan izole edilmiş bir tren ile, aynı yoldaki başka bir trene de kumanda edebilirsiniz. Bu, küçük bir düzende yönetilebilir, ancak düzeniniz ne kadar büyükse, ihtiyacınız olan kablolama ve anahtarlama ve daha karmaşık şeyler elde edilir.

Dijital kumandalı kumanda

Bu, modern teknolojinin tren meraklılarının yardımına geldiği yer. DCC, karmaşık bir kablolama olmadan aynı parçanın aynı bölümünü işgal etse bile, düzeninizdeki herhangi bir trenin bireysel kontrolünü sağlar. DCC, her trenin içinde bir Decoder adında küçük bir elektronik cihaz yerleştirerek çalışır. Her bir kod çözücüye daha sonra, bir Komut Kontrolörü adı verilen bir elde tutulan cihaz ile iletişim kurmasını sağlayan benzersiz bir numara verilir. Komut Denetleyicisini kullanmak için her bir kod çözücüye bir numara veya bir ad atamanız ve ardından kontrol etmek istediğiniz treni seçmeniz yeterlidir. Ardından, treni buna göre hareket ettiren dekodere bir sinyal gönderilir. Birkaç trenin hızını ve yönünü, birbirinden bağımsız olarak aynı pistte ayarlayabilirsiniz.

Bir DCC sistemi ile sadece trenin hareketlerini değil, aynı zamanda ses efektlerini ve ışıkları da kontrol edebilirsiniz. Düzenlerinizi, noktalarınızı ve döner tablalar gibi diğer elektrikli cihazları kontrol etmek için DCC'yi de kullanabilirsiniz.

DCC, küçük veya büyük düzenler için uygundur. Karmaşık kablo kullanılmadan, trenleriniz üzerinde daha fazla bağımsız kontrol olanağı sağlar.