数字营销

Dijital Tabela – Ev Dışında Reklamcılık Halkın Tanınması Kazandı

Ev dışında medya ile reklamcılık kavramı, tarihli Los Angeles Times gazetesinde yazar Alana Semuels tarafından yazılan önemli bir makale ile ünlü bir Pazar günü oldu.

"Şimdi çok yakınında gösteriliyor …" şeklindeki 1.000 kelimelik makale, dijital tabela ağları ve reklamlar ile diğer ev dışı medya için güçlü bir dava oluşturuyor. Makale, Semuels, geleneksel televizyon reklamlarının izlenme sıklığını azaltmak için dijital video kaydedicileri büyük bir suçlu olarak tanımlıyor. Sonuç olarak, reklamverenler etkin bir yedekleme için acıkırlar ve ev dışı reklamlar çözüm gibi görünür.

Semuels, son sütunlarımın birçoğunun ayrıntılı bir temasını ele alır; bazen her gün daha fazla TV izleyicisi, geçmişteki reklamları kendi DVR'leriyle atlıp, mağaza içi, ev dışı reklamcılığı daha cazip hale getiriyor. (TV yayıncılığına DVR'lerin etkisini tartışan daha önceki iki sütunumdan ikisi: "Dijital Tabela Ödemesi: TV için bir meydan okuma, Dijital Tabela Şebekeleri için Boon Olabilir" ve "Dijital Tabela Pazarı Skyrocket'a Hazırlanıyor.") [19659002] LA Times öyküsüne göre, ABD hane halklarının yaklaşık yüzde 20'si dijital video kaydedicilere sahip. Bu evlerdeki izleyicilerin reklamları kaçırma kolaylığı, satın alma kararlarını veren alışveriş yapan kullanıcıları etkileyebilecekleri satış noktasına yakın düz ekranlarda görüntülü reklamlarla ilgilenen reklamverenlerin sayısının artmasına neden olur. Belli bir satın alma kararını etkileyemezlerse, en azından marka bilinirliğini yükseltebilirler.

Ülke çapında 6.500 mağazada 200.000 ekrana sahip olan San Francisco merkezli Premier Perakende Ağları teklifinde bulunan makalede, alışveriş yapanların yüzde 42'si mağaza ekranlarında gördükleri bir markayı, iki katına çıktığı televizyon reklamlarını hatırlıyor.

PQ Media Research tarafından yapılan yakın tarihli bir tahminin, ev dışı reklamcılık harcamalarının bu yıl yüzde 27,7 arttığını gösterdiği şüphe yok. Şirketin "PQ Medya Alternatif Evden Dışında Medya Tahmini 2007-2011" raporunun bir parçası olan istatistik, kategorinin medya endüstrisinde en hızlı büyüyen sektörler arasında yer aldığını gösteriyor.

Geçen yıl, ev dışında reklamcılıkla ilgili medya harcamaları, 2005 yılına göre yüzde 27 artışla 1.69 milyar dolara ulaştı. Aslında, ev dışında reklamcılık harcamaları, 2001'den bu yana çift haneli oranlarda arttı. PQ Media raporuna göre, yüzde 22,6'lık bir bileşik yıllık büyümeye sahip. PQ Media'nın başkan ve CEO'su Patrick Quinn, "Büyümenin nedenlerini tartışırken," Toplu medya akranlarının aksine, alternatif ev dışında 广告, kanal veya web'de gezinmek için zorunludur ve izleyici parçalanmasına karşı bağışıktır. "

PQ Media, ev dışı reklamcılığın büyümesine neden olan çeşitli etkenleri tespit etti; bunlara aşağıdakiler dahildir:

  • reklamverenin, ev dışında reklamların yüksek katılım, hedefleme seçenekleri, satış noktasına yakınlığı, ölçülebilir etkisi olduğunu fark etmesi ve maliyet etkinliği;
  • Bu medyaya maruz kalmayı ve geri çağırmayı belirten veriler büyüyor;
  • Tüketicilerin büyük çoğunluğunu alternatif ev dışında kullanılan medyayı olumlu ve eğitsel olarak gösteren araştırmalar;
  • şirketlerin yerini aldıkları geleneksel formatlardan daha yüksek gelir üreten dijital reklam platformları başlatmalarına olanak tanıyan yeni teknoloji.

PQ Media, ev dışı reklamcılığı üç kategoriye ayırır: video reklam ağları ve ekranlar; dijital reklam panoları ve ekranlar; ve çevre reklamcılığı. Araştırma şirketi, video reklam ağlarının en büyük kategori olduğunu keşfetti ve tüm ev dışı reklam harcamalarının yüzde 60'ını oluşturuyor. Şirkete göre, bu kategoride yüzde 28, dört pazarda çift haneli büyüme ile 1.01 milyar dolara tiyatro, ofis içi, mağaza içi ve transit olarak harcama yapıldı.

LA Times numaralı yazısından birine benzer şekilde yüksek profilli haberler, kamuoyunun dikkatini bu pazara çekmektedir. Daha da önemlisi, bu tür bir kapsama alanı, geleneksel medya segmentlerine odaklanan meşgul reklam uzmanlarının, ev dışında reklam pazarını fark etmelerine yardımcı oluyor. Bu reklam uzmanları, bu tür makaleler sayesinde kendi "Ah-Hah" anlarına sahip olduklarından, ev dışında reklamcılığın büyüyen, önemli bir yeni segment olduğuna dair algılamayı yedeklemek için fazla çaba sarf etmeyecektir. PQ Media'dan yapılan araştırmalar gibi araştırma, ev dışındaki reklamların ciddiye alınmasını ve daha da önemlisi, reklam alıcıların medya karmasının yeni bir parçası olarak değerlendirmesini kolaylaştırıyor. Yaptıkları gibi ev dışındaki reklamlar ve dijital tabela, kabul ve kullanımın daha da keyif alması muhtemeldir.