SEO

En sonunda! Facebook'un yerel işletmelerle ilgili 800 milyon farklı yolu var

Uzun bir süredir, arama endüstrisi Facebook'un yerel arama konusunda ne kadar ciddi olacağını merak ediyor. 2 milyar aylık kullanıcıyla, dünyanın en büyük sosyal medya ağı, insanların tıpkı Google'ın yaptığı gibi, işlerin yapılması ve satın alınması için hiper-sesli aramalar yapması için güçlü bir platform haline gelebilirdi.

Fakat yıllardır Facebook'ta bir işletme arıyor. beceriksiz ve güvenilmez bir deneyim oldu. Sonuç olarak, Google yerel aramaların gerçekleştiği yer haline geldi. Ancak, Facebook'un konum tabanlı pazarlama ve arama için bir platform olarak belirlendiğine dair bazı işaretler görmeye başlıyoruz ve Facebook Market'in Facebook'un nasıl değiştiğinin anahtarı anahtar niteliğindedir.

800 milyon güçlü

Tipik Facebook kullanıcısı Muhtemelen hala pazarda sanal bir garaj satışı olarak düşünüyor. Facebook, başlangıçta, 2007'de Craigslist'te olduğu gibi, ilan edilmiş reklamlar yayınlamanın bir yolu olarak Marketplace'i piyasaya sürdü, ancak bu özellik, kullanıcıların kendi “satın al ve satma” Facebook Gruplarına dayandırdıkları bir özellik olarak onları yakalayamadılar.

Facebook Marketplace'i yeniden başlattı. Kullanıcıları çekmek için daha özel bir çaba ile 2016. Önemli olarak, Facebook Marketplace'i gezinme sekmesi çubuğunda belirgin bir noktaya atandı. Bu sefer Marketplace piyasaya sürüldü.

Mayıs 2018'de, F8 Geliştirici Konferansı'nda CEO Mark Zuckerberg, her ay 70 ülkede 800 milyon insanın, her ay Craigslist'i ziyaret eden 86 milyon insanla karşılaştırıldığında Marketplace'i kullandığını bildirdi.

Facebook'un, Marketplace'in yerel olarak insanlarla ve perakendecilere bağlantı kurma potansiyeline (mal satmak için insanları birbirine bağlamaya ek olarak) faydalanmaması uzun sürmedi. Geçtiğimiz aylarda, Facebook birkaç değişiklik yaptı:

  • Pazar yerinin otomotiv bayilerine açıldı. Ekim 2017'den itibaren Facebook, Edmunds gibi üçüncü taraf yayıncılarla, araç listelerini envanterden çekmek ve bunları Marketplace'te listelemek için çalışıyor. Buna ek olarak, Facebook, kullanıcıların yanlarında bulunan araç ve bayilikler için daha açıklayıcı aramalar yapmasına yardımcı olmak için Marketplace arama filtrelerini geliştirdi ve böylece Marketplace'i daha kullanışlı bir arama aracı haline getirdi. Üçüncü taraf yayıncılarla çalışarak, Facebook'un, görevi kendisinin üstlenmesini sağlamak yerine, güvenilir yayıncılarla birlikte bayilikler kazanma yolu da vardır.

  • Pazaryerinde ev hizmetlerini tanıttı. Mayıs 2018'de, Marketplace'de ev hizmetlerinin piyasaya sürülmesini duyurduğunda, Marketplace'i ticari bir hedef haline getirmeye yönelik önemli bir adım daha attı. Artık kullanıcılar, Google'da olduğu gibi, ilgi alanlarını daraltmak için arama filtrelerini uygulayarak tesisatçılar ve ev temizleyicileri gibi servis sağlayıcıları bulabilirler. Bir kez daha, Facebook, Handy gibi üçüncü şahıslar aracılığıyla profesyonellerin arzını kazanmak için çalışıyor. Facebook Ürün Müdürü Bowen Pan yaptığı açıklamada, “Daha fazla kişi ABD'de Facebook'taki ev hizmetleriyle ilgili önerileri başka herhangi bir konudan daha fazla istiyor. Handy, HomeAdvisor ve Porch ile iş birliği yaparak, insanlar artık bir sonraki ev projelerinde yardımcı olacak doğru profesyonelleri bulmak için Marketplace'te bir yer alacaklar. ”

Hem otomotiv hem de ev hizmetleriyle, Facebook zaten faaliyetlerini aktifleştirdi. özel kullanıcı gruplarında gelişiyordu, ancak zorunlu olarak organize bir şekilde değil. Pazaryeri sayesinde, Facebook kullanıcılara yerel olarak ticari alternatifleri bulmak için daha organize, ıslatılmış bir yol sunar.

Örneğin, Marketplace kullanıcıları bir ev temizlik profesyoneli bulmak istediklerinde, evlerinde kaç yatak odası olduğu gibi ayrıntıları tamamlamaları gerekir. evin boyu kare ayaktadır. Buna ek olarak, Facebook hem profesyonel hem de müşterinin birbirleriyle Messenger aracılığıyla iletişim kurmasını mümkün kılar (bu aynı zamanda otomobil bayileri için de geçerlidir).

Facebook bu işlemlerden herhangi bir ücret almıyor, bu yüzden Facebook'ta ne var? Cevap: kullanıcı katılımı.

Facebook, tüccarlardan 广告 yoluyla çok para kazanıyor. Ancak Facebook son aylarda azalan katılım rakamlarına katlanmakta ve daha sağlam bir Pazar bölümü gibi Facebook'ta kalmak için kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak, Facebook'un bu sorunu ele almasının bir yoludur.

Ayrıca, genişletilmiş bir Pazar Yeri Facebook'a Google'a karşı bir silah daha var, bu da yerel işletmelere ve işletmelere müşterileriyle bağlantı kurmak için Google Yerel Hizmetler gibi platformlara başlıyor.

Avantaj: Facebook

Her ne kadar Google sağlam bir konuma sahip güçlü bir rakip olsa da, Facebook birkaç avantaj sunuyor:

  • Sosyal kanıt. Facebook'ta, diğer kullanıcılar tarafından yapılan yorumların gücü aracılığıyla satıcılara daha güvenilir bir şekilde veterinerler verebilirsiniz. Bu sayede, tanıdığınız kişiler aracılığıyla veya deneyimlerinizi bir işletme ile görüşmek üzere iletişim kurabileceğiniz kişiler aracılığıyla yapabilirsiniz. Öte yandan, Google, Yelp gibi sahte yorumlar içerme mücadelesi veriyor.
  • Messenger. Facebook, insanların birbirleriyle ve tüccarlarla iletişim kurmaları için hızlı bir takip aracı olarak Akıllıca'yı kurmuştur. Facebook Messenger'ı daha içerik bakımından zengin hale getirirken, alıcılar ve satıcılar için iş yapmanın bir yolu olarak daha kullanışlı olacak. Tüccarların ele alması gereken bir husus: Sosyal medya faaliyetlerini yöneten kişi, bir ürün talebini Messenger aracılığıyla yönetecek uygun kişi olmayabilir. Tüccarlar, sosyal medya ekibi ile satış / yerine getirme personeli arasındaki anlaşmayı yönetmenin etkili bir yolunu bulmaya ihtiyaç duyacaklar.

Facebook'un, dramatik kullanıcı büyümesine dayalı olarak daha fazla iş için Marketplace'i genişletmesini isteyin. Marketplace, işletmenizin kullanımına uygun hale gelirse, Facebook reklamcılığının birebir yumruğunu ve Marketplace, kendi sayfanız ve Facebook'un kendi reklam ürünleri aracılığıyla organik katılımını değerlendirebilirsiniz.


Bu makalede açıklanan görüşler şunlardır: Konuk yazar ve mutlaka Arama Motoru Arazi. Yazarlar burada listelenmiştir.


关于作者

Adam Dorfman, SIM Partners'ta Ürün ve Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup, en iyi sınıf yerel otomasyon platformu Velocity'den sorumlu ekipleri yönetmektedir. Onu Twitter'da takip et @phixed .