数字营销

İşletmelerde Etik İkilemlerin Kategorileri

İlk olarak, Brigham Young Üniversitesi İşletme Okulu'nun dergisi olan 'da yayınlanan, aşağıdaki on iki kategori, işlerinde karşılaşabilecekleri en etik iş ikilemlerinin kökünü veya nedenini kapsayacak şekilde geliştirilmiştir. Onları kısa ve basit tutmak için onları özetledim.

1. Size Ait Olmayan Şeyleri Almak

Depolama odasından fosforlu kalem tutmanın, posta odasından kişisel posta göndermesine, iş bilgisayarında oynamak için izinsiz oyun indirmeye kadar her şey bu kategoriye girer. Büyük bir şirketin CFO'su, havaalanından evdeki şehre bir taksi aldı. Makbuzdan makbuz istediğinde, boş makbuzların tam bir kitabını verdi. Görünüşe göre, iş giderlerini doğru bir şekilde bildirmenin bu ikilemi, sadece bir çalışandan daha fazlasını içerir.

2. Bilmediğiniz şeyleri söylemek doğru değildir

Bir araba satış elemanı, kullanılmış bir aracın önceki bir kazada bulunmadığı bir müşteride ısrar ettiğinde, etik bir ihlal meydana geldi. Bir mağazadaki bir memur, bir müşterinin bir ürüne para iadesi garantisi verdiğini garanti ettiğinde, sadece ticarete izin verildiğinde, başka bir etik ihlal meydana geldi (ve belki de kanunun ihlali).

3. Yanlış Gösterimlerin Verilmesi Veya Verilmesi

TV CD'lerinde, tüm CD'lerin 1980'lerdeki tüm hitlerin olduğunu iddia eden 2 CD'nin satıldığı bir şehir efsanesi var. Infomercial, tüm şarkıların orijinal sanatçılar tarafından gerçekleştirildiğini tekrar tekrar vurguladı. CD'leri aldıklarında, daha yakından incelendiğinde, tüm şarkıların The Original Artists (Orijinal Sanatçılar) adlı bir grup tarafından ele alındığını gördüler. Teknik olarak doğru olsa da, infomeryal tarafından verilen izlenim yanlıştır.

4. Çıkar Çatışmasında Etkide Bulunma ya da İlgilenme

Bir şirket, bir vekilin genel vekilin kardeşi tarafından sahip olunan bir kuruluşa ya da yeni bir yol inşaat şirketinin seçilmesi ile görevlendirilen bir ilçe komitesine devlet tarafından seyahat edildiğinde karar verir. İsteklilerin birinin pahasına yollara bakıldığında, bu seçimin sonuçlarını etkileyebilecek bir çıkar çatışması ortaya çıkmaktadır.

5. Bilginin Gizlenmesi veya Sömürülmesi

Yeni bir ürünün güvenliği ile ilgili bir çalışmanın sonuçlarından ya da şirketinize ait özel ürün bilgilerinin yeni bir işe alınmasına ilişkin bilgilerin açıklanmaması, bu kategoriye giren örneklerdir.

6 . Haksız Avantajı Kullanmak

Neden bu kadar çok ürün güvenliği kuralları ve prosedürleri olduğunu düşündünüz mü? Öncelikle, devlet kurumlarının, tüketiciyi, bilgi eksikliği ya da karmaşık sözleşme yükümlülükleri nedeniyle daha önce haksız çıkardıkları şirketlerden korumaya yönelik yasaların bir sonucudur.

7. Kişisel Decadence Davranışları

Zamanla, iş dışındaki çalışanların eylemlerinin bir işletme imajı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği giderek artmaktadır. Bu, şirketlerin sosyal etkileşimleri veya olayları ofis dışındakileri en aza indirmesinin başlıca nedenlerinden biridir, böylece uyuşturucu veya alkolle ilgili olaylar şirkete geri izlenemez.

8. Kişilerarası İstismarın Sürdürülmesi

Bu ahlaki yanlış davranış kategorisinin temelinde, çalışanların bir şirket lideri tarafından cinsel taciz, sözlü olarak bağlanma veya halk tarafından aşağılanma yoluyla kötüye kullanılması yer almaktadır.

9. Örgütsel İstismarın Kabul Edilmesi

Bir kuruluş başka bir ülkede faaliyet göstermeyi seçtiğinde, bazen çocuk işçiliğinin, çalışma ortamlarının ya da aşırı saatlerin gerekli olduğu sosyal kültüre aykırıdır. Bu noktada, şirketin liderlerinin, bu kötüye kullanımı sürdürüp sürdürmeme veya azaltma konusunda bir seçeneği vardır.

10. İhlal Kuralları

Bazı durumlarda, kişi veya kuruluşlar bir süreci veya kararı hızlandırmak için kuralları ihlal etmektedir. Bu vakaların çoğunda sonuçlar, aynı olmaksızın aynı olurdu, ancak bu sonuca yönelik kuralları veya gerekli prosedürleri ihlal ederek, çalıştıkları kurumun itibarını potansiyel olarak kısıtlayabilirler.

11. Etik Olmayan Eylemlere Müdahale Etme

Bir gün işte olduğunuzu ve bir meslektaşınızın kişisel alımlar için küçük para kullandığını ve bunu rapor edemediğini fark edersiniz. Belki de, geliştirme aşamasında yeni bir ürünün güvenlik sorunları olduğunu biliyorsunuz, ama siz konuşmuyorsunuz. Bu örneklerde, doğru yapılmaması yanlış bir şey yaratır.

12. Etik İkilemleri Dengeleme

Ne doğru ne de yanlış olarak düşünülebilecek bir durum ne olacak? Burada ne yapılmalı? İnsan hakları ihlalleri her gün işlendiğinde Google'da veya Microsoft Çin'de iş yapmalı mı? Bazen bir kuruluş iş yapma gereğini iş yapmaktan kaynaklanan etik ikilemlerle dengelemelidir.