数据库

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Büyüyen Teknoloji Farkındalığı ve Kurumsal Yazılım Kabulü

ERP terimi, büyük işletmeler için esas olarak icat edildi ve Fortune 1000 şirketleri için bir araç olarak algılandı. Daha büyük şirketler, büyük maliyet, yüksek bakım ve bu yüksek teknolojiyi sürdürmek için gereken çok sayıda kaynak önyargılı kavramları nedeniyle 'ERP' teriminden omuz silkti. Ancak, maliyet değişimleri ve uygulama mimarilerinde hızlı değişimler ve yeniliklerle birlikte ERP'nin benimsenmesi, KOBİ segmentinin bu tekliflerdeki değeri görmeye başlamasıyla artmaktadır.

SAP, Oracle, Microsoft ve Sage gibi teknoloji devleri büyük şirketlerde, neredeyse her büyük işletmenin, süreçlerini entegre etmek için güçlü bir ERP uygulamasına sahip olmasıyla baskındır. Ancak çoğu orta pazar şirketi ve KOBİ'nin sağlam bir çözümü yoktur ve üretilecek ekonomik canlılık ve yatırım getirisinden emin değildir.

Bu endişeleri gidermek ve bu büyük fırsattan yararlanmak için Kurumsal yazılım şirketleri odaklanmaktadır. Bu şirketlerin iş ihtiyaçlarına uyacak şekilde özel olarak üretilen ürünler geliştirir. Örneğin, SAP Business One ve Microsoft Dynamics NAV, küçük işletmelerin operasyonel ihtiyaçlarına uygun olarak hedeflenen ürünlerdir.

Ayrıca KOBİ'lerin bütçe kısıtlarını da göz önünde bulundurarak agresif bir şekilde fiyatlandırılmıştır. KOBİ segmentindeki ERP sağlayıcıları için alan, Microsoft, Oracle ve SAP gibi büyük satıcılarla rekabet edebilmek için, to-to-toe 'ye giden yerel satıcılarla rekabet ediyor. Bu, şirketlerin işlerinde doğru çözümü tanımlamak için şirketlerin kafalarında ek karışıklık yaratır. Bu yazılım şirketlerinin çoğu, KOBİ'lerin teknolojinin benimsenmesi ve uzun vadede iş büyümesine sağladığı faydalarla ilgili farkındalık düzeyini arttırmak için hedefli kampanyalar oluşturmak için pazarlama harcamalarına çok fazla zaman harcıyor.

Mevcut ortaklar, tedarikçiler ve müşterilerden referanslar. Sektörde denenmiş ve test edilmiş bir çözüm daha sonra belirli dikeyde tercih edilen çözüm olma eğilimindedir ve çoğu şirket bu çözümle devam etmeyi tercih etmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir şirketin bir Kurumsal çözümü uygulayabilmesi için önemli olan bazı hususlar ekonomik fizibilitesi, uygulanması için gereken zaman, Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO), ölçeklenebilirlik, bakım, kullanım kolaylığı ve uzun vadeli yatırım getirisi olacaktır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Kurumsal sağlayıcılar, yüksek gelir potansiyeline sahip olan, büyümekte olan KOBİ pazarındaki hisselerini pekiştirmek için çalışıyorlar. SAP, halihazırda 2010 yılına kadar 100.000 orta ölçekli müşteriye ulaşma hedefini belirlemiştir. Geleneksel olarak şirket içi bir çözüm olan SAP, ayrıca, daha fazla özelleştirmeler yapabilmeleri için teknoloji mimarisinde yenilikler yapmakta ve aynı zamanda daha yeni bir sürüm sunmayı da planlamaktadır. Temel olarak on-demand modele dayanan orta ölçekli müşteriler için Business ByDesign ürününün.

Microsoft ve Oracle'ın devasa rekabeti ile, KOBİ kurumsal çözümlerinin pazarı giderek artan rekabet koşullarını unutmamak için son derece rekabetçi bir hale geldi. yerel Kurumsal yazılım sağlayıcıları. 2010'da kazanan olmak için hangi satıcıların çıktığı hala görülüyor; Ancak KOBİ'ler, bu yazılım şirketlerinden 2010 yılında operasyonel verimliliğini ve karlılıklarını artıracak olan yeniliklerden ve yeni katma değerlerden faydalanacaklardır.