印刷 - 设计

Plastik Enjeksiyon Kalıplama: Geçmiş, Bugün ve Gelecek

Plastik enjeksiyon kalıplama, özel plastik isim plakaları, plaklar, işaretler ve ürün markalama elemanları yapmak için sıvı plastiği bir kalıba zorlayan bir işlemdir. Plastik soğuduktan ve katılaştıktan sonra, herhangi bir endüstri için çeşitli plastik parçalar oluşturmak üzere kalıptan ayrılır. Enjeksiyon kalıplarının popüler kullanımları arasında şunlar sayılabilir: cihaz isim plakaları, endüstriyel ekipman için isim plakaları, araba amblemleri, araç markalama ve plaka tutucuları ve aynı zamanda eğlence ürünleri için ürün tanımlama.

Enjeksiyon kalıplı plastik isim levhaları ve diğer bileşenler üç temel bileşenden oluşan bir makine tarafından üretilmiştir:

  1. İhtiyaç duyulan herhangi bir ebat ve şekilde imal edilebilecek bir kalıp
  2. Tüm işlem boyunca kalıbı kenetleyen ve tutan bir sıkıştırma ünitesi
  3. Bir enjeksiyon ünitesi daha sonra erimiş plastiği kalıba enjekte edecektir. Yeterince soğuyana ve serbest kalana kadar nerede kalacağı

Enjeksiyonla kalıplanmış ürünler için kullanılan erimiş plastik, pelletlerin erimiş veya sıvı bir forma ısıtıldığı bir enjeksiyon makinesine beslenen küçük plastik peletlerin eritilmesiyle üretilir.

Şimdi eriyik plastik peletlere ulaştığında Önceden belirlenmiş bir sıcaklıkta, yarı sıvı bir kalıba kuvvetle enjekte edilir. Bu işlemin hızı ve basıncı, bir kez çalıştırıldığında, sıvı plastiği kalıba zorlayan bir hidrolik silindir tarafından kontrol edilir.

Plastik enjeksiyon kalıplama işleminin "bekleme" aşamasında, kalıbın kalıp içinde kalmasını sağlar. Kalıbı tamamen doldurur ve ardından katılaştığı noktaya soğumaya bırakılır ve istenen nesne üretilir. Daha sonra dekorasyon, alt montaj veya sevkiyat gibi ikincil işlemler için hazırdır.

enjeksiyon kalıplı plastik prosesi, üreticilerin girift olarak yapmak için çok maliyetli olabilecek özel plastik isim levhaları ve bileşenleri üretmelerini sağlar. geleneksel işleme yöntemlerini kullanarak. Enjeksiyon kalıplı plastikler, aynı kalıbın aynı parçadan aynı anda yapılmasına izin vererek zaman ve para tasarrufu sağlar; her kopya ondan öncekiyle aynıdır. Bu süreç, çalışanlardan el emeğine olan ihtiyacı en aza indirerek işgücü maliyetlerini de düşürmektedir. Neredeyse hiç israf edilmemiş malzeme de yoktur, çünkü kullanılmayan veya soldaki plastikler yeniden işlemden geçirilmek üzere yeniden çevrilebilir

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Tarihi

Plastik enjeksiyon kalıplama kimyacılardan kaynaklanmıştır Avrupa ve Amerika'da plastikle deneyler yapıyorlardı. Başlangıçta el ile yapıldı ve Parkesine kullanılarak bir kalıp haline getirildi ancak çok kırılgan ve yanıcı olduğu kanıtlandı. John Wesley Hyatt, plastik enjeksiyon kalıplamanın resmi mucidi ve parlak zekâlarla zengin bir tarihe sahip.

John Wesley Hyatt yaratıcı bir mucit ve selüloit plastiklerin işlenmesini geliştirdi. Bu bilardo topları kullanılan fildişi yerine New York bilardo şirketi meydan okuma aldı Illinois genç bir yazıcı için inanılmaz bir başarı oldu.

O ve kardeşi Isaiah başladığı gibi o plastik mühendisliği kariyerine başladı dama ve diğer nesneler için çeşitli karışımlar yapmak. Bir süre sonra çeşitli karışımları denedikten sonra, John nitroselüloz, kafur ve alkolü karıştırdı. Bu malzemeleri ısıtılan ve soğumasına izin veren yuvarlak çelik bir kalıba sıkıştırdı. Malzeme kalıptan çıkarıldığında, plastikten oluşan bilardo topu başarılı bir şekilde yarattığını fark etti. Böylece plastik enjeksiyon kalıplama süreci başladı.

John ve erkek kardeşi Isaiah, 1870 yılında selüloit üretme sürecini patentledi ve lastikten yapılmış protezleri değiştiren yeni malzemelerinden protezler yaparak devam etti. Böylece selüloit plastiklerin üretim süreci başladı. John, endüstriyel makinenin Da Vinci'sine çok benziyordu, çünkü aynı zamanda dikiş makinesinin ve rulmanların icat edilmesine ve bunların hepsinin de üretime yoğunlaşmasına katkıda bulundu.

Bugün, Selüloit ve Selülozik plastikler tornavida kolları dahil neredeyse her yerde bulunabilir. , diş fırçaları ve eşyaları. Selüloit, günümüzde Hollywood, Kaliforniya'da bulunabilir ve en sevdiğiniz filmlerin yapımında kullanılır.

Plastik enjeksiyon kalıplama süreçlerini ilerletmek için bir başka büyük mucit, Belçika'dan bir bursla seyahat ettikten sonra New York'ta aktif olarak plastiklere dönüştü. Leo Hendrick Baekeland, polimerler ile çalışmaya başladı ve bu, Velox olan Kodak Eastman'ın buluşuyla sonuçlandı. Velox, güneş ışığı yerine gaz ışığında geliştirilebilen bir fotoğraf kağıdıdır.

Bir kimyager olarak, bu alanda polimerlerin moleküler yapısını nasıl incelediğini araştırmak için çeşitli gelişmeler yaptı. Bu araştırmalar, kimyagerlerin kaplamalar ve yapıştırıcılar hakkında bugüne kadar keşfettiklerinin ötesine geçen çok sayıda icat ve keşfe yol açmaktadır.

1926'da Eckert ve Ziegler, Almanya'da plastik kalıplama makinesini icat etmiş ve bu üretimde kullanılan ilk başarılı makine olmuştur. plastik. Bu, üretim hattına enjeksiyon plastik kalıplamayı başarılı bir şekilde getirdi.

Birçok yaratıcı mucit, tarihte plastik enjeksiyon kalıplama sürecinden geçtiler ve bugünün aletleri ve isim plakaları gibi ürünler için daha da ince bir süreçten geçtiler. levhalar ve levhalar

Enjeksiyon Plastik Kalıplama Prosesi Bugün

Günümüzün plastik enjeksiyon kalıplama ekipmanı bilgisayar kontrollüdür ve plastik hammadde çelik ve alüminyum kalıplara enjekte edilir. Özel plastik isim plakaları, plastik parçalar ve her gün kullandığımız birçok plastik ürünü üretmek için. Kalıplama ekipmanı, sıcak plastiği kalıba enjekte eder ve plastiği soğutur ve parçaları çıkarır. Günümüzün kalıplama ekipmanı, plastik parçaların seri üretimini kolay ve uygun maliyetli hale getirmektedir.

Günümüzde plastik enjeksiyon kalıplama üreticileri dikey ve yatay presler, enjeksiyon vidalı presler, elektrikli presler ve hidrolik presleri kullanırlar. ürün baskısı oluşacak. Bu süreç, otomobil parçalarından plakalara ve hatta diş fırçalarına kadar her şeyi üretmektedir.

Plastik Enjeksiyon Kalıplama Ekipmanlarının Geleceği

Plastik enjeksiyon kalıplama, kullandığımız birçok yararlı ürünü yaratan çok yenilikçi bir süreçtir. hanelerimizde her gün. Plastik enjeksiyon kalıplama tarihi, yaratıcılık ve yenilikçilikle dolu olsa da, daha fazla yaratıcı zeka plastik enjeksiyon kalıplama ekipmanı ve sürecini geliştirmek için yeni yollar ekledikçe, gelecek daha da büyük bir olasılıkla doludur.

Plastik enjeksiyon makinelerindeki gelişmeler Devam, enjeksiyon kalıplamanın geleceği şimdi dikkatini kalıplara ve kalıp bileşenlerine dönüştürüyor. Yüksek teknoloji ürünü plastik kalıplar metal, epoksi veya karbon fiberden üretilebilir ve daha hızlı soğutma süreleri ve döngü süreleri sayesinde çıkışı artırabilir.

3D baskının icadı, plastik enjeksiyon kalıplamanın geleceğe ne kadar ilerleyebileceğine dair bir fikir vermektedir. 3D , bir dijital modelden neredeyse her şekildeki üç boyutlu bir katı nesnenin üretilmesi sürecidir. Plastik enjeksiyon kalıplama işleminde 3D baskının entegrasyonu ile, konseptler ve numuneler çok daha az masrafla üretilebilir.

Bazı yenilikçi zihinler, geleneksel petrol bazlı plastiğin yerini mısır nişastası bazlı plastiğe dönüştürmek için mısır tohumu üreticileriyle çalışmaktadır. l Biyolojik olarak parçalanabilen malzeme şu anda sınırlı bir ölçekte kullanılmaktadır ve bu malzemenin yakında aklını başaracak pek çok kullanımı vardır. Tüm bu, plastik mühendisliği için geleceğin yeni dalgasını üretecek kalıp ve malzeme olacaktır. Bilim adamı hala plastik enjeksiyon kalıplamaya başladıklarında yaptıkları gibi polimerleri araştırıyorlar ve araştırmaları bu noktada pek çok olasılıkla inanılmaz.


资源 通过 Jack McKisson