SEO

Rapor: Karşılaştırma motorlarını ajanslara dönüştüren Google PLA antitröst çözümü

Searchmetrics'den yeni bir rapor, Ürün Listeleme Reklamını İngiltere, Fransa ve Almanya'da inceliyor ve Ocak ayından bu yana daha fazla rekabet buluyor. Raporda, “Google Alışveriş birimlerinde görünen karşılaştırmalı alışveriş hizmetlerinin sayısı ve çeşitliliği önemli ölçüde artmıştır.”

Yüzde 1'den yüzde 32'ye. 2017 yılında Avrupa Komisyonu, alışveriş aramasında antitröst ihlalleri iddia ettiği için Google'a yaklaşık 2,7 milyar dolar para cezası verdi. Bu kararın ardından, Google, Avrupa'daki rakip Karşılaştırma Alışveriş Hizmetleri (CSS) için eşit muamele sağlamak üzere değişiklikler yaptı. Bu bağlamda Searchmetrics, Google’ın ilerleyişini değerlendirmektedir.

Firma bu sonbaharda analizini gerçekleştirdi. Bulguları Ocak 2018'den önceki bir araştırmayla karşılaştırdı. Ocak ayında yapılan bir çalışmada, Google’ın CSS yarışmacılarının İngiltere’deki sonuçların yüzde 1’inden daha azını ve Almanya’daki sonuçların yaklaşık yüzde 2’si (Fransa’da incelenmemişti) bulduğu görülüyor. Bugün, aşağıdaki grafikte belirtildiği gibi, bu rakamlar ölçülen üç ülke genelinde tüm PLA sonuçlarının kabaca üçte bir oranında artmıştır.

Şu anda ajanslar olarak hareket eden karşılaştırma siteleri Ancak raporda, 广告 birimlerinde görünen CSS sağlayıcılarının birçoğunun “çevrimiçi fiyat karşılaştırma siteleri” oluşturulmadığı belirtiliyor. Bu şirketler, çoğu yeni pazara giren satıcılar adına etkin bir şekilde ajanslar olarak hareket ediyor. Searchmetrics, bu CSS “ajansları” için kendi ürün karşılaştırma sayfalarının alakasız olduğunu çünkü CTR'lerin doğrudan ticaret sitelerine gittiğini gözlemliyor.

Bu gözlem, Avrupa'ya açık bir mektup yazan daha köklü CSS oyuncuları tarafından Google’ın eleştirisini yankılandı. Komisyonun PLA çare devlet ile ilgili hayal kırıklığı hakkında. Beklentilerinin kötüye gittiğini iddia ediyorlar ve PLA açık artırmasının "kârlarının büyük çoğunluğunu ortadan kaldırmaya" zorladığını ileri sürüyorlar. Bunun nedeni, PLA'ların tıklamalarının CSS açılış sayfalarına değil, satıcılara gitmesi nedeniyle, süreçten. ”

Neden umursayalım. Searchmetrics, PLA satıcılarına para iadesi sağlayan bir Google teşvik programı olan SpendMatch'in sona erdiğini açıkladı. Bu değişiklik, daha fazla piyasa konsolidasyonuna katkıda bulunabilir. Şirket, yalnızca daha büyük CSS oyuncularının – ya da belki de en verimli – yeni sistemin altında rekabet edebileceklerini tahmin ediyor.

“CSS'nin büyüklüğü muhtemelen bir dış rakip CSS'nin ne kadar rekabetçi olabileceğini belirleyen belirleyici bir faktör haline gelecektir. ol, ”diyor Searchmetrics raporu. “Daha fazla satıcı (ve daha fazla bütçe) için alışveriş açık artırmayı yöneten bir CSS, daha düşük kâr marjlarıyla çalışabilecek. İlk önce 2019 dersini göreceğiz. ”


关于作者

Greg Sterling, Arama Motoru Arazisinde Katkıda Bulunan Editör. Dijital medya ve gerçek dünya tüketici davranışı arasındaki noktaları birleştirmekle ilgili kişisel bir blog, Screenwerk yazıyor. Aynı zamanda Yerel Arama Derneği için Strateji ve Analizler Başkan Yardımcısıdır. Onu Twitter'da takip edin (19459023) veya Google + 'da bulun.