数据库

Roman Netware Ağ İşletim Sistemi

Bu, ağ bilgisayarları arasında bilgi ve kaynak paylaşımını destekleme kapasitesine sahip bir işletim sistemidir. Bir ağdaki iş istasyonu arasında bir etki sağlar.

Ağ İşletim Sistemi Hizmetleri şunları içerir:

Dosya ve kaynak paylaşımı – Ağ için temel gereksinim ağ bilgisayarlarının arkasındaki nedendir.

Yapılandırılabilirlik ve kullanılabilirlik – yapılandırma ve kullanımı kolay olmalı kağıt belgeleri, elektronik format, ilk kez bir kullanıcı için ağ sağlanmasına ve çalıştırılması için kitaplar sağlanmalıdır.

Destek – her türlü yararlı bilgi her zaman mevcut olmalıdır.

Ağ İşletim Türleri Sistem:

Roman Netware

• Birden çok platformu destekleyen ilk NOS

• Bu farklı topolojiler arasında çoklu ve değişken topolojileri ve rotaları destekleyen ilk NOS oldu

• Roman Netware sunucuları, tipik olarak diğer ağ sunucularını geride bırakıyor çünkü tasarım ağ işletim sistemine göre

Roman NOS'un özellikleri şunları içerir:

• Yeni dizin hizmetleri (NOS)

Windows NT güçlü bir rakip. X.500 standardını kullanır ve bu nedenle yinelenen nesnelerin oluşturulmasını önler. Her bir nesnenin ayırt edici bir adı vardır (DN). NDS dizin hizmetleri düzgün bir şekilde düzenlenmiş düzende görüntülendiğinden, kullanıcılar, yazıcılar, iş istasyonları ve uygulama sunucuları gibi nesneler, sistem yönetimi kullanıcısına bir organize yapı paylaşmaktadır. Herhangi bir iş istasyonundan yönetici kullanıcı olarak giriş yapabilirsiniz. Bu, tüm dizin ağacını yönetmenizi sağlar. Kullanıcı hizmetleri ve diğer ağ kaynaklarını ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. Kullanıcıların tüm ağ kaynaklarına erişmek için yalnızca bir kez giriş yapmaları gerekmektedir.

• Güvenlik Hizmetleri

Tüm parolalar, şifrelenmiş bir biçimde Netware sunucusundan istemci iş istasyonuna ileri ve geri akar, hatta yöneticinin bakamadığı Sunucudaki kullanıcı şifresi. Yönetici, kullanıcıların izinlerini kaldırabilir ve ekleyebilir, ancak kullanıcılar kendi şifrelerini bilirler, kullanıcılar fiziksel Netware sunucusuna ulaşsalar bile, kendi iş istasyonlarında bulunan kaynaklara daha fazla erişemezler. En düşük seviyedeki Netware sistemine girin. Ağdaki bilgi ve kaynaklara erişme girişimleri ağ güvenlik sisteminden geçer.

• Veri tabanı hizmetleri

Sunucu hakkında bilgi için merkezi bir havuz sağlayın, mevcut en büyük veritabanı yönetim sistemi

Netware C – dikey uygulama için kolay geliştirme için bir veritabanı anahtarı ile bir veritabanı kayıt yönetim sistemi endeksi.

Netware SQL – standart ilişkisel veritabanı sisteminde saklanan kayıtlara erişmek için kullanılır.

Oracle DBMS – farklı iş kollarında temel olarak kritik iş uygulamaları tarafından kullanılan SQL tabanlı bir sistemdir.

• Mesajlaşma servisleri

NetWare mesaj gönderme servisi olarak adlandırılan bir mesajlaşma servisi sağlayın. Bu, birçok ön yüz uygulama arasında mesaj kolaylığı ve aktarım sağlar. Bu uygulama LAN'lar ve Roman kelimesi üzerinden veri paylaşabilir.

• Yazdırma hizmetleri

Ağda her sunucusunda 16 yazıcıya kadar paylaşım yapılmasına ve bu nedenle gerçek bir baskı esnekliğine olanak tanır, Yazıcıların takılı olması gerekmez. Kullanılabilmesi için gerçek baskı sunucusu

• Netware yüklenebilir makine (NLM)

Netware yüklenebilir modüller, Yeni Netware işlemi ile korunur. Sunucuda hiyerarşi kullanılan ağ hizmetlerini desteklemek için gereken gücü sağlar. Netware güvenlik hizmetlerine aynı erişimi kontrol etmek ve izlemek için aynı kılar.

Roman Netware'in avantajları

İşyerinde baskı ve dosya sunucusu yazılımı ve bir ağın önemli ve kullanışlı hale getirdiği dosya ve yazıcıların paylaşımı var. En iyi LAN NOS dizin hizmetine sahip.

Dezavantajları

Bir uygulama sunucusu olarak, Windows NT, bu durumda bunu yener gibi başarısız olur. Veri / bilgi ağı durumu ve yönetimi yazdırırken zayıf. Güçlü olmayan ağ yönetim araçlarını geliştirmiştir.