SEO

SEO fethetmek için küçük işletme sahipleri kılavuzu: Sözlük

Potansiyel müşterilerinizin kullandığı arama terimleri için sitenizin sıralamasını yapmak için gerekenleri anlatan küçük bir işletme sahibiyseniz, harika! Ama eğer değilseniz, umutsuzluğa kapılmayın. Birçok küçük işletme sahibi, bir veya daha fazla arama motoru optimizasyonu (SEO) ve iyi bir sebeple mücadele eder.

SEO ne sihir ne de roket bilimi olsa da, hala oldukça karmaşıktır ve her geçen gün daha da artmaktadır. Bölgesel, SEO uygulayan herkese biraz kafa karıştırıcı olabilir. Canonical, hreflang, schema, cache, robots.txt, .htaccess – bunlar, web sitenizi oluştururken, yönetirken ve pazarladığınızda karşılaşacağınız birçok terimden sadece birkaçı.

Bu üç bölümden birincisi serisi, küçük işletmeler için SEO uygularken karşılaşabileceğiniz en yaygın terimlerden bazılarını listeleyip tanımlayacağız.

A

Ekranın üstünde – Görünen içeriğin Web sitesi ziyaretçileri aşağı kaydırmadan önce. Açıkçası, ziyaretçinin kullandığı cihaza bağlı olarak değişebilir.

Algoritma – Genellikle bir “algo” olarak da adlandırılır, bu bir dizi fonksiyonu yürütmek için bir matematiksel işlem veya formüldür. Örneğin, bir algoritma, arama motorunun dizinindeki hangi sayfanın belirli bir arama sorgusu için en iyi eşleşme olduğunu belirler.

Alt özniteliği – Bu, sayfanın hipermetin işaretleme diline kodlanmış alternatif metin (HTML) ) veya tarayıcıda bir görüntü veya başka bir öğe oluşturulamıyorsa görüntülenmesi gereken Genişletilebilir hipermetin işaretleme dili (XHTML).

Analytics(分析) – Verilerin veya istatistiklerin sistematik bir analizinden kaynaklanan bilgiler, bir siteye gelen ziyaretçilerin sayısı, nereye gittikleri, nereden geldikleri, nerede ve ne zaman çıktıkları gibi.

Çapa metni – Gördüğünüz bağlantının tıklanabilir kısmı, genellikle bir anahtar kelime öbeği, ancak tek tip bir kaynak bulucu (URL) olabilir. Yazar Doc Sheldon, www.searchengineland.com olduğu gibi çapa metnidir.


B

B2B – Bir işletmenin müşterileri diğer işletmeler olduğunda iş dünyası.

B2C – Bir şirketin müşterileri son kullanıcı olduğunda, işten-tüketiciye.

Backlink – Başka bir web sayfasından bir web sayfasına gelen bir bağlantı.

Blackhat – Çoğu zaman “SEO” kelimesi gelir, blackhat genellikle arama motorlarının webmaster yönergelerini ihlal ettiği için web sitelerini gerçekten daha fazla değere sahip olarak görmek için arama motorlarını kandırmak için tasarlanmış uygulamaları ifade eder. [19659002] Hemen çıkma oranı – Bu, bir web sayfasını etkileşimde bulunmadan bırakan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder.

Bot – Önceden programlanmış programlara göre belirli görevleri kendi başına yürüten bir yazılım parçası girişleri. Bu, tarayıcıları, sohbet botlarını veya kötü amaçlı botları içerebilir.

Breadcrumb – Bu, bir sayfanın bir web sitesinin hiyerarşisinde bulunduğu metinsel bir “harita” dır. Breadcrumbs, normalde kullanıcıların adımlarını geri almalarında yardımcı olabilecek tıklanabilir bağlantılardır. Örneğin:

Anasayfa> Hakkımızda> Ekibimiz.

Tarayıcı – Bu, HTML dosyalarını görüntüleyen ve İnternet'te gezinmek için kullanılan bir grafik kullanıcı arabirimine işaret eder.


C

Önbellek – Bu depolama alanı Bir kullanıcıya daha kolay bir şekilde hizmet edebilmek için web içeriğini bellekte Önbelleğe alma, genellikle hem sunucularda hem de tarayıcılarda oluşur.

Harekete geçirici mesaj (CTA) – Bir kullanıcının belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlayan pazarlama mesajının bir kısmı.

Kanonik – Bu, yinelenen içerik sorunlarından kaçınmak için bir içerik parçasının orijinal veya tercih edilen sürümünü belirten bir HTML öğesidir.

TO – Tıklama oranı, yüzde oranları Kullanıcıların bir 广告, arama sonucu ya da ona tıklayan bir köprü gösterdi.

Dönüşüm – Bir kurşunun ya da potansiyel müşterinin dönüşümü, kullanıcının istediği eylemi tamamlaması için başarılı bir şekilde katılımını ifade eder. satın alma, indirme ya da abonelik.

Korelasyon – Bu, ilişkinin birbirine bağlı olabileceği ya da olmayabileceği iki ya da daha fazla durum arasındaki belirgin ilişkiyi ifade eder. Mesela, “Dışarıda adım attığımda, aç olduğumu farkettim.” Açlık dışarı çıkarak dışarı çıkmadı.

Tarama – Web robotları, tarayıcı veya örümcek olarak da adlandırıldı, sistematik olarak interneti tarar World Wide Web'i oluşturan bağlantıyı belirleyerek, bir sayfadan diğerine bağlantılar izler. Eğer bir sayfanın hiç bir bağlantısı yoksa, tarayıcılar tarafından neredeyse hiçbir zaman bulunmayacaktır.

CSS – Bir sayfanın nasıl olması gerektiğini tarayıcılara anlatmaya adanmış bir dosya olan basamaklı bir stil sayfasıdır. yazı tipi stili, boyutu ve rengi açısından görüntülenir. Ayrıca diğer HTML öğelerinin boyutunu, aralığını ve yerini belirtir. Her bir eleman ile birlikte yerleştirilirse, tekrarlanan çok sayıda veriyi yerleştirmekten çok daha etkili bir yöntemdir.


D

Derin bağlantı – Bu, giriş sayfasından başka bir sayfaya giden bir bağlantıyı ifade eder. Bir web sitesi.

Disavow – Zaman zaman, bir site, düşük kaliteli veya şüpheli bir karakterden başka bir web sayfasından gelen bağlantılar alabilir. Site sahibi bu bağlantıları istemiyorsa ve bunları kaldırılamıyorsa, site sahibi bir reddetme isteğiyle düşük kaliteli bağlantıları listeleyen bir reddetme dosyası gönderebilir. Bu temelde, “Biz bu linki / alanın göz ardı edilmesini tercih ediyoruz.” Diyor

 link aracını reddet

Domain – Her web sitesinin kendi URL'sinin bir parçası olan kendi alanı var. Bu sayfanın URL'sinde, alan adı searchengineland .

Yinelenen içerik – Bu, bir sayfadaki içeriğe benzer veya başka bir sayfadaki içeriğe çok benzer olan blokları ifade eder.


E

Varlık – Varlıklar, insanlar, yerler veya işler gibi bağımsız olarak var olan benzersiz şeylerdir, bu yüzden bir şirket, bir ülke olabileceği gibi, bir varlık da olabilir. ya da gezegen

Dış bağlantı – Bu, bir sayfadan başka bir alandaki başka bir sayfaya giden bir bağlantıdır.


F

Çerçeveler – İki veya daha fazla belge bağımsız olarak yüklenir ve her biri bir çerçeve içinde aynı ekranda görüntülenir. Arama motoru örümceklerinin gezinmekte zorluk çektiği için kareleri kullanmanız önerilmez.


H

Kafa – Bir belgenin başlığı, belgenin başlığı, meta verileri, komut dosyaları, stiller ve daha fazlası gibi öğeleri içerir. Görüntülenecek sayfanın içeriğinden hiçbirini içermeyecektir.

başlığı – HTML'de, başlıklar (H1 – H6 arası), içeriğin içeriğini hemen takip eden içeriklerin içeriğini göstermek için kullanılabilir. hiyerarşi. Genellikle, bir sayfadaki başlıkları veya metni vurgulamak için kullanılırlar, H1 etiketi en büyük metne sahip olur.

Örneğin:

hreflang – Bu, arama motorlarına dil ve coğrafi bölgeyi gösteren sayfanın içeriği amaçlanmıştır.

.htaccess – Bu, sunucunun davranışını belirli durumlarda yönlendirmek için komutlar içeren bir web sunucusu yapılandırma dosyasıdır. .htaccess Apache sunucuları ve Supercomputing Applications (NCSA) uyumlu sunucular için diğer Ulusal Merkez tarafından kullanılmaktadır.

HTML – Köprü metni biçimlendirme dili. Bu dil, Web'in kalbi olup, görüntülenecek içeriği ve nasıl gösterilmesi gerektiğini tanımlar.

HTTP – Köprü metni aktarma protokolü. Bu, mesajların nasıl biçimlendirildiğini ve iletildiğini ve sunucuların ve tarayıcıların çeşitli komutlara nasıl yanıt vereceğini tanımlayan World Wide Web'de kullanılan protokoldür.

Köprü – Bu, bir hipermetin bağlantısıdır. İnternette ve başka bir noktada. Bir köprünün üzerine tıklamak, kullanıcıyı hedef noktaya götürecektir.


I

İndeks – Bir arama motorunun taranıp dizine eklendiği sayfaların deposu, bunları SERP'lere eklenmek üzere kullanılabilir hale getirir.

Bilgi alma – Bilgilerin arama motorunun indeksinden araştırıldığı ve çıkarıldığı sistematik süreç.

İç link – Bunlar, aynı alanın iki web sayfası arasındaki hipermetin bağlantılardır. 19659002] IP adresi – İnternet Protokolü adresi. Bir aygıtı tanımlayan ve internette adres noktası olarak hizmet eden ondalık noktalarla ayrılmış benzersiz bir sayı dizesi.


J

JS – JavaScript. Web sayfalarını geliştirmek ve daha etkileşimli hale getirmek için web geliştirmede kullanılan metin tabanlı bir programlama dili.


K

Anahtar kelimeler – Bunlar, web sayfalarınızdaki içerikte görünen ve arama sorgularında kullanılan kelimelerdir. . Arama motorları geliştikçe, bir sorguyu bir belgede bulunan bir terimle eşleştirmek, tam eşleme terimlerinden eş anlamlılara, bağlamsal olarak alakalı terimlere kadar evrimleşmiştir.

KPI – Anahtar performans göstergesi. Bu, bir iş operasyonunun etkinliğini gösteren ölçülebilir bir değerdir. Brüt kar marjı, nakit akışı, pazar payı, stok devir hızı ve daha fazlası gibi faktörleri içerebilir.


L

Linkbait – İçeriği çekmek için yaratılan bir içerik parçası.

Link profile – Bir sitenin tüm gelen bağlantılarının bu toplu sunumu, diğer siteler tarafından algılandığı gibi, sitenin değerini gösteren arama motorlarını sunar.

Kayıt dosyası – Web kaydı yapan bir dosya


M

Manuel eylem – Bir insan incelemesi sırasında, bir web sayfasının veya sitenin, arama motorunun web yöneticisi yönergelerini ihlal ettiği belirlenirse, sıralamalar üzerinde zararlı etkisi. Bu eylemler tek bir sayfayı etkileyebilir veya tüm etki alanı boyunca uygulanabilir.

Meta veriler – Bu, arama motorlarına diğer verilerle ilgili bilgi sağlayan tarayıcı tarafından her zaman görüntülenmeyen bir veri kümesidir. sayfa


N

Nofollow – Zaman zaman, tartışmalı bir dürüstlük veya şüpheli nitelikteki bir kaynağa bağlantı kurmak gerekli veya hatta yararlı olabilir. Bir hypertext bağlantısına nofollow özniteliği eklemek, arama motorlarına hedef sayfa için kefil olmadığınızı belirtir.

Noindex – Bu meta etiketi, arama motoruna söylemek için bir belgenin kafasına eklenebilir. sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında görünmesine izin verilmemesi (SERP).


O

Organik – Bu, herhangi bir ücretli reklam içermeyen arama sonuçları anlamına gelir.

Giden bağlantı – Bir web sayfasında oturan ve aynı web sitesinde bulunmayan bir sayfaya bağlanan bir bağlantı.


P

PageRank – Bu, bir sayfanın genel kalitesini belirleyen bir hesaplamadır. Pek çok faktöre dayanarak, bunların en önemlisi hala gelen bağlantılar olarak kabul edilir.

Panda – Bu, 2011'in Şubat ayında piyasaya sürülen, düşük kaliteye odaklanan yeni bir arama algoritmasıydı. “Ince” içerik

Penguen – Bu algoritma hm, 2012 Nisan ayında başlatılan, gelen bağlantıların kalitesi üzerinde duruluyor.

PBN – Özel blog ağı. Aynı varlığa ait birbirine bağlı web siteleri. Bazı PBN'ler, içeriği ve bağlantıyı SERP'leri etkilemek için bir yol olarak barındırdıkları için manipulatif olarak kabul edilir. Oldukça etkili bir teknik olduğunda, bu tür ağların tespit edilmesini önlemek gittikçe zorlaşmıştır.


R

RankBrain – Ekim 2015'te Google tarafından onaylanan bu algoritma, araştırmayı inceleyen bir makine öğrenme algoritmasıdır. arama motorunu daha önce hiç görmediği sorgular ve zaten bildiği sorgularla ilişkilendirmeyi dener.

 RankBrain'e Genel Bakış

Karşılıklı bağlantı – İki farklı sitede bulunan iki web sayfası, birbirleriyle bağlantılı olarak bağlantı kurar. Bağlantıların sadece bir web sayfasının şeklini etkilemek amacıyla yerleştirilmesi durumunda, çok sayıda karşılıklı bağlantı, manipülatif bağlantı şemaları olarak görülebilir.

Yönlendirme – Bu, Bir hedef URL, farklı bir URL'ye yönlendirilir. En çok kullanılan yönlendirmeler 301 (daimi) ve 302'dir (geçici), ancak nadiren kullanılanlar da vardır. (Bkz. Durum Kodları)

Duyarlı – Görüntülenen öğeleri, siteyi görüntüleyen aygıtın görünümüne uyacak şekilde yeniden boyutlandıran bir site tasarımı yöntemi. Böylece, bir site bir masaüstü, tablet veya telefondan kolayca görüntülenebilir ve okunabilir.

Zengin snippet – Şema, mikro biçimler veya Özniteliklerde Kaynak Tanım Çerçevesi (RDFa) gibi yapısal veri biçimlendirmesi kullanarak. sitenin içeriğinin küçük örnekleri SERP'lerde gösterilebilir, genellikle siteye tıklamak için daha fazla kullanıcı çeker.


S

Şema – Bu, nesneleri ve şovları sınıflandıran belirli ontolojileri içeren anlamsal bir işarettir.

Search Console – Daha önce Google Web Yöneticisi araçları denilen, Google'ın endeksleme durumunu kontrol etmek ve sitenin görünürlüğünü optimize etmek için sunduğu ücretsiz hizmetler paketidir.

SERP – Arama Motor Sonuçları Sayfaları. Bir arama sorgusuna yanıt olarak sıralanan sonuçların web sayfaları.

Sunucu günlükleri – Sunucu tarafından gerçekleştirilen tüm eylemlerin otomatik olarak oluşturulmuş günlükleri, genellikle bir soruna neden olan şeyin belirlenmesinde yardımcı olur.

Sunucu tarafı içerir – SSI olarak da bilinir. Bir sayfanın bölümlerini başka bir web sayfasından almanın bir yolu.

Site Bağlantıları – Bunlar, çok sayıda dahili bağlantının sağlandığı SERP'lerdeki bazı sonuçlarda görünerek kullanıcıların doğrudan Sitenin ilgisini çeken bölümü

Site Haritası – Bir sitenin içeriğinin hiyerarşik bir modeli (genellikle HTML'de oluşturulmuştur), kullanıcıların sitenin içeriğindeki arama motorlarını bilgilendirmek için sitede gezinmelerine yardımcı olur. [19659002] Sitewide – Bu site kenar çubuğunda veya altbilgi gibi, web sitesinin her sayfasında kullanılan bağlantı ve seyir yapısı anlamına gelir.

SSL – Güvenli Soketler için kısaltma Katmanı. Bu, istemci (tarayıcı veya e-posta istemcisi) ile sunucu arasında şifrelenmiş bir boru hattı kurmak için standart bir teknolojidir.

Durum kodu – Bir tarayıcıdan gelen bir çağrıya yanıt olarak web sunucuları tarafından verilen sayısal yanıtlar. Her farklı sayısal kod farklı bir şeyi ifade eder.

Subdomain – Birincil alanın parçası olan bir internet alanı. Örneğin, URL'de https: // blog . searchengineland.com/ ' blog ' bir alt alanın Birincil alan searchengineland.com


T

Taksonomi – Bu bir sınıflandırma sistemi anlamına gelir ve normalde bir e-ticaret sitesinde mevcut gibi yönlü navigasyon özellikle önemlidir.

Başlık etiketi – Bir web sayfasının başlığını oluşturan ve genel olarak sayfalara ve arama motorlarına sayfanın ne olduğunu anlatan HTML. Bir web sayfasının bölümünde ve (genellikle) arama motorlarında organik sonuçlarda yer almaktadır.

TLD – Üst düzey alan. Bu, TLD altındaki tüm alanların genel sınıflandırmasıdır. Örneğin, .com, .net, .org ve .edu, diğer birçok kişi olmasına rağmen, tüm TLD'lerdir.


U

UGC – Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik. Site sahibi veya web yöneticisi tarafından değil, kullanıcılar tarafından oluşturulan bir web sayfasındaki içerik. Forumlar ve blog yorumları her iki kullanıcı tarafından oluşturulan içeriktir.

Tekil ziyaretçi sayısı – Belirli bir süre boyunca bir web sayfasını ziyaret eden kişiler (arama yapanlar).

URL – Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici. Bazen web adresi denir. Bu sitenin ana sayfası için URL https://searchengineland.com. Ancak, bu gerçek adres değil. URL, alan adı sunucusu tarafından 208.80.6.139 IP adresimize çevrilir.

Kullanıcı aracı – İnternetteki her kullanıcı kendi kullanıcı aracısı, tarayıcıları, istemcileri, tarayıcıları, hatta okuyucular ve medya oynatıcılar besleyin. Kullanıcı aracı, kullanıcıyı, kendi kullanıcı aracısı aracılığıyla kullanıcıya geri tanıtan sunucuya tanımlar.


V

Dikey arama – Sonuç döndüren özel bir arama türünü belirtir. Belirli bir bölgeden

Vlog – Video formunda bir blog.


W

Web Yöneticisi Yönergeleri – Bu kılavuzlar, arama motorları tarafından yayınlanmıştır. arama motoru kabul edilebilir kabul eder. Bu yönergelere uyulmaması, sıralamalar veya cezalandırıcı eylemlerin kaybedilmesine yol açabilir.

Beyaz şapka – Bu, yaygın olarak yayımlanmış Web Yöneticisi Yönergelerinde kabul edilen uygulamaların izlenmesinin ima edildiği düşünülmektedir. [19659002] Widget – Kullanıcıları bilgi işlemeye veya görüntülemeye yönlendiren bir metinsel kullanıcı arabirimi yerine bir grafik öğesi. Genellikle bir web sayfasında bir reklam veya etkileşimli deneyim olarak gömülebilen bağımsız bir unsurdur. Google, linkbait olarak bunun gibi widget'ları kullanmaktadır:


X

XHTML – eXtensible Hypertext Biçimlendirme Dili. XML sözdiziminde HTML 4.0'ı yeniden biçimlendiren bir dil.

XML – EXtensible Markup Language. Bu biçimlendirme dili HTML'den farklı bir sözdizimi kullanır ve HTML ile mevcut kelime dağarcığını önemli ölçüde genişletir.

Yukarıdaki liste hiçbir zaman SEO maceralarınızda karşılaşacağınız terimlerin tam bir listesi olmamakla birlikte, şaşkınlıktan kaçınmanıza yardımcı olur. buzzwords bir telaş tarafından. Umarım, sahip olabileceğiniz bazı soruları temizlerler.


Durum Kodları

301 – URL kalıcı olarak taşındı. Arama sonuçlarında listelenen bir web sayfasının URL'sini değiştirmek istediğinizde, bir 301 yönlendirme kullanın.

302 – Geçici bir yönlendirme olarak bilinir.

403 – Yasak. Sunucu, istek geçerli olsa bile eylemi reddeder.

404 – Bulunamadı. Sayfa / kaynak bulunamadı.

503 – Bir sunucu bakım nedeniyle ya da çok fazla sayıda talep nedeniyle, genellikle geçici bir durumdur.


Bu yazıda dile getirilen görüşler misafirin görüşleridir. Yazar ve mutlaka Arama Motoru Arazi. Personel yazarları burada listelenmiştir.


关于作者

Doc Sheldon 2003 yılından beri teknik SEO danışmanlık hizmetleri vermektedir. Tutkuları sayfa içi SEO ve semantik ağın evrimi. Şirket, Intrinsic Value SEO, Amerika, Okyanusya ve Batı Avrupa'daki İngilizce ve İspanyolca konuşan müşterilere içerik stratejisi, teknik SEO ve WordPress sitesi oluşturmalarını sağlıyor.