SEO

SEO için 5 Önemli Konular

Arama Motoru Optimizasyonu, a.k.a. SEO, bir sitenin arama motorunun radarlarında görünür hale geldiği bir süreçtir. İnternette 4 milyardan fazla halka açık web sitesi bulunduğunu düşünürsek, potansiyel bir müşteri Google veya Yahoo'da arama yaptığında görünür olmak çok önemlidir. Web sitenizin sonuçların ilk birkaç sayfasında görünmüyorsa, potansiyel müşterinin web sitenizi bulabilmesi olasılığı çok düşüktür.

SEO yolculuğuna başladığınızda anında sonuç beklemeyin. Web sitesinin arama motorundaki konumu, peynir gibi – zamanla daha iyi hale geliyor! İnternet ilk çağındayken, arama motorlarının siteyi görmesi için siteyi optimize etmeye gerek yoktu. O zamanlar bir robot (a.k.a. örümcek ağı), İnternet'teki tüm siteleri birkaç saat içinde geçebildi. Günümüzde, internette bulunan web sitelerinin büyüklüğü petabyte (PB) olarak ölçülüyor (terabayttan bir sonraki seviye) ve arama motorlarını en az 72 saat geçmesi ve sayfaları indekslemesi gerekiyor.

web sitesi için bileşenler arama motoru dostu hale gelir. Sitede anlamlı başlık ve açıklama içeren her sayfa ile başlar. Ayrıca, bir anahtar kelime listesi araştırmayı ve sitenin içeriğine ait olanları seçmeyi de içerir. Bundan sonra, arama motoru sıralarına gönderilmesi ve link değiş tokuşlarının oluşturulması meselesidir.

Web siteniz için SEO yapmak için bir kişiyi işe almayı düşünürken, zamanınızı ve şirketinizi araştırdığınızdan emin olun. Sormak için birkaç soru:

 1. Şirketin SEO ile daha önce deneyimi var mı?
 2. Web sitelerinin Google ve Yahoo'daki konumu nedir? Sitelerini optimize edemezlerse, sizinkiyle başarılı olma şansları nelerdir?
 3. Web siteniz için stratejileri nedir? SEO şirketlerinin çoğu, SEO'yu nasıl gerçekleştireceklerine dair ayrıntılara girmeyecek olsa da, onlar sizin siteniz için planladıklarını açıklayabilmeli.
 4. SEO Şirketi otomatik program kullanıyor ve sitenizi aramaya gönderiyor. motorlar mı yoksa manuel mi? Daha hızlı ve daha ucuz olsa da, bir web sitesini teslim etmek yanıltıcı olmaz. Birkaçını belirtmek gerekirse:
  1. Siteniz yetişkinlere yönelik içerik arama motorlarına gönderilebilir.
  2. Siteniz bazı arama motorları bir spam türü olarak kabul etmeyi düşündüğünden ve bu girdileri dizinleri veya CAPTCHA ile girilmesini engellemek (ilk olarak kullanıcı olup olmadığını belirlemek için hesaplamada kullanılan meydan okuma testi).
  3. Siteniz bir "link-farm" e gönderilebilir.
 5. Arama Motoru pozisyonunda herhangi bir değişiklik yapmak için gereken minimum süre yaklaşık üç aydır. Çoğu durumda, çoğu Arama Motoru tarafından uygulanan yaşlanma algoritması nedeniyle yaklaşık 6-8 ay sürmesi daha olasıdır! Şirket, en üst arama motoru pozisyonunu "garanti eder" durumunda şu soruları soruyor:
  1. Tıklama başına ödeme veya anahtar kelime başına ödeme, sitenizi en üste getirme stratejisi olarak mı kullanmayı planlıyor? Her iki strateji de iyi olsa da, katı SEO uygulamasına çok maliyetli ve geçici alternatifler.
  2. İşe aldığınız kişi, Google'ın kurucusu Larry Page oldu mu? Çünkü kimse böyle bir garanti veremez.

Tecrübesiz SEO kullanıcısı, sitenin pozisyonundan daha fazla zarar verebilir. Sitenizin kötü bir mahalleye girmesi durumunda, site sahibi olarak, arama motorlarıyla ilgilenmeniz gerekir.