SEO

SEO için en iyi 301 veya 302 yönlendirmesi var mı?

 Detour PB

2018'de, arama motoru optimizasyonu (SEO) için hangi yönlendirmenin en iyi kullanılacağı konusunda hala bir karışıklık var.

Arama pazarlama endüstrisinde 301 ve 302 yönlendirmeleri konusundaki birçok makale var. ve birçoğu, 302 yönlendirmesinin PageRank geçmeyeceğini ve 301 yönlendirmelerin SEO için en iyi olduğunu gösteriyor.

Bu durum 2018'de hala geçerli mi? Ne bildiğimize bakalım.

301 yönlendirmeyi kullanma

“İçeriği bir web sayfasından diğerine kalıcı olarak taşımak istediğimde 301 yönlendirmesi kullanmalı mıyım?” Sorusunun kısa cevabı “Evet”. 19659003] Arama motorlarının, evrensel kaynak konumlandırıcınızın (URL), eşdeğer içeriğe sahip yeni bir konuma kalıcı olarak taşındığını ve bağlantı eşitliğini geçtiğini anladığından emin olmak istiyorsanız, o zaman, evet, 301 yönlendirmesi kullanın.

(veya herhangi bir 30X yönlendirme) hala PageRank geçirir? Başka bir kısa cevap: Evet!

2016 yılında, Google sözcüsü Gary Illyes (@methode), 301, 302, 307 veya başka bir şey olup olmadığına bakılmaksızın, PageRank'i kullanan 300 düzey sunucu tarafı yönlendirmeyi onayladı.

Gary Illyes (@methode) ifadesini 2017 yılında yeniden güncelledi:

Gary Illyes, site sahiplerinin aynı içeriğe 301 ve 302'ler aynı PageRank'i geçtiğinden, site sahiplerinin yönlendirmelerle ilgili olarak "istediğiniz gibi gitmesini" önerdi.

Ve sadece Google’la ilgiliyseniz, artık yönlendirmeler konusunda endişelenmenize gerek yok. Gary'nin tavsiyesini takip ederseniz ve duruma en uygun olduğunu düşündüğünüz yönlendirmeyi kullanırsanız, muhtemelen Google ile pek çok endeksleme sorununuz yaşanmaz.

Ancak, ABD’de iseniz, Google yalnızca motor endişelenmek için; 2017'de Bing, pazar payının yüzde 33'ünü aldığını iddia etti:

Bing’in web yöneticisi yönergeleri hala şöyle diyor: “Bing, içerik taşınırken sürekli olarak 301 kalıcı yönlendirme kullanmanızı tercih ediyor. Geçiş geçici ise, 302 geçici bir yönlendirme işe yarayacaktır. ”

Bing, 2011'de kalıcı görünen 302'lerin sonunda 301 olarak kabul edildiğini ve bağlantı hakkaniyetini geçtiğini söyledi, ancak bağlantı hakkının daha geç olmasını sağlamak istiyorsanız Yönlendirme geçici değilse, 302'den 301'i önce kullanmalısınız.

Dünya Çapında

Çin'de şu anda pazarda sadece yüzde 1,5'in bulunduğu Çin'deki kullanıcılar için optimizasyon yapıyorsanız Baidu ve Shenma'nın, Google veya Bing'den daha fazla yönlendirme hakkında ne söyledikleri ve güvenli olması için kalıcı olarak taşınan URL'ler için kalıcı yönlendirmeler kullanmanız gerekir.

En iyi uygulama

Bir URL'yi eşdeğer içeriğe yönlendiriyorsanız, Bu içeriğin orijinal URL'ye geri dönmesini beklersiniz ve bağlantı hakkının daha geç gelmesini istiyorsanız, 301 yönlendirmesini kullanın. Genel olarak, SEO için kalıcı olarak taşınan eşdeğer içeriği yeniden yönlendirmek için 301 yönlendirmesiyle yanlış bir şekilde gidemezsiniz.

Hala karışık mı? Bu basit akış şemasını yararlı bir kılavuz olarak kullanın:


Bu makalede anlatılan görüşler, misafir yazara ait olup, mutlaka Arama Motoru Aracısı değildir. Yazarlar burada listelenmiştir.


关于作者

Bryson Meunier, Vivid Seats'te SEO Direktörüdür, hem ajans hem de kurum içi 14 yıldan fazla deneyime sahip bir SEO uzmanıdır ve izinli pazarlamada bir düşünce lideridir. SEO ve mobil pazarlamada köşe yazarlığı ve sık konuşmacı olarak.