数据库

WordPress Nasıl Yükseltilir?

WordPress, basitleştirilmiş ve kullanıcı dostu bir işlem sunan ve bakılacak çok daha fazlasını sunan, yaygın olarak kabul edilen ve son derece tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir yazılım veya uygulama, en son sürümde kullanıldığında, mümkün olan en iyi hizmet ve fonksiyonları sunar ve bu da WordPress'i yapar. Güncelleme prosedürü, Otomatik ve Elkitabı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir.

• Otomatik Güncelleştirmeler: Çoğunlukla çeşitli türlerdeki güncelleme bildirimleriyle birlikte çileden çıkabilirsiniz. WordPress otomatik güncelleme seçeneği ile sizi rahatlatır. 3.7+ sürümü için, kullanıcının biraz çaba sarf etmemesi gerekiyor. Site, FTP kimlik bilgileri kullanılmadan güncellemeleri yüklemek için tasarlanmışsa, güncellemenin, sürümün 3.7'den 3.7.1, 3.7.2'ye güncellemesine izin veren arka planda çalışacaktır. Bu, küçük ve güvenlik güncellemeleri için bile kolaylaştırılmıştır. Büyük güncellemeler için, kullanıcının sadece 'Şimdi Güncelle'yi tıklamanız yeterlidir.

WordPress, kullanıcılara, en küçük hata düzeltmeleriyle birlikte, en küçük hata düzeltmeleri sağlar. Bu nedenle, bir kullanıcının, küçük düzeltmeleri mümkün olduğu kadar uygun şekilde kullanması önerilir. Otomatik güncellemeler böylece çok yararlı ve değerlidir. Yine de, eğer otomatik güncellemeleri sunan seçeneği devre dışı bırakmak istiyorsa, bunu da yapabilir.

Eğer bildirim 'başarısız güncellemeleri' aktarıyorsa, çıkış yolu WordPress dizininde bulunan .maintenance isimli dosyayı silecektir. Bu mesajı ortadan kaldıracaktır. Otomatik güncellemelerin tüm çabaları boşa giderse, kullanıcı El ile Güncelleştirmeler'e dönebilir.

• Manuel Güncellemeler: Manuel Güncellemeler zaman alıcı ve yorucu olabilir, ancak başarı hissi tatmin edicidir. Manuel Güncellemeler seçeneği, blogun URL'si [http://example.com/wordpress/] biçiminde ise kullanılabilir.

Bu prosedür, aşağıda belirtilen birkaç adımı içerir.

1. Kullanıcının mevcut en yeni WordPress sürümünü indirmesi gerekmektedir.

2. Tüm eklentileri seçtikten sonra açılır listeden devre dışı bırakma düğmesi kullanılarak yapılabilecek tüm eklentiler devre dışı bırakılacaktır.

3. Önceden eklenen WP-include ve WP-admin dizinlerini en son yüklenmiş olanlarla değiştirin. Bu, FTP veya Shell Access kullanılarak yapılabilir)

4. Herhangi bir WP içerik klasörünü veya dizini silmeden kullanıcıların mevcut WP içerik klasörünün yeni dosyalarının ayrı dosyalarının üzerine yazılması gerekir. Bu, FTP, dosya yöneticisi veya kabuk SSH kullanılarak yapılabilir.

5. Aynı işlemin dosyaların geri kalanı tarafından takip edilmesi gerekir. Yeni sürümün kök dizininde bulunan tüm yeni dosyalar mevcut dizindeki eski dosyaların üstesinden gelmelidir.

6. Bu şekilde özelleştirilen varsayılan dosyaların üzerine yazılmamalı veya önceden ayarlanmış olanlara erişimi kaybedersiniz.

7. WP-config-sample.php'yi deneyin, sizi çekebilecek ve kendi WP-config.php'nizi etkilemenizi sağlayacak yeni ayarlara sahip olabileceğinden

8. Her durumda, otomatik yükseltme arızasından sonra manüel prosedürü tuttunuz, .maintenance adlı bir dosya sizi rahatsız edecektir. Bu, FTP üzerinden dizinden silinmelidir.

9. Veritabanınıza giriş yapın ve uyumluluğu sağlamak için bir güncelleme linki ile sunulan veritabanı güncelleme talimatlarını takip edin. Ayrıca, eklentileri yeniden etkinleştirin ve bu notta görev tamamlanır.